• |
ide | kryesore

Nano, sharlatani që kemi merituar

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Rishfaqja pas kaq shumë kohësh e Fatos Nanos vërtetoi sërisht një thënie që sado e rëndomtë të duket, po aq e vërtetë rezulton në çdo rast kur vihet në provë: popujt kanë udhëheqësit që meritojnë.


Dhe këtu nuk e kam fjalën për intervistën e tij banale në “Opinion”, por për çudinë që më shkaktoi dallga e reagimeve ndaj saj.


Një turmë laramane njerëzish, e përbërë nga opozitarë të vendosur, nga ish nanoistë që urrejtja ndaj Ramës i ka hedhur në krahët e PD apo LSI, nga armiq të përbetuar të rilindjes dhe 99-shave që e popullojnë atë, kanë shpërthyer në rrjetet sociale me tallje, sarkazëm e madje edhe me fyerje për liderin e dalë në pension këtu e një dekadë e gjysëm më parë.

Fortuna e shkaktuar është e paimagjinueshme.

Disa i kujtojnë se tani para zgjedhjeve nxitoi ti presë Ramës thonjtë e nxirë, me të cilët e njohu si “refugjat dhe trafikant ikonash në Paris”. Disa e përçmojnë se përdori edhe dhimbjen e nënës së ndjerë, në favor të bizneseve të sotme të gruas. Disa e përbuzin për pozicionin aspak komod të një pijaneci që reket të bëjë alibinë e një drogaxhiu.

Lexo me tej:

Nano sulmon fort Metën: Ka të 7 mëkatet e Biblës

I gjithë ky reagim vjen prej faktit të thjeshtë se Fatos Nano vendosi të shplajë Ramën në studion e Fevziut, tani në prag të zgjedhjeve, duke lëpirë në mënyrë të neveritshme gjithçka ka përshtyrë për vite me radhë kundër tij.

Dhe pikërisht këtu qëndron problemi. Sepse të gjithë ata që sot po hedhin gurë mbi liderin e vjetër të PS-së, mëtojnë ta masin përmes vlerash që ai, as nuk i ka pasur, as nuk i ka pretenduar: si koherenca, ndershmëria dhe gjykimi parimor.  

Armiqtë e rilindjes që sot po e anatemojnë, dikur e kanë adhuruar për të njëjtat mëkate që tani nuk ia falin dot.

Nano: Berisha firmosi personalisht arrestimin tim

Ai ishte treguar po aq mashtrues dhe i pabesë me soialistët, kur në vitin 2007, u shfaq në krah të të ndjerit Sokol Olldashit në fushatën e tij për zgjedhjen në Bashkinë e Tiranës, kundër Ramës. Ai i nguli një tjetër thikë pas shpine PS, kur i trafikoi gjashtë deputetë nanoistë për të zgjedhur Bamir Topin President dhe për ti hequr Berishës makthin e zgjdhjeve të parakohëshme.

Të gjithë e mbajnë mend se si u rreshtua përkrah doktorit, për të amnistuar njëri tjetrin dhe goditur pasardhësin e vet socialist, në sfondin pompoz të pallatit të Brigadave. Askush nuk e ka haruar shfaqen në ndihmë të Ilir Metës, të cilit qe i gatshëm ti bënte edhe shoferin, në mënyrë që makina e përbashkët të shtypte Edi Ramën.

Pra, që kur është larguar nga politika aktive në shtator të 2005, Fatos Nano është përdorur si një limon i shtrydhur nga sundimtarët e radhës. Berisha dhe Meta e gënjyen në mënyrë të paskrupullt duke u tallur me mirazhin e kandidatit për president, ndërsa pushteti i rililindjes po e telendis në këmbim të ndonjë avantazhi në biznes që i bën familjarëve të tij.

Prej 15 vitesh Nano nuk ka ndryshuar (shih dokumentarin ketu). Ai e ka kthyer në monedhë allishverishesh aureolën e dikurshme të të burgosurit politik dhe mantelin sqimtar të modernizuesit të partisë së dikurshme komuniste.

Dhe në këtë pikë ai është vetvetja. Këtu ai nuk ka zhgënjyer askënd, sepse dhe naivëve apo ëndërrimtarëve më të mëdhej, nuk i ka lënë mundësinë ta gjykojnë me parametra moralë. Cinik, tregëtar idesh, mospërfillës ndaj çdo vlere dhe bindjeje politike, ai nuk mund të akuzohet se është shtirur ndryshe nga ç’është.

Prandaj e gjithë mëria e atyre që bëjnë të mërziturin me piruetat pro Edi Ramës në “Opinion” janë ose naivë dhe budallenj, ose hipokritë dhe maskarenj. Sepse ata janë të njëjtit që i pranonin me duartrokitje shërbimet që dikur Tosi i bënte Saliut. Sepse janë totalisht të ngjashmëm të ata rilindas që dje e mallkonin për thikat mbi shpinë që i ngulte shefit të tyre ndërsa sot e duartrokasin për të kundërtën.  

Në këtë kuptim, faji nuk është tek Fatos Nano. As tek përfitimet meskine që ai po të nxjerrë duke vënë në përdoriim grimcat e mbetura të lavdisë së vet të dikurshme.

Këtu problemi kryesor është me ata që e gjykojnë. Me ata që reken ta masin me një metër të ashpër moral, kur sjelljet e tij i bëjnë dëm dhe zënë be për kokën e tij, kur ajo çka thotë u intereson.

Nano është po i njëjti, njësoj pazarxhi e i vogël sa më parë, por edhe ata që bëjnë procesin e tij janë fatkeqësisht të ngjashëm. Edhe ata, qofshin rilindas apo demokratë, rrallë janë munduar ta shohin nën dritën e bindjeve, parimeve, koherencës. Ata e kanë dashur ose përçmuar sipas interesit.

Prandaj dhe ndosha ai është një nga liderët që kemi merituar.      

©Lapsi.al

66 Comments

 1. Pjese e llumit qe ti akuzon je dhe vete ti andi me keto akuzat tinzare e te pavertetuara te tipit Nano ‘ka marre ndonje perfitim nga pushteti’ etj etj. Baltis edhe ti vete njesoj si te tjeret

  1. Nano, sharlatani që kemi merituar.
   Berisha, sharlatani që kemi merituar
   Rama, supersharlatani që kemi merituar
   Basha, sharlatani i destinuar që meritojme
   Kur te gjithe e nisin si engjej dhe na dalin shejtaner e sharlataner mos valle faji eshte diku tjeter?
   Gerrmo me thell Bushat . Per rolin qe kryen duhet te gjesh fajin dhe te na japesh zgjidhjen .

 2. E pashe Nanon dhe megjithese se kam pelqyer menyren si ka qeverisur prape ai tha te verteta qe i thote gjithkush, ama tani qe i degjojne nga ai su pelqejne.
  Keshtu qe sharlatani ne kete rast eshte artikull-shkruesi.

 3. Ne vazhdim….Nji pordhpull pa shtylle korrizore ,langaraq- servil-bithlepires,karaxhoz…pa as ma te voglin element baze te karakterit; nuk mund te meritoje ma shume!
  Vjedhes te paftyre,majmune kopjues,lajkatare zorraxhinje,inat’cor-smirzi’…Ne jena monstra dhe monstrat jane udheheqesit tane!
  Nano asht njilloj si te tjeret,si NE.
  Harrojeni se do ndyshoje mas 25 Prillit.Thahet njeni mut dhe i’a len vendin te fresktit!

  1. Akoma nuk ike nga ktu ti i Namut?
   Po si na quan ne demokratet ti o debil i bllokut, naiv dhe budallenj.
   Dhe me e keqja na quan edhe hipokrite dhe maskarenj.
   Pse? Sepse folem mire per Nanon dikur?
   Na donte bytha.

   1. Deshtoi tentativa e Rames per te futur Nanon ne loje..Nuk po marr mundimin te flas per Nanon..nuk ja vlen. rendesi ka qe u kuptua qe Rama eshte tashme I DESHPERUAR..dhe nuk di c’te beje per te patur pak suport. Tashme te gjithe e urrejne.

     1. Per ty “figure” eshte edhe Hoxha, por une nuk gjykova as njerin dhe as tjetrin..,megjithese me te keqinj jane perkrahesit si puna jote sadomazo, qe mezi presin te lavderojne ate qe persekuton njerezit bile edhe familjen e tyre..PIS!

     2. A Nanua te dalte be balle mor rrotkari. Figure e madhe fort qe nuk pushonin gjeneratoret rrugeve nje moment ne kohe te ketij figures.

 4. Nano mbreme tregoi qe eshte nje legen i vertete dhe mbi te gjitha nje pervers.
  Fatkeqesia eshte qe ne nuk kemi gazetare profesioniste qe te drejtojne nje emision si Opinioni. Fevziu ose eshte nje medioker e i paafte ose thjesht sahanlepires qe ka frike te beje pyetjet e duhura dhe ta nxjerre te intervistuarin sic eshte ne te vertete.

 5. Vete na hengri bytha dhe tani merremi me Nanon dhe Berishen,Meten dhe Bashen,Ramen dhe ndonje qelbesire tjeter.
  Nano ka shume epitete,kumarxhi,kurvar,vjedhes,i pabese etj…eshte nje cope cemcakiz me ere muti.
  Por ama Nano kurre nuk ka vrare njeri,kurre nuk e ngaterroi familjen me politiken.
  E ka nderruar fleten si elike vapori,pa asnje aks si te thuash -nuk e kap dot me gjethe fiku.
  Ama i shkaterruar sic eshte prap do te haje.
  Ndoshta e vetmja gje qe ka thene TAMAM eshte per Superhajdutin Meta.

   1. O fierak o morracak. Yt te qifsha robt se te ishte per ju ju akoma do ishit duke duartrokitur per shokun Enver. Nese ka vrare Sali Maloku, po Edi Fushoku nuk e vrau ate cunin e ri para 2 muajsh pse kishte dale pa maske?

    Yt legen i kuq

    1. O kari
     O hajdari
     Maloku i vrau per pushtet. Kte tipin e vrau nje polic trupeshk. Ka i dallim te madh o kari. O hajdari

     1. Ik mer te qifsha robt, morr i kuq. Polic trupeshk por u vu gjithe qeveria e prokuroria duke dhe e 15 deklrata e duke mbulu mutin me shurre. Po mos ishte per protesten do e kishin nxjerre ate rahmetliun kriminel. Ju qifsha robt komuniste muti. Ju akoma adhuroni Mehmet Shehun mor plehra.

 6. Hahaha cfare teatri?!
  Duhet t’ja heqim LSI titullin SHPK dhe t’ja japim PS. Super fushate marketingu, nuk i kane lene gje mangut Apple apo Samsung! Mori nje produkt te vjeter e te pavlere, i futi nje makjazh shoqeruar me lyerje flokesh dhe e filloi me “product placement” tek Opinion (kete e kopjoi nga Zone e Lire e Arjan Canit). E shoqeroi me PR neper te gjitha mediumet (kanalet) pro-qeveritare, ku nuk ngeli opinionist-analist-sherbyes i pushtetit pa shkruar (besoj i kishin gati). I futen edhe ca “meme” me porosi dhe pothuajse e kompletuan fushaten. Mungonte vetem nje “shkrepese” qe opozita ta hante karremin dhe te mos merrej me gje tjeter… Brisi tatimeve, e konvertuar ne LSI-ste nuk mund te mungonte ne apel. I futi nje koment sa per ti “dhene zemer” opozitareve te reagojne. PERFEKT! Tani e kuptoj ku i cojne leket qe na vjedhin…

 7. Lekakulistin nuk e kisha pare ta bente , dje e beri dhe e beri shkelqyeshem . Te gelltisesh sot gjithçka qe ke peshtyre dje te bene me te urryer dhe akoma me shume njeri te shplare dhe qe tregon se nuk eke parur dhe nuk ke as grimcen me te vogel te dinjitetit ne brendesine tende . Te baltosesh vete edhe ato pak apo shume pak gjera te mira qe bere dhe te na i serviresh si “gabime” kur te gjithe ti njohin per merita , une nuk di çemer ti ve . Edhe ato pak vlerave qe pate ju dhe antivlera , pse duhet ta beje kur antivlerat tek ty jane pambarim ?Te thuash sot Nano , zere se i ke thene dhe i ke dhene nje njeriu te gjitha antivlerat .

 8. Pra të gjithë ato që u neveritën nga lavazhi i Blendit janë militantë partiak?

  Kështu si e shtroni ju i bie që Fatos Nano i ka bërë gjithë këto gjëma Ramës se u ble nga Saliu dhe jo se synonte të minonte dhe gjymtonte drejtimin e Ramës në krye të PS për interesin e vet, që një ditë të rikthehej në krye të saj, siç ka bërë më përpara me Majkon dhe Metën. Nano ka qenë dhe është sharalatan, por asnjehëre nuk ka bërë gjë kundër interesit të tij dhe nëse nuk përfitonte prej saj.

  Furtuna në rrjetet sociale ishte një distancim dhe neveritje për tentativat propagandistike të kësaj qeverie me klientët e saj mediatik. Që ky e mbështet në mandat të tretë, dhe është alternativë më e mirë e majta konstruktive si e tija dhe e ramës. Për para shtesë, borxhe kumari apo president kjo ngelet për tu parë. Dhe ju duhet ta kultivoni e mbështetni që kjo neveri ndaj propagandës të ndodhë sa më shpesh, edhe mbas rotacionit po pati tentativa, dhe jo të shtypet e të paragjykohet si një fushatë njerzish partiak.

  Problemin nuk e kanë të djathtët me Tosin, nuk i kanë besuar kurrë dhe as e kanë dashur kurrë. As të majtët qe u tradhtuan nga ai, dhe ndjejnë po njësoj neveri.

  Problemin me Tosin e keni ju gazetarët dhe mediat, hipokritët e vërtetë.
  Ju kaloi para syve me Maserat-in e tij, i dehur me alkolin që paguhet me taksa, desh shtypi prokurorët e SPAK që po dilnin nga dera e pasme e PS dhe shkoi të villte në një nga shumë emisionet ku bëhet dizinformim dhe porpagandë. Dhe nuk jeni marrë kurrë sesi një politikan jeton në mes të Vjenës, ka varësi ndaj bixhozit, bën jetë luksoze dhe justifikohet me lekët e gruas njësoj si dy kryetarët (Edi me Erionin) e i shpëton drejtësisë.

  Ju, gazetarët, jeni ato keni mjegulluar për reformen në drejtësi, keni shtypur çdo tentative për kritikë si partiake, dhe ja ku ju del para syve në televizion kombëtar shembulli i parë i martirizimit të një politkani të korruptuar dhe që është bërë precedent si të paprekshëm për të tjerët më pas.

 9. Bushati, ju i thoni sharlatani por Nanua eshte shejtani vete. Ai i doli borxhit ketij populli,
  Ja tha cope – Edi Ramen e kam sjelle me thonj pa prere nga Franca!
  Se pastaj thonj paprerin ky popull e mba ne kurriz si kryeminister, nuk eshte faji i Nanos!

 10. NJE PYETJE PER YMER GELBAZA KELLIREN , GREGU ESHTE I EDI RAMES APO KRISTAQ RAMES ?! thotë:

  ZOTI ANDI ,NJE PYETJE CILI ESHTE ME BYTHLEPIRES I EDI RAMES,YMER GELBAZA KELLIRA,CARLO BOLJA BOY,KOL SALLAKU SKYPE APO BATON HAXHIU

 11. Perfundimisht u be e qarte. Rama fushate pa program , si ne 2017 -en . Atehere me tepsi e timon ndersa kete rradhe me “fishekzjarre” si Naco, Koka, Rehovica dhe tani “bomba tymuese” Nano.
  Fevziu i peshtire ,me ate koken e shoget, minimumi do duhej ti kish bere vetem nje pyetje : si ja beni z. Nano me jeten e emigrantit ne Vjene ,prej 15 vitesh ? Se ketu kini qene mesuar me nje jete paksa lluksoze, kazino, vere 1000 e 2000 euro , buzuqet e Greqise etj.etj.
  Kam vetem nje kurjozitet , cili nga oligarket ka bere pagesen ? Me shume gjasa kete rradhe Frangaj se fevziu rrinte si mut.

 12. Ne fakt ti nuk ke pse akuzon gjithe ne te tjeret qe nuk e kemi duartrokitur kurre dhe te na ofendosh se kemi nje busull morali, e cila e ka vleresuar Nanon ashtu sic eshte, nje funderrine, edhe para 20 vjetesh, edhe sot.

 13. Intervista e djeshme e Fatos Nanos ka qenë një tërmet i vërtetë.

  Aq sa PD-LSI e kanë rishpallur sërish armik dhe i janë sulur sikur ai është e keqja më e madhe e këtij vendi, edhe pse është larguar që prej 2005-s nga politika, ndryshe nga këta, që vazhdojnë e kërkojnë pushtet.

  1. Po e vertete, termet i vertete ka qene invervista e shokut nano saqe na u dridhen bolet nga termeti qe shkaktoi.
   Nanua ka shku ne pidh te semes se vet por kuptoje ku ka arritur pikiata e Ramazanit tend saqe po kapet pas nje fije kashte te shpetoje. I nevojitet cdo lloj nevojtore politike qe t’ja permiresoje imazhin sadopak.

   Ore a ishte ky Nano qe i thsohte Edit, te mora me thonje te paprere, trafikant ikonash te vjedhura dhe se fundi kur i mori partine “nje pallat nje vote”?! Ska mundesi te kete qene ai Nano mbreme, do kete qene sozia e tij:)

 14. Fakti që Fatos Nano sulmoi Sali Berishën dhe Ilir Metën, dhe jo Lulzim Bashën, nuk duhet të përbënte shqetësim për opozitën, pasi ata thonë kemi Lulin kandidat për kryeministër. Ai nuk tha asgjë të keqe për Bashën e në këtë aspekt, as kishte pse ngjallte kaq histeri opozitare.

  Arsyeja reale është se intervista e Fatos Nanos provoi se kush është opozita reale, kush po tenton të vijë në pushtet dhe pse opozita nuk e fsheh dot të shkuarën e saj kriminale.

  Për herë të parë në historinë e tij Fatos Nano i ka bërë Sali Berishës sulmin më të strukturuar nga pikëpamja intelektuale, politike dhe njerëzore. I ka kujtuar se prej sa erdhi në pushtet në vitin 1992, vdiq si intelektual dhe u kthye në një përndjekës ordiner i rivalit politik, duke u kujdesur për çdo detaj për arrestimin e tij, burgosjen, persekutimin, linçimin, deri tek dramat familjare.

 15. Shkrim kot sa me i ber qejfin vetes. Rama fiton prape se sado prapesira te ket bere dhe ne fakt ka bere shume mbetet prape me real sesa monika qe ka shtepi pafund dhe i shkollon femijet ne angli me mijera euro ne vit apo lul karafili qe jeton ne rolling hills dhe na hiqet sikur i hapet barku per popullin. Qe te dy kerrma muti

 16. Ky eshte shkrim kot sa me mbush kuoten javore. Argumeta te lodhshem e te sterperseritur.

  Analiza qe do behet pak a shume ne qytete eshte kjo: Edi vjedh me koncesione /luli me rrugen durres-kukes kurse sala vjedh nepermjet cunit.
  Edi cun tirone-sala malok (luli qurrs sllogaritet fare)
  Edi hajdut-sal maloku te vret.

  Kuptohet kush fiton orape sado lodhet and bibilushi.

  1. Mos ja ha hakun Edit se edhe ai vrau, e kur se? Pergjaku Diten e Rinise me 8 dhjetor apo ju ka lene memorja se nuk ka as 2 muaj.

 17. Ueeeee ca mllefi….!!!
  Kritikuesit e nanos “jane ose naive e budallenj ose hipokrite e maskarenj”, i fut te gjithe ne nje thes, dmth pas rrefimit te te shthururit nano, njerezit qe te mos ta njohin veten me epitetet naiv budalla hipokrit apo maskara nuk duhet te reagonin ne ate mase. Ca meskini!!!
  Kur nje opinionist si puna bushatit qe debatonte ashper, deri ne ofendime, me berishen per opozitarin ben blushi e sot nuk ja permend as emrin, ca eshte, budalla apo maskara? Mir nano na e shpif por po na e shpif edhe ky

 18. Sa inot i vje babuneve te shqupit kur i thu qe Lul Basha eshte kar dhe ska per te fitu.

  Smorrin vesh.

  Ja ka thone Patozi, Xhozi, po i quajne te shitur.
  Kur ja thojne robt ktu te ky portali, fillojne me te shame si rilindas.
  Kur ia thone analistet, e quajne kanalist.

  Nuk fito Lul Basha se ate post ia ka dhone Berisha nuk e ka fitu vet dhe vazhdo me qene kllufi Saliut.

 19. Ca langaraqesie ka ktu te ne. Der dje i thonin nanos liberal, i matur, iprwgmatist, i ekuilibruar etj etj. Sot e shajne se si vjen me pas avazit. Yttt race bythqirash me gazetar e politikan ketu

 20. Nano nje kokerr bythqiri ka qene po tani ne pleqeri u be lecke kepucesh fare. I piu me uje ato qe thoshte per Ramen si trafikant ikonash dhe qe e bleu PS me 20% , nje pallat nje vote.
  E more vesh o bythqim lulishtesh se ca bythqimi eshte shoku Fatos.

 21. Imagjinoni sa para paguan Berisha dhe Meta në media për të kontrrolluar imazhin.

  Po pse u mërzitën kaq shumë demokratët kur Fatos Nano tha: “I vetmi politikan në 30 vite që përmban 7 mëkatet e Biblës, pabesinë, mosmirënjohjen, zilinë, mashtrimin….. është Ilir Meta?”

  A nuk i ka thënë këto akuza dhe Berisha për Metēn 10 vjet më parë?

  Pse kur i thotë Berisha qenkan të vërteta dhe kur i thotë Nano qenka gënjeshtra?

  Mos u çudisni.

  Kështu ndodh, kur pronari i bordellos, nuk ndëron prostitutat por thjesht rinovon godinën vetëm duke ndërruar krevatët dhe çarçafët.

  Banaliteti dhe kurvëria e vjetëruar politike Berisha-Meta nuk mund të mbulohen me vellon e bardhë të 25 prillit,

 22. Der dje sal maloku thonte qe nano eshte zeri arsyes ndersa sot na doli nano i keq. Der dje maloku thonte per ilir meten metullahu floririt. Sot na doli meta i mire. Der dje thonte meta qe luli eshte genjeshtar dhe i pacipe. Sot u kthye pllaka.
  Esenca e fabules eshte qe ketu behet faqja bythe nonstop per 24 ore dhe eshte bythqimllik 24 karatsh te etiketohet negativsht nano kur bythqimlliku karakterit te ne eshte sport kombetar duke filluar nga ky ‘gazetari’ i pari.

 23. Nano tallet me te gjith edhe kur duket se i del ne krah.E ka bere gjithmon. Sherbys i pushteteve te tjera ka qene gjithmon. Si dhe zoraxhinjte e tjer. keta jan shqipot .b….lepires injorant barbar trafikant te pa nginjur me te keqe.Bushati mir e ka thene.

 24. Nano, nje perralle nga e kaluara! Ajo qe i mbahet mend nga te gjithe eshte –
  “Edi Ramen e kam sjelle me thonj pa prere nga Franca”

 25. Nano ka qene dhe vazhdon te jete pjese e menu-se me gjelle te prishura qe shqiptareve u serviret me imponim.
  Per rastin ne fjale,ajo cfare ben pershtypje eshte fakti se Rama paska ku e ku me shume respekt per Nasipin sesa per liderin”historik”.Nasipin nuk e keqperdori sic po ben me Fatosin…

 26. O njerėz.Analiza e Andit ėshtė plot karakter dhe e saktė. Ai thotė qė ne duhet tė reflektojmė pėr mėnyrėn se si ne,populli,adhurojmė udhėheqėsit tanė. Jemi ne ata qė i lejojmė tė na trajtojnė si dele,justifikojmė gėnjeshtrat e tyre medemek se arti i politikės i pranon gėnjeshtrat

 27. Nanos i eshte premtuar Presidenca ne 2022 nga Ramsi se kot nuk u zgjua tani nga gjumi.
  Pra Rama i kerkon rilindjoteve te tij ta lavderojne ca Tosin, pastaj ta mallkojne. Fiks sic po ngjet me Ilir Meten!
  Dhe rilindjotet gjithmone te gatshem te mbllacisin bajga nga dora e Ramsit dhe te shkruajne neper portale se po hane mjalte.

 28. Po të shikohet me kujdes intervista e Nanos, ai ka qenë mjaft luajal me atë pjesë të politikës shqiptare që sot të paktën në dukje është në krye. Nuk e sulmoi Lulzim Bashën, as Monika Kryemadhin, e nuk se bëri ndonjë hosana për Edi Ramën.

  Ai thjesht ishte mjaft kritik ndaj Sali Berishës, si dhe e “trashi” me Ilir Metën. Berisha, nëse është larguar, nuk ka përse mos e priste, kurse Meta nga ana tjetër me Fatos Nanon kështu ka qenë gjithmonë herë grurë e herë breshër.

  Atëherë përse është sulmuar aq shumë Nano nga qarqe pranë Presidentit dhe liderit historik të PD-së? Çfarë prisnin ata nga Nano sot? Në vitin 2006, 2007, 2009 dhe 2011, Fatos Nano ishte në pozicion kritik me Edi Ramën, pozicion që dukshëm i leverdiste si Sali Berishës ashtu edhe Ilir Metës.

  I leverdisi në fushatën elektorale të vitit 2007 për bashkinë e Tiranës, i leverdiste në vitin 2009, për zgjedhjet parlamentare dhe në 2011-n për bashkinë e Tiranës, kur për herë të parë u bë një bashkim i madh forcash kundër Edi Ramës: 3 kundër një njeriu.Shpellkare vazhdoni orgjine bashke te shqupi,qihuni fort me njeri tjetrin po nuk u ngopet therrisni dhe debatikasit e lulzimes

 29. Fatos Nano i sjell ne mendje ketij populli ulerimen e gjeneratoreve dhe eren e tyre te benzines kudo nga mungesat e ster-zgjatura te energjise elektrike.
  Si dhe ca deklarime te tij p.sh
  Edi Ramen e kam sjelle thonj pa prere ketu, apo…kam vite qe e mbaj mbi kurriz komunistin e pa ndreqshem Gramoz Ruci!
  Pastaj barzaletat me Nacin e me Bacin, si dhe talljet e bythes me Cacin surratzi “kudo ku shkoj zbuloj prona te Cacit”

 30. I pari u lind në një kullë të lartë me frëngji të vogla, i dyti lindi në një shtëpi të vogël me dritare të mëdha. Përballë djepit të të parit qëndronte e varur pushka në pritje të hasmit që s’erdhi kurrë, rafti plot libra qëndronte përballë krevatit të të dytit.
  I pari ishte me fat se pinte qumësht të freskët direkt nga cicët e dhisë, lodronte në pyjet me klorofil dhe oksigjen të pastër. I dyti me qumësht pluhur dhe smog qyteti u rrit. I dyti ishte mësuar që kur dilte jashtë shtëpisë të përshëndeste komshinjtë, të qeshte me fëmijët e lagjes ndërsa i pari u edukua me dyshimin se komshiu i kullës përballë, fshati përballë, bjeshka përballë do ishin përjetë hasmit e tij. I dyti shkonte ledhatonte kafshët në kopshtin zoologjik ndërsa i pari e shihte arushën dhe drenushën në pyll si objekt seksi.

 31. Mua me duket se ishte tape ate nate, ne fillim me duket se e filloje mire Intervisten pastaj sikur i ra pija kokes dhe e trashi, Tha ca gjera te verteta por e dhjeu kur filloje te mbeshtese mafiozet dhe oligarket socialist hapur.

  Pune … gjithandej me maloket socialist.

 32. Përballja me Sali Berishën dhe krahasimi me të, është një ndër padrejtësitë më të mëdha që i janë bërë Nanos dje dhe sot. E që u bë edhe mbrëmë pas intervistës televizive, kur llumi i medias dhe rrjetit social ji vërsul të dytit në emër të avokatisë së të parit e të tjerëve si ai. Është qesharake fjala vjen sesi disa rroskopë shifrash janë ulur t’i llogarisin këto orë Fatosit edhe kostot e makinës personale. Meqë kanë marrë kalkulatriçen, le të na thonë sa kushtojnë në total dy vila tek Gon Papuli, një vilë në Lalz dhe një apartament në Qerret! Pa llogaritur të tjerat, se shkon shumë lista!

 33. Pas humbjes iku përgjithmonë dhe nuk qëndroi duke gjetur një dordolec si “Luli” në PS, që ta komandonte në hije nga Gjiri i Lalzit.

  Dorëheqja si institucion e bën diferencën mes një qytetari që ka profesion politikën dhe një provinciali që e ka biznes familjar. Ai iku 15 vjet më parë, tjetri zvarritet ende.

 34. Kush Nano Ka ik? Nano dhe te gjithe Nanonet e tjere punojne ne prapaskene e i bejne Shqiperise ate qe sja merr mendja nje njeriu te ndershem e te thjeshte qe ska bere akoma gati valixhet.

 35. o bushato kur do e bosh i artikull per CICAT E ENCES amo. leeje per i cik politiken o intelektual i leshit se , edhe pa idete e tua “te cmuara” gjthmone era muttt ka me mbajt.

 36. Kur ka humbur betejat elektorale Sali Berisha, e dimë se si ka reaguar. E dimë si ka reaguar kur ka humbur zgjedhjet e 26 Majit 1996 (sepse i fitoi me banda), e dimë se si ka reaguar kur ka humbur në 2001, e dimë se si ka reaguar kur humbi në 2013 dhe 2017, por nuk dimë se si do të reagojë Basha (beniamini i tij) pas 25 Prillit. Gjithçka që ka ndodhur deri sot,ka gjasa të ndodhë edhe pas humbjes, dhe ndoshta nuk mbetet të themi se “Lulzimi do të pranojë qetesisht humbjen”. Partia Demokratike në traditën e saj elektorale , dihet se vepron me metoda dhune, dhe ka gjasa që ajo të ngjasë edhe pas humbjes së zgjedhjeve të reja. Natyrisht ky do të ishte fundi i pashmangshëm i Lulit.O besnik i partise o loqja e majte e salihu nga stalin qenke bere besnik tipik shpellkare i salihut,te rrosh vete,kujdes ilacet dhe prasin qe salihu ju ka futur ne bythe deri me 25prill,por ju shpellkare mos e hiqni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu