• |
ide | kryesore

LAJM I FUNDIT/ Merr flakë magazina me lëndë toksike në Korçë, evakuohen dhjetëra banorë

-Instant, Lajme, Të fundit

Një ndërtese e ish-Trikotazhit në Korçë ku mbaheshin të depozituara lëndë toksike ka marrë flakë duke çliruar gazra helmues. Ngjarja, e ndodhur në lagjen 9, ka alarmuar të gjithë banorët e zonës përreth. Për shkak të helmit që clirohet për shkak të këtyre mbetjeve toksike rrezikohen rreth 10 familje, të cilat pritet të evakuohen nga banesat e tyre.


Sipas informacioneve, këto lëndë kimike hyjnë në reaksion me njëra-tjetrën nduke çliruar gazra helmues. Lagështia ka bërë që të aktivizohet përzierja e lëndëve, duke sjellë çlirimin e tymit dhe gazit me përmbajtje kimike që rrezikon të helmojë banorët.2 Comments

  1. epo larg pak korca me ja fut nga ajri. ka pak kosto me fluturu der andej. nje rrug e dy pun. cik helm cik tok .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *