• |
ide | kryesore

Bien shifrat/ 775 raste të reja me Covid në Shqipëri, 12 jetë të humbura

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, dhe respektoni vëtizolimit kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19, vetëm kështu mund të frenohet përhapja e COVID-19.


Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon: Janë kryer 2698 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 775 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:


298 raste në Tiranë, 74 në Lushnje, 64 në Vlorë, 58 në Kavajë, 32 në Shkodër, 30 në Korçë, 29 në Sarandë, 25 në Berat, 22 në Fier, 20 në Durrës, 18 në Mallakastër, 15 në Delvinë, nga 9 raste në Kamëz, Kolonjë, nga 6 raste në Kukës, Pukë, nga 5 raste në Mirditë, Peqin, Gramsh, nga 4 raste në Devoll, Tepelenë, Kuçovë, Vorë, nga 3 raste në Gjirokastër, Ura Vajgurore, Dibër, Skrapar, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Has, Librazhd, Përmet, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Mat, Pogradec, Shijak, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 972 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 57,736 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 547 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 12 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 6 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri të moshave 50-76 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (15 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 775

Të shëruar në 24 orë 972

Të shtruar në spitale 547

Humbje jete në 24 orë 12

Testime ditore 2698

Testime totale 416,976

Raste pozitive 93,850

Raste të shëruara 57,736

Raste Aktive 34,547

Humbje jete 1,567

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 20505

Fier 2952

Vlorë 1801

Durrës 1718

Elbasan 1307

Shkodër 1500

Lezhë 1127

Korçë 1018

Berat 1018

Gjirokastër 855

Kukës 429

Dibër 317

3 Comments

  1. PO PSE MOR KRIMINELE ULNI TESTIMET???? KOHE PER TE BERE 2698 TESTIME ESHTE?????
    BENI DYFISHIN E TREFISHIN E TYRE DHE SHOHIM BIEN APO NGRIHEN NR E TE INFEKTUARVE!
    SHTET ” KRIMINEL”.

  2. Kush tha qe shifrat kane rene , perqindja e pozitivitetit eshte 28,7% njelloj si gjithe javes qe kaluam, Dje Italia kishte 307000 testime dhe kishte pozitive 11000 persoona pra afersisht per 35-40 teste nje person me kovid,kurse tek ne ne cdo 3- 4 teste kemi nje me covid.. Dhe kjo eshte sjellja kriminale e drogaxhiut Rama dhe e idjotes me doktorature te kopjuar ministre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu