• |
ide | kryesore

“Nuk më thanë as ‘pranon 1 euro për të qendruar me ne?’: Thiago Silva tregon sjelljen e turpshme të Psg

-Instant, Sport

Pasi lamtumirës në verën e kaluar me kontratën të përfunduar, Thiago Silva i kthehet argumentit, duke hequr disa guralecë nga këpucët, me një sulm të ashpër ndaj klubit të tij të vjetër, PSG, ku ai luajti për 8 vjet. “Ata kurrë nuk më ofruan asgjë. As edhe një ‘Thiago, a do të pranosh 1 euro për të qëndruar me ne?’ Absolutisht asgjë, e cila ishte shumë shqetësuese – tha mbrojtësi i Chelsea – unë meritoja shumë më shumë respekt se kaq. E njëjta gjë i ndodhi Cavanit”.


Në intervistën me FourFourTëo, 36-vjeçari brazilian siguron megjithatë se pakënaqësia ndaj shoqërisë nuk e anulon atë që ai përjetoi nën Kullën Eiffel. “Jam plotësisht mirënjohës për gjërat që kam përjetuar atje. Përveç pjesës finale, unë isha i lumtur dhe ata gjithmonë më trajtonin mirë.”


Thiago Silva kundërshton mënyrën e të vepruarit të udhëheqjes parisiene. “Ka diçka më të keqe se kaq. Edhe në mes të një pandemie, kishin tre muaj për të planifikuar një lamtumirë, por asgjë nuk u bë. Mik, unë nuk kam luajtur atje për vetëm një sezon ose disa muaj, unë kam jetuar 8 vitet si kapiten dhe janë ngritur disa trofe”.

E gjatë ishte lista e pretendentëve (përfshirë AC Milan), por në fund zgjedhja ra mbi Chelsea, pavarësisht një përpjekje in-extremis të Leonardos. “Të nesërmen pas finales kundër Bayern Munchen u takova me Presidentin Nasser Al-Khelaifi në ashensorin e hotelit dhe më tha që Leonardo donte të fliste me mua përsëri, pasi të ktheheshim në Paris. Imagjinoni se çfarë do të ndodhte, edhe pse mendja ime ishte larg PSG. Të hënën pas finales, agjenti im më thirri për të më thënë se kishte një ofertë nga Chelsea në tryezë dhe se kisha vetëm dy ditë për të vendosur. E pranova të nesërmen, para takimit tim me Leonardon. Më vonë ai më pyeti nëse isha regjistruar në një klub tjetër, por kjo nuk ishte pyetja më e zgjuar. Unë i thashë jo, por që i kisha dhënë fjalën Chelsea dhe se vlente më shumë se çdo shifër”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.