• |
ide | kryesore

Speci djegës ul dëshirën për seks

Arkiva, Lapsi Leaks

Disa i mbajnë larg, ndërsa të tjerët nuk bëjnë dot pa specat e kuq djegës në regjimin e tyre ushqimor. Edhe pse konsumimi i tyre të “përvëlon” gojën dhe të shkakton dhimbje, speci djegës ka anë pozitive dhe negative.


Ushqimet pikante stimulojnë prodhimin e serotoninës, hormon ky që i bënë njerëzit të ndjehen më mirë dhe që i dobishëm për lirimin e zemërimit dhe luftimin e depresionit.


Për të gjithë ata që kanë probleme me mbipeshën, erëzat djegëse i ndihmojnë në tretjen e tyre duke çuar në reduktim të peshës trupore. Ata që kërkojnë të shtojnë në peshë nuk duhet të konsumojnë ushqime pikante.

Ata që konsumonjnë ushqime pikante pa asnjë kontroll duhet të bëjnë kujdes pasi kjo mund t’ju kushtojë edhe në shtrat. Lëngu i specit pas tretjes kalon nëpër kanalet urinare dhe kështu ul dëshirën për seks. /Express

1 Comment

  1. Studim i bukur
    Azia, india dhe amerika latine jane perdoruesit me te medhenj te pikanteve
    Te treja, nga 1 milion njerez,
    nuk shtohen hiç

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu