• |
ide | kryesore

Europa instaloi 26% kapacitet më të lartë në fermat e erës në 2020

-Instant, Lajme, Planet

Kapaciteti nominal i vlerësuar i turbinave të instaluara në vitin 2020 ishte 8.2 megavat (MW), me dy të tretat e fermave të erës me punë në det të hapur në vitin 2020 duke përdorur turbina më të mëdha se kjo, thuhet në raportin e “WindEurope”. Në raportin e energjisë së erës në det të hapur në Evropë, trendet kryesore dhe raporti i statistikave 2020, madhësia mesatare e fermave të energjisë nga era ishte 788 MW, 26 për qind më e lartë se vitin e kaluar.


Në Evropë, 5.402 turbina me erë në det të hapur u lidhën me rrjetin, gjithsej 25,014 MW të kapacitetit të instaluar të energjisë. Distanca mesatare deri në breg ishte 52 kilometra dhe me një thellësi uji prej 44 metrash./ AA


 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu