• |
ide | kryesore

Video/ Manchester United, flop kundër të parafundit: Aubameyang i merr topin në shtëpi Leeds

-Instant, F1, Sport, Video

Në javën e 24 të Premier League, Manchester United barazon 1-1 në shtëpinë e West Bromwich e rrëshqet -7 nga City. Avantazh i menjëhershëm i Diagne (2 ‘) dhe barazim i Red Devils me Bruno Fernandes në fund të pjesës së parë: e kotë shtylla e goditur nga Maguire në shtesë. Nga ana tjetër, Arsenali është impresionues: 4-2 ndaj Leeds të Bielsa me një tregolësh të Aubameyang dhe një gol të Bellerin. Goditje në transfertë për Wolverhampton, që fiton 2-1 ndaj Southampton.


WEST BROMWICH ALBION-MANCHESTER UNITED 1-1
Një barazim që peshon shumë më shumë sesa një humbje, duke pasur parasysh 7 pikët që e ndajnë tani nga Manchester City. Pagabueshmëria e armatës së Guardiolas i detyron Red Devils të mbajnë stekën lart, por pas 100 sekondash misioni u komplikua papritur: Gallagher i shërben asist Diagne, i cili nga pranë mposht De Gean. United luajtën një ndeshje aspak brilante dhe vetëm në fund të pjesës së parë, megjithë hendekun e madh në klasifikim, morën barazimin falë Bruno Fernandes. Nga United, megjithatë, pritej shumë më tepër dhe në pjesën e dytë, në vend që të shkatërrojë WBA-në e parafundit, Manchester vuan dhe rrezikon disa herë të befasohet. Vetëm një fitore në 5 ndeshjet e fundit të Premier League për United, e një pikë në fushën e West Bromwich që nuk feston në shtëpi që nga fundi i nëntorit, për të arritur në renditje Leicester në vendin e dytë.ARSENAL-LEEDS 4-2
Pas tre javëve, Arsenal u kthye tek fitorja duke mundur Leeds të Marcelo Bielsa 4-2: një ndeshje e hipotekuar në fund të pjesës së parë. Në Emirates, Gunners morën menjëherë komandën e operacioneve dhe, në rastin e parë të vërtetë, kalojnë në avantazh falë Aubameyang, i cili hyri në zonë dhe mposhti një Meslier jo pa faj, duke iu rikthyer golit në Premier pas gati një muaj. Gabonezi shënoi të dytin në të 39’, penalltinë e fituar nga Saka, që përfitoi nga naiviteti i portierit mik, që humbi topin dhe e pengoi në zonë. Para pushimit, vjen edhe goli i tretë me goditjen në shtyllën e parë të Bellerin, shërbyer nga një filtër i inteligjent i Ceballos. Në fillim të pjesës së dytë, Aubameyang bën poker dhe tregolëshin e tij personal, në goditjen me kokë në krosimin nga e majta të Smith Rowe. Skuadra e Bielsa u zgjua vonë: në minutën e 58-të, Struijk ngushtoi diferencën me një goditje me kokë në zhvillimet e një goditje këndi, ndërsa në minutën e 69 Helder Costa shënoi në krosimin nga e majta të Roberts. Arteta ngjitet në 34 pikë dhe tejkalon Leeds të Bielsa, të ndalur në kuotën 32.


SOUTHAMPTON-WOLVERHAMPTON 1-2
Në kampionat, është një histori krejt tjetër. Nëse të enjten Southampton arriti t’i japë vetes një gëzim duke fituar në shtëpinë e Wolves në FA Cup, ndeshja tjetër me fusha të përmbysura i buzëqesh portokalli-zinjve dhe dënon Hasenhuttl në humbjen e gjashtë radhazi. Sidoqoftë, në Saint Mary’s, Ings i dha epërsinë vendasve në minutën e 25-të me një goditje nën traversë dhe bardhekuqtë kryesuan 1-0 gjatë gjithë pjesës së parë. Wolverhampton, nga ana e tyre, sigurisht që nuk dëshironte të përsëriste humbjen në kupë, por nuk ishte në gjendje të depërtonte në mbrojtjen e Southampton. Zgjidhja vjen në minutën e 7-të të pjesës së dytë, kur Bertrand preku topin me dorë duke shkaktuar penallti: Ruben Neves nuk gabon, duke nisur përmbysjen. Në fakt, kaluan rreth dhjetë minuta dhe mesfushori i shërbeu Pedro Netos që gjeti këndin e pambuluar me të majtën. Goditje në transfertë për të besuarit e Espirito Santo, që tejkalojnë Southampton në renditje. Wolverhampton nuk kishte fituar në kampionat jashtë shtëpisë edhe që nga fundi i nëntorit (6 ndeshje) kundër Arsenal; Saints vazhdojnë të humbasin në Premier League që kur befasuan Liverpoolin në ndeshjen e tyre të parë të vitit 2021.ENGLAND – PREMIER LEAGUE
Southampton 1 – 2 Wolverhampton Wanderers
West Bromwich Albion 1 – 1 Manchester United
Arsenal 4 – 2 Leeds United

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu