• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta boksieri që i mori titullin Botëror Muhamed Ali: Leon Spinks humbi duelin me kancerin

-Instant, Sport

Humbje e madhe në botën e boksit. Leon Spinks është ndarë nga jeta në moshën 67 vjeçare, pas një lufte të gjatë me kancerin. Spinks ishte i famshëm për rrëmbimin e titullit të peshave të rënda nga Muhamed Ali në vitin 1978. Por edhe karriera e tij në një nivel amator ishte gjithashtu e jashtëzakonshme, ku ai fitoi një medalje të artë në Lojërat Olimpike të Montrealit në 1976 në kategorinë e peshave gjysëm të rënda. Në karrierën e tij 18-vjeçare ai ka diskutuar 46 ndeshje, me një rekord prej 26 fitoresh, 17 humbje dhe tre barazime.


Ai vdiq në spital të premten dhe u bë e ditur nga gruaja e tij, Brenda Glur Spinks, përmes një deklarate. Familja e tij njoftoi në dhjetor 2019 se ish-kampioni ishte shtruar në spital për trajtimin e kancerit të prostatës që ishte përhapur në fshikëzën e tij.


Një vit pas debutimit të tij profesional dhe me vetëm 7 ndeshje të zhvilluara (e fundit kundër italianit Alfio Righetti), Spinks menjëherë pati një shans për titullin botëror kundër më të mirit të të gjitha kohërave. Në hotelin Hilton në Las Vegas, në mbrëmjen e 15 shkurtit 1978, shanset ishin të gjitha për 36-vjeçarin Ali, por boksieri nga Saint Louis mahniti të gjithë botën duke fituar me pikë në 15 raunde me vendim jo unanim (144-141, 142-143, 145-140 vlerësimet e tre gjyqtarëve). Disa muaj më pas, më 15 shtator, Ali mori hak duke fituar qartë në 15 raunde dhe duke fituar për herë të fundit Kampionatin Botëror në pesha të rënda.

Boksi është në ADN-në e familjes Spinks. Vëllai i Leon Michael ishte një nga peshat më të forta në kategorinë gjysëm të rëndë në histori (ndeshja e tij e vitit 1988 me Mike Tyson, kur u mposht me nokaut pas vetëm 91 sekondash) dhe gjithashtu djemtë e tij Leon Calvin (i cili përdori mbiemrin e nënës së tij, fitoi dy luftime si profesionist përpara se të vritej në moshën 19 vjeç ndërsa po largohej nga një parti në St. Louis që ishte bërë e dhunshme), Cory dhe Darrel kanë ecur gjithashtu në hapat e babait të tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu