• |
ide | kryesore

Turqia synon mision në hënë brenda dy vitesh

-Instant, Lajme, Planet

Turqia synon të ketë një mision të sajin në Hënë brenda dy vjetësh.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u shpreh se: “Ulja e parë në Hënë do të bëhet me raketën tonë kombëtare dhe autentike hibride, që do të lëshohet në orbitë në fund të vitit 2023, përmes bashkëpunimit ndërkombëtar”, tha Erdogan.


“Këmbët tona do të jenë në tokë, por sytë tanë do të jenë në hapësirë. Rrënjët tona do të jenë në tokë, degët tona do të jenë lart në qiell”, u tha presidenti turk. Sjellim në vëmendje që muajin e kaluar, Erdogan pati edhe një komunikim me shefin e kompanisë “Tesla”, Elon Musk.

Ministri turk i Teknologjisë dhe Industrisë, Mustafa Varank, ka deklaraur se Agjencia Hapësinore e Turqisë përgatiti një program që do ta ngrejë vendin mbi aftësitë e tij aktuale.

“Marrëveshjet tona me Pakistanin dhe Azerbajxhanin janë gati, gjegjësisht në fazën e nënshkrimit”, u shpreh ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.