• |
ide | kryesore

Diop futet në histori: West Ham inauguron zëvendësimin e 6° për tronditje cerebrale

-Instant, Sport

West Ham ka bërë zëvendësimin e parë në historinë e futbollit anglez për trsnditje cerebrale kur mbrojtësi Issa Diop doli nga fusha gjatë ndeshjes së FA Cup në Old Trafford kundër Manchester United. Diop, i cili nga ana e tij hyri si zëvendësues në minutën e 16′ për të zënë vendin e mbrojtësit të dëmtuar italian Angelo Ogbonna, pësoi një përplasje me kokë me sulmuesin e Djajve të Kuq Anthony Martial në fund të pjesës së parë. Të dy lojtarët francezë vazhduan deri në pushim të pjesës së parë, por Diop nuk u kthye më për pjesën e dytë dhe West Ham konfirmoi se përdori udhëzimet e reja të futbollit në MB.


“Për sqarim, Issa Diop është zëvendësuar për shkak të një tronditje cerebrale, që do të thotë se tani mund të kemi gjithsej gjashtë zëvendësime, ashtu si edhe Manchester United, nëse e shohim të arsyeshme,” shkruan Hammers në faqen e tyre zyrtare. Pas ndeshjes, të cilën Manchester United e fitoi 1-0 pas kohës shtesë, menaxheri i West Ham David Moyes – një ish – shpjegoi vendimin e tij për të zëvendësuar Diop. “Ne menduam se ai ishte mirë dhe ende mendojmë se është mirë – tha Moyes -. Por ai mori një përplasje në kokë në gjysmë të lojës, kështu që unë zgjodha të mos rrezikoja dhe e zëvendësova”.


Rregullat e reja theksojnë se në rast se një ekip duhet të bëjë një zëvendësim për shkak të simptomave të qarta të tronditjes – ose provës së qarta të videos – ekipi kundërshtar gjithashtu mund të bëjë një zëvendësim shtesë në një moment që ata e zgjedhin.

Kjo është dakordësuar për të siguruar që asnjëra palë nuk mund të ketë një avantazh të mundshëm duke vendosur lojtarë më të “freskët” në fushë. Padyshim që lojtarët e zëvendësuar nga tronditja nuk mund të kthehen në fushë. Zëvendësimet për shkak të tronditjes, të cilat u prezantuan pasi IFAB dha dritën jeshile muajin e kaluar, gjithashtu po testohen gjatë Botërorit të Klubeve në Katar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu