• |
ide | kryesore

Video/ Liverpool i Premier nuk i ngjan atij të Champions: Klopp humbet derbin me Everton

-Instant, Sport, Video

Në javën e 25 të Premier League, Everton i Carlo Ancelotti mposhti në shtëpi një Liverpool që në kampionat është krejtësisht në krizë: përfundoi 0-2, me golat e Richarlison dhe Sigurdsson me penallti. Në ndeshjet e tjera, Chelsea barazoi 1-1 me Southampton, duke frenuar pas katër fitoreve radhazi. Saints goditën me Minamino, pastaj Blues gjetën barazimin në penalltinë e Mount. Burnley-West Bromwich Albion përfundoi 0-0.
Edhe derbi i Liverpool u humb. Që është një periudhë shumë e errët për të Reds në Premier League kuptohet menjëherë dhe ishte Richarlison që ia kujtoi të gjithë të pranishëmve dhe jo. Pas vetëm tre minutash, braziliani vendos miqtë përpara, duke i shpëtuar mbulimit të mbrojtjes dhe duke ndëshkuar Alisson. Liverpool u gjend edhe njëherë në nevojën për të rikuperuar, por para dhe pas pushimit ishte Pickford që i bllokoi rrugën Henderson (që doli më pas i dëmtuar) e Salah.

Sidoqoftë, mbrojtja vendase vazhdoi të hasë vështirësi dhe, në fakt, mes dy rasteve ka një gol të anuluar për offside si zakonisht me Richarlison. Në minutën e 38, skuadra e Ancelottit, pavarësisht presionit të Reds, ka një mundësi shumë të qartë për të mbyllur ndeshjen, sepse Alexander-Arnold pengon Calvert-Leëin në zonë. Arbitri akordoi penallti dhe e konfirmon atë edhe pas shqyrtimit të VAR: Sigurdsson thelloi kështu humnerën që e ndan nga kreu në kampionat skuadrën e Klopp, në humbjen e katërt radhazi në Premier League. Everton tashmë është i gjashti në renditje, duke arriturt në klasifikim pikërisht kushërinjtë e tyre me të kuqe.

ENGLAND – PREMIER LEAGUE
Southampton 1 – 1 Chelsea
Burnley 0 – 0 West Bromwich Albion
Liverpool 0 – 2 Everton

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu