• |

Video/ Varane shpëton Zidane: dygolësh i mbrojtësit për të mundur të fundit në renditje me përmbysje

Në Estadio El Alcoraz në Huesca, Real Madrid vuajti kundër skuadrës së fundit të tabelës, por arriti një sukses të rëndësishëm me rikuperim që i lejon ata të mbanjnë vendin e dytë, si dhe ta bënin Zidane të merrte frymë lehtësisht. Vendasit morën epërsinë në minutën e 48 me Galan; Blancos reaguan dhe gjejnë barazimin me Varane (55 ‘) para se ky i fundit të shënojë 1-2 në minutën e 84’. Përfundon 2-2 ndërkohë sfida mes Levante dhe Granada.

Sido të mbyllet kjo javë e 22-të e La Ligas, Real Madrid tashmë e di se do të mbajë vendin e dytë në renditje me 43 pikë. Megjithatë, suksesi në fushën e Huesca, e fundit (me 16 pikë) nuk ishte aq i sigurtë sa mund të dukej në letër. Përkundrazi. Vendasit u hodhën menjëhershëm përpara: Mir krosoi në zonë, Okazaki finalizoi me të majtën por topi përfundoi jashtë. Huesca vazhdoi të ishte e rrezikshme: pasiguri e Odriozola dhe një e majtë e Mir me topin që preku vetëm rrjetën e jashtme. Real e rriti presionin dhe u bë i rrezikshëm në fundin e pjesës së parë me goditjen e tij të parë në portë të ndeshjes.

Në fillim të pjesës së dytë erdhi edhe avantazhi i merituar për të besuarit e Rojo Martin: magjia e Galan nga 16 metra, me një të majtë kirurgjikale që u përplase në shtyllën e brendshme përpara se të përfundojë në rrjetë. Huesca gati dyfishoi me Mir , që u ndal nga traversa dhe aty ndryshoi gjithcka. Blancos barazuan në minutën e 55-të: goditje dënimi e Benzema që stampohet në traversë dhe Varane barazon nga pranë. Gjashtë minuta nga fundi vjen edhe përmbysja. Mendon sërisht Varane me një goditje fituese, për të dekretuar suksesin e merengues dhe për ti dhënë Zidane pak oksigjen pas polemikave të këtyre ditëve.