• |
ide | kryesore

Tifozi miliarder, çek i bardhë për San Paolon, që ti dhurojë titullin Internacional

-Instant, Sport

Thuhet se ndonjëherë paratë nuk mund të blejnë gjithçka. Kjo është ajo që ndodhi me sipërmarrësin e pasur brazilian Elusmar Scheffer, i cili hyri në mënyrë prepotente në sprintin për titull mes Flamengos dhe Internacional, që përjetoi kapitullin e tij më emocionues (dhe mbase vendimtar) me përplasjen e drejtpërdrejtë të dielën në mbrëmje. Po, sepse biznesmeni, pronar i një prej grupeve më të fuqishme agrare në botë (Scheffer Agrobusiness), ndërhyri personalisht duke u mbështetur në pasurinë e tij të jashtëzakonshme për të ndihmuar Internacional, me të cilin është tifoz i madh. Por diçka shkoi keq …


Scheffer ka menduar të dhurojë 1 milion Reais (rreth 185 mijë euro) klubit gaucho në mënyrë që të mbulojë shumën e gjobës që Internacional duhet ti paguajë Flamengos për të nxjerrë në fushë mbrojtësin Rodinei, në huazim nga rivalët e drejtpërdrejtë për titullin. Nga ana tjetër, për shkak të të ashtuquajturës “clausula del miedo”, mbrojtësi i cili deri më tani kishte rezultuar të ishte një nga pikat e forta të Internacional, tashmë kishte humbur ndeshjen e parë. Por kësaj here ishte në lojë një gjysmë titulli, ai që tifozët e Internacional e kanë pritur si një fiksim për 42 vjet. “E zgjidh unë,” njoftoi Shefer. Në fund të fundit, për atë që në vitin 2014 ishte në vendin e shtatë në renditjen e brazilianëve më të pasur të përpiluar nga Forbes me një pasuri të vlerësuar prej 4.9 miliardë dollarësh, nuk duket një shifër problematike. Drejtuesit e Internacional e falënderuan atë me një deklaratë zyrtare, ndërsa trajneri Abel Braga e përshëndeti gjestin me lehtësim, duke qenë tashmë në gjendje të aktivizonte rregullisht liderin e tij difensiv.


Sa keq që ndodhi e papritura. Rodinei u ndëshkua me karton të kuq pas 49 minutash lojë, duke e lënë në inferioritet numerik Internacional, me rezultatin 1-1. Rezultati? Goli i Gabigol një çerek ore pas ngjarjes i dha fitoren Flamengo, që i kaloi kështu renditje kur mbeten vetëm 90 minuta për të luajtur. Të pashmangshëm ngacmimet dhe memet në internet drejtuar mbështetësve të Internacional dhe, mbi të gjitha, Scheffer. Por miliarderi nuk u shqetësua dhe është gati të marrë hak. Ai është gati të hapë portofolin për të garantuar një “nxitje thelbësore” për lojtarët e San Paolos, kundërshtari i Flamengos në javën e fundit të kampionatit të planifikuar për të enjten mbrëma. Në rast të një humbje të kuqzinjve dhe një fitore e Internacional kundër Corinthians, Gaùchos do të bënin kundërkalimin dhe do të merrnin duart e tyre kampionatin. “Do të bëj një dhurim për arkat e San Paolos. I kam udhëzuar tashmë avokatët e mi, “shtoi Scheffer pa specifikuar shumën e dhurimit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu