• |
ide | kryesore

Botërori i Klubeve/ Al Ahly arrin Bayern: El Shahat eleminon Al-Duhail

-Instant, Sport, Video

Në ndeshjen e dytë të Kupës Botërore të Klubeve në Katar, egjiptianët e Al Ahly entuziazmuan tifozët e shumtë të pranishëm në stadium duke mposhtur vendasit e Al Duhail 0-1. Vendosi goli i El Shahat në minutën e 30-të, me katariotët që u munduan të rikuperojnë në pjesën e dytë pa mundur të depërtojnë. Të dielën, kampionët e Afrikës do të përballen me Bayern Munich në gjysmëfinale për të diskutuar për kalimin në aktin përfundimtar.Shumë ekuilibër, lojëra të mira dhe një dëshirë e qartë për të fituar dorezën e sfudës kundër më të fortit nga të gjithë: kampionëve të Evropës. Me këtë skenar u zhvillua në Doha, ndeshja e dytë e raundit të dytë të Kupës së Botës për Klubeve, në një nga stadiumet e ndërtuara për Kupën e Botës të vitit të ardhshëm: Educational Stadium. Një pjesë e parë ritmike, por pa raste shënimi, ndryshon panoramë pas gjysmë ore, kur favoritët e Al Ahly morën epërsinë. Mesfusha e Al Duhail humbi topin me një gabim të pakuptueshëm disa metra jashtë zonës së penalltisë dhe El Shahat nuk gaboi në goditjen e tij, duke kapur të papërgatitur portierin e Katarit. Nga ky moment, niveli diferencues teknik i egjiptianëve fillon të peshojë gjithnjë e më shumë dhe një gabim tjetër në fazën e ndërtimit të vendasve nisi një kundërsulm të shpejtë të miqve: Bëalya shënoi i vetëm me portierin, por ish-mbrojtësi i Juventus Benatia e nxorri jashtë loje për disa centimetra.

Pas pushimit, ekipi i Lamouchi, megjithatë, duket se do të kthehet në fushë me një qëndrim tjetër, më pak të frikësuar nga një skuadër më e fortë që udhëheq me vetëm një gol. Al Duhail u bë i rrezikshëm në disa raste, por egjiptianët shkuan afër dyfishimit çerekore nga fundi me Dieng. Me pak fjalë, ekuilibër në fraksionin e dytë, që pikërisht përë këtë balancim nuk solli në asnjë gol deri në fishkëllimën e trefishtë. Falë këtij rezultati, Al Ahly do të kurorëzojë ëndrrën e tyre për të sfiduar kampionët e Evropës Bayern Munich në gjysmëfinale të dielën, ndërsa kampionët e Katarit mbeten në finale për vendin e pestë kundër koreano-Jugorëve të Ulsan Hyundai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu