• |
ide | kryesore

Skandali/ “Folën në media”. Procedohen penalisht dy motrat që humbën të atin në spitalin infektiv

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nuk mjafton që mund të humbësh babain, por mund të përndiqesh edhe nga shteti, për faktin se je ankuar se jeta e tij mund të shpëtohej. Kjo është tragjedia e dy motrave Edita dhe Ina Lalo, të cilat u bënë tejet të njohura pasi denoncuan në media vdekjen e të atit të tyre nga Covid-19, për faj të mjekëve të spitalit infektiv. Por menjëherë pas denoncimit që i bënë faktit se babai i tyre Rifat Lalo ishte lënë të jepte shpirt në korridor duke u dridhur së ftohti policia ka filluar procedimin penal ndaj tyre për përhapje informacioni të rremë ndaj mjekes Migena Qato. Ende nuk dihet nëse është vetë mjekja e infektivit, Migena Qato ajo që është ankuar apo në këtë rast policia është treguar më katolike se papa duke dashur të vërë në vend nderin e Spitalit infektiv dhe bluzave të tij të bardha.


Ajo që dihet me siguri është fakti se për këtë çështje foli vetë kryeministri  Rama, i cili e konsideroi denoncimin e dy bijave sit ë bërë nën emocionet e dhimbjes dhe nën politizimin partiak (lexo këtu). Policia u vu në punë menjëherë pas kësaj.


Lexo më tej:

Videoja rëqethëse/ “Babain se prekën me dorë deri sa vdiq. Mos i sillni më kurrë në Infektiv prindërit tuaj”

Po cili ishte denoncimi i dy vajzave që humbën babanë. Ato raportuan se ëshërbimi i urgjencës funksiononte në mënyrë të çalë dhe se ambulance që u shkoi në shtëpi për të vizituar babain e sëmurë nuk kishte paisjet e nevojshme dhe i kishte pyetur familjarët nëse kishte aparaturën e oksimetrit. Ata i kishin thënë ta mbanin 79 vjeçarin në shtëpi dhe të merrinin oksigjen në banesë.

Pasi gjendja e Lalos u rëndua, ai kishte pritur plot pesë orë në ambulancë sepse në spitali nuk kishte shtretër. “Babai thoshte jepni pare dhe më nxirrni nga këtu. Nuk kam për tia falur kurrë vetes këtë, që e shtruam babanë këtu. Kurrë mos sillni më më asnjë të afërm në publik, e vërtetuam këtë mbrëmë, me ikjen e babait tone. Ne kemi burim nga brenda që nuk i është bërë skaner, ju lutem mos sillni prindërit këtu, të afërmit, e kemi të provuar që nuk i është bërë asgjë”, tha njëra prej vajzave në oborin e QSUT-së për kamerat e FAX News.

Ato akuzuan gjithashtu edhe mjeken Migena Qato (foto ne mes dy motrave) se i kishte gënjyer për trajtimin që po i bënte pacientit dhe vazhdojnë të kërkojnë nga spitali infektiv t’u dorëzojë dosjen e plotë (jo epikrizën) me diagnozën dhe protokollin e trajtimit në spital të babait të tyre duke përfshirë diskun e skanerit.

Denoncuan mjeken se nuk i shërbeu të atit, procedohen dy vajzat e ish-ambasadorit Rifat Lalos

Por në vend që të sqaroheshin tu jepej gjithçka që kërkonin, tu vërtetonin ato që spitali pretendonte një komunikatë përgënjeshtruese, menjëherë pasi kryeministri i quajti të politizuara, policia filloi procedimin penal ndaj me arsyen se kishin folur në rrjetet sociale dhe në media. Me sa duket e vetmja mënyrë që i ka mbetur qeverisë  të menaxhoi pandeminë është ti mbylli gojnë atyre që humbasin të afërmit.

©Lapsi.al

30 Comments

 1. Ca ndryshimi ka kjo nga Interrnimi ne komunizem?

  Te vrasin familjaret, ty qe fole te fusin ne burg.

  O popull thirri mendjes, nqs skeni bole per protesta, te pakten shporreni me vote ne 25 prill.

  1. Mos mbani shpresa te vota! Keta i vjedhin po nuk i fituan, jane kane marre doren tani. Po thuaj kush jane ata koke-shkrete qe votojne per keta monstra?!

   1. Jo mer jo nuk i vjedhin dot te gjitha votat, max mund te arrijne te vjedhin 10%. Por populli yne eshte budalla dhe vazhdon ti votoje, veten mart ne qafe.

    1. O AS cfar 10% o mik! Keta te vjedhin qe c’ke me te, te gjitha edhe breket, dhe diten per diell! Dikush ka thene, keta nuk jane socialista por specialista…. po une them qe keta jane satanike deri ne palce!

     1. “keta nuk jane socialista por specialista” e ka thene Besnik Mustafaj.

     2. Keto nuk jane socialista por Specialista e ka thene i ndjeri Pjeter Arbnori. Ai i ka njohur mire sepse nga baballaret e tyre ka bere burg politik per me shume se 25 vite.

  2. Çdo mëngjes Andi Bushatoviç e pref lapsi ke bytha e Monikës pastaj shkon ke bytha e Lulzim Bashës dhe e ngjyn me bojë me të cilën shkruan artikujt

 2. E shifni deri ku ka arrir qeshtja, te ja benin ketij monstres krye minister kete denoncim me kohen kur ka cen ne opozit do futesh ne grev urie ose do kish ngref cadren posht km. Shifeni sa i pa shpirt esht ky monster dhe te vret dhe te fut ne burg. E pa imagjinueshme, para se te te shaj duhet ta shash qe mos te te shaj.🙈

 3. Ka një javë që na hapin barkun me atë kirurgun dhe gjyqtaren duke na broçkullitur SPAKU, institucionet e pavarura, drejtësia e re dhe çdo gomarllik tjetër.
  Ja rasti, nuk të lejnë as të ankohesh e të kërkosh drejtësi për të afërmit e tu.

  Eshtë një tentativë e ulët dhe e dështuar për të mbuluar diellin me shoshë. Gjoja për të thënë që po baltosin heronjte e partisë në krye të luftës kundër armikut të padukshem.
  E dimë të gjithë se çfare ndodh po të infektohesh e çfarë peripecish heqin për të marrë shërbimet e domosdoshme.

 4. Sekti i përkrahësve të Trumpit dje dhe Albinit sot, mund të vijojnë të ndërrojë kordinatat e dishepullit, sipas emrit që u del përpara, por kjo është një biçim tifozerie pastorale, më shumë sesa një mbështetje serioze për këtë apo atë politikan shqiptar a të huaj. “Kisha Trump” dhe jetimët që la pas, është precedenti i një dashurie të zjarrtë por kalimtare, që sot nuk i duhet as Albin Kurtit. Përkrahës të tillë janë si këpurdhat pas shiut. Mbijnë, lulëzojnë e vyshken në harkun e një ditë-nate…Keshtu ndodh kur ben shpifsin njelloj si babai shpirteror salih qe dhe ky eshte denuar per shpifje dy here me vendim gjykate,vajzat të marin avokat Qim gjaten dhe Ai do I shpetoje

 5. O polica o dhijare
  jo -urdhrave te -psiko-leshit-
  se e afert eshte dita
  do e kini prapa veshit

  lerini te shkretat ne punen e tyre
  lerini te vajtojne -babane-
  mosi i stresoni mos i ngisni
  lerini me hallin qe kane

  me vjen ne mendje nje anektode
  qe te tere e kane ne -koke-
  por ai nuk paska faj
  qe e vodhi te shkreten -lope-

  ikni tutje o mjerane
  infermieret ,mjeket te hetoni
  lerini vajzat e gjora
  lerini mos i ngacmoni.

 6. 26 prilli po afron!

  Duroni! Votoni me 25 prill! Me 26 priil edvini do të rrëzohet me dhunë pas manipulimeve që do të bëjë me 25.

 7. Shteti shqiptar e ka humbur betejen me virusin, reagimi i qytetareve qe humbin te dashurit e tyre eshte normale, paaftesia e mjeksise sone per te perballuar virusin tregues se shteti ska investuar e nuk investon per mjekesine. Ndjekja penale per qytetaret qe ankohet tregues qe shteti ka rene, e pushteti po mundohet me mjete represive te mbaje pushtetin. Njerez jini vigjilent!

 8. Na ishte viti 1990 antari i AGBV se i ores 18 12 dobic i zene ferrave thirret ne degen e puneve te brendeshme ne Ballesh per ti komunikuar nje detyre te re ate te kalecit ,te fillonte dhe te spiunonte te gjithe armiqte e partise ,Punen e spiunllikut e beri deri ne vitin 1992 ne vitin 1993 iken nga Mallakastra dhe zhvendoset ne Tirane per te humbur gjurmet dhe te hiqesh si demokrat,ne vitin 2013 filloj pune ne bunkerin e Endri Fuges ku vazhdon edhe sot punon nate e dite duke lepir suma dhe duke ngrene vec mut,o se harrova dhe duke bere gojore.

 9. Për të përfunduar procedurat, Sali Berisha jo vetëm që u përfshi personalisht duke nënshkruar disa dokumente, por gjithashtu përfshiu në një inspektim skandaloz zyrën anti-korrupsion të kryeministrisë të drejtuar në atë kohë nga Oerd Bylykbashi, i cili sot shfaqet përkrah Lulzim Bashës si figura më e re dhe më pastër e partisë së tij. Vetë Lulzim Basha dha kontributin e tij bujar në procedurë, dhe sapo u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës, dy vjet pas përfundimit të privatizimit të tokës prej 26,000 metrash katrorë të kompleksit Partizani, vuri vulën përfundimtare mbi affaire-n duke dhënë leje për të ndërtuar mbi ato toka nje seri kullasj prej 120.000 katrore, 35% e të cilave janë në pronësi të familjes Berisha.Lexoje kete o virusi mavi i vertet të kuptosh se cfare virusi dashuron ti o loqja e majte e salihut bashke me shpellkaret stalin zigur fax qe perdorin të gjithe pseudonimet si bisturia e penicilina,supen e keni gati

 10. Stalini ,Lenini,Hitleri,Enveri dhe Pilo Peristeri jane baballaret e tu ideologjik,dhe ndoshta gramos Ruci babai yt biologjik.Je i ftuar qe te marresh pjese ne festimet qe do organizojne mjaftistat per te bere orgji dhe ti bushtri/bushter vazhdo me gojore mir o gorre.

 11. Ju as dreqit nuk i duheni.
  Korone e termet bashke, sa me shpejt te ikni nga kjo bote. Me i miri do te ishte litari.

  1. Stalin
   me eshte ritur pak si shume lesht e karit prandaj shko laj duart dhe hajde ma rruj se keshtu ma do nenja, motrat dhe gruja jote.

 12. Andi Bushatoviç shum ja kan bo zuskave të partis . Ndyrsirat shesin dhe vdekjen e babës për iç gjo vetëm se ja kërko partia .
  Si puna Andi Bushatoviçit që shet bythën për pak klikime

 13. Jo mer jo. Kto po procedohen se dolen dhe rrejten ne media per propagande partie.

  Jeni msu ju kurvat e SHQUPit qe hapeni bythesh dhe rrini si te dhim kur vje ora me u pergjigj. E filloi kryetari PDs ne SHijak me plaken qe i vdiq, tani kto kurvat me baben e vet…

  Po te njejtet shkardheta qe dalin e mbrojne kirurgun e PDs kur merr ryshfet dhe kapet me gjys milioni euro ne shtepi.
  Cte presesh nga idiote funksionale qe i shkojne nga mbrapa Saliut i denuar per shpifje, Ed thuthuqit i denuar per shpifje, Jorida Tabakut e denuar per shpifje, Grita kurves e denuar per shpifje, Salinanjit i denuar per shpifje….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu