• |
ide | kryesore

Video/ Barazim një minutë nga fundi: dygolëshi i Suarez nuk i mjafton Atleticos përballë Celtas

-Instant, Sport, Video

Në ndeshjen e prapambetur të javës së 22 të Ligës, Atletico Madrid pa ti fshihet fitorja e nëntë radhazi në kampionatit një minutë nga e 90′ dhe duhet të kënaqet me një 2-2 ndaj një Celta Vigo të mirë. Miqtë kaluan në avantazh në minutën e 13′ me Mina, por Suarez nuk resht së magjepsuri duke realizuar një dygolësh para dhe pas intervalit. U mendua e përfunduar, por në 89 ‘Ferreyra mund Oblaku dhe ndal hapin e Colchoneros, tani +8 nga Barcelona dhe Real.
Duhej prova e një dominimi të padiskutueshëm në kampionat, dhe në vend të kësaj në Ëanda Metropolitano Atletico Madrid mori një pikë të hidhur kundër një Celta Vigo brilante. Fillimi i ndeshjes së Colchoneros është një makth, sepse pas vetëm 13 minuta miqtë befasuan kryesuesit dhe kaluan përpara me Santi Mina, që nuk shënon shpesh por në këtë rast realizoi një gol shumë të rëndë. Goli i avantazhit të Celtas nuk është rastësor dhe në fakt në të gjithë fraksionin e parë ekipi nga Vigos bëri shumë mirë kundër një Atletico sigurisht më të akredituar. Pikërisht në fund të pjesës së parë, në goditjen e parë në portë nga ana e vendasve, “El Pistolero” Suarez barazoi rezultatin pas një asist të bukur nga Llorente: kontrolli i Var, por pozicioni i uruguajanit është në linjë dhe ekipet shkojnë për të pushuar në 1-1.


Në pjesën e dytë, galicianët duhet ta nisnin nga e para, pavarësisht vetëm një goditje të kundërshtarit në portën e tyre. Gjërat u komplikua më shumë pas më pak se 300 sekondash kur Colchoneros realizuan një gol që është praktikisht identik me atë të mëparshmin, të paktën në gjestin teknik përfundimtar: asist nga Renan Lodi dhe Suarez përsëritet. U duk se ishte një fitore e arritur, po ishte ndjesi e gabuar, sepse në minutën e 44-të të pjesës së dytë Celta Vigo, me Iago Aspas, orkestroi një aksion që çoi në krosimin e Solarit për Ferreyran që ishte më i shpejti dhe ngriu Atletico. Ekipi i Simeone humbi dy pikë që ishin pothuajse të marra, por mund të jetë i kënaqur me +8 ndaj Barcelonës dhe Real Madrid: asnjë dramë, edhe sepse Colchoneros gjithashtu kanë një ndeshje për të rikuperuar. Celta Vigo, nga ana e saj, konfirmon përparimin teknik dhe karakterial të kohëve të fundit, edhe nëse fitorja nuk ka arritur ende në këtë 2021.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.