• |
ide | kryesore

Video/ Grushti i Chiellini ndaj Rrahmanit vendos ndeshjen: Napoli thyen Juventus pas gjashtë fitoreve radhazi

-Instant, Sport, Video

Napoli ndaloi vrapimin e Juventus, duke fituar 1-0 falë golit të Insigne, i cili shënoi me penallti në minutën e 31, në një mbrëmje të ftohtë dhe me erë në stadiumin Maradona. Të kaltrit përmbysën parashikimet: në shtatë ndeshjet e fundit ata kishin marrë 4 humbje, të fundit kundër Atalantës me shoqërimin e eleminimit nga Kupa e Italisë, ndërsa në të njëjtin hark ndeshjesh Juve kishte mbledhur 6 fitore dhe një barazim, e cila, edhe ajo, mjaftoi për të arritur finalen e Kupës. Gattuso ndoshta tani mund të marrë frymë lehtësisht: Napoli arrin Romën dhe Lazion në vendin e katërt me 40 pikë, dy pikë prapa Juves se vendit të tretë.Rezultati është një ndeshje e bllokuar taktikisht midis dy ekipeve kompakte dhe shumë të kujdesshëm për të mos lejuar hapësira për kundërsulmet kundërshtare. Juventus e mban mbrojtjen lart, Napoli përpiqet ta shfrytëzojë atë pa rezultat, edhe pse luajti me rregull dhe personalitet. Për të thyer ekuilibrin mendoi… Var: grushti i Chiellini, në zonë, në fytyrën e Rrahamani është përkthyer në penallti, në prezencën e tij të 400 në Serie A. Nga pika e bardhë, në të 31′, Insigne i dha avantazhin të kaltërve, duke lënë pas shpine gabimin në Superkupë. Për kapitenin e Napolit është goli i dhjetë (i katërti me penallti), por edhe një demonstrim i shkëlqyer personaliteti: nga 4 gabimet nga 11 metra në karrierë, tre ishin fiksuar kundër Juves. I kuptueshëm dedikimi poshtë fanellës: “Gëzuar Shën Valentinin dashuria ime”.

Në pjesën e dytë, Chiesa dhe Bernardeschi ndryshuan krahët dhe për Juven është një muzikë krejtësisht tjetër: brenda tre minutash bardhezinjtë gati barazuan tre herë, por Meret është vendimtar në të paktën tre raste. Presioni i Juventusit ishte i vazhdueshëm dhe i fuqishëm, por jo mjaftueshëm sa për të thyer djemtë e Gattusos të merrnin një rezultat shumë të rëndësishëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu