• |
ide | kryesore

Transportonte emigrantë të paligjshëm dhe mbante drogë në banesë, arrestohet 30-vjeçari

-Instant, Lajme, Të fundit

Policia e Korçës vijon operacionin “Perimetri”, duke çuar pas hekurave të tjerë persona, që akuzohen për dhënien ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit, dhe prodhim e shitje narkotikësh.


Gjatë aksionit të fundit, policia ka arrestuar 30-vjeçarin Klitandri Lifo, i cili është kapur duke transportuar 5 emigrantë të paligjshëm dhe posedonte lëndë narkotike në banesë


“Shërbimet e Komisariatit të Policisë Pogradec, në bashkëpunim me Policinë Rrugore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë e Policinë Kufitare, në vijim të operacionit policor “Perimetri”, kanë goditur një rast tjetër të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies së ndihmës shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit K. L., 30 vjeç, banues në Korçë.

Ky shtetas u kap nga shërbimet e Policisë Rrugore, në afërsi të fshatit Guri i Kuq, Pogradec, duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin tip “BMW X5”, pesë emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit prej 500 euro në total, iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Në vijim të veprimeve të kryera në lidhje me këtë rast, specialistët për Hetimin e Narkotikëve kanë ushtruar kontroll në banesën e shtetasit K. L., në lagjen nr. 9, Korçë, ku kanë gjetur një sasi të vogël me lëndë të dyshuar narkotike kanabis, e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pogradec, për veprime të mëtejshme”, njofton policia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu