• |
ide | kryesore

DASH shpalli Dvoranin si kampion të luftës ndaj korrupsionit, reagimi i Ramës: U godit harbutërisht sepse nuk iu dorëzua presionit

-Instant, Lajme, Të fundit

Departamenti Amerikan i Shtetit, e cilësoi ish-kreun e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvoranin, mes 12 kampionëve në luftën ndaj korrupsionit. Pas këtij vlerësimi, ka ardhur dhe reagimi i kryeministrit Edi Rama.


Me anë të një postimi në “Twitter”, kryeministrit shkruan se vlerësimi i bërë nga Sekretari i ri i Shtetit Amerikan për Dvoranin është një inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë Reformën në Drejtësi.


Kryeministri theksoi se Dvorani u godit habutërisht, pasi nuk iu dorëzua presionit të së keqes.

“Vlerësimi i lartë i Sekretarit të ri të Shtetit për Ardian Dvoranin, është një inkurajim i jashtëzakonshëm për të gjithë ata që luftojnë për Reformën në Drejtësi në këtë fazë kacafytjeje me të Keqen ku ka hyrë reforma dhe një riafirmim i angazhimit të SHBA në luftën për Reformën! Ardian Dvorani u godit harbutërisht pikërisht se nuk iu dorëzua presionit të së Keqes dhe ky vlerësim rrezatues e shkrin krejt atë baltë imoraliteti politik e mediatik, që u hodh pa kursim mbi të, duke provuar edhe njëherë se e drejta vonon po nuk harron”, shkroi Rama.

29 Comments

   1. Apapa nuk ngjit o fast-food. Jo te gjithe jane si ju qe jepni jeten per Enverin e Rilindjen dhe ne kembim u bete kaps me sufllaqe. Fatkeqesisht jeni kujtuar vone per kete me byreke se ju ka dale nami me kohe dhe e keni marre kete titull me merite.

    Ne qe jemi kundra Ramazon diktatorit skizofren nuk eshte se jemi domosdoshmerisht me Lulin. Ideja eshte qe ky robqir qe kemi tani KM te zhduket sa me pare se spo e perballojme dot mireqenien qe solli keto 8 vjet. Ky duhet qeruar me se sben, te vije nje tjeter dhe nese ai tjetri eshte si ky apo me i keq, ti qihet nena dhe atij dhe jo pas 8 vjetesh por pas 1 viti te rrezohet.

    Vetem keshtu do mund te vene disi mend keta politikane dhe do jete me mire dhe per mua dhe per ty. Po vazhdove duke lepire bythen e Rames tere jeten dhe kosi do te te beje reaksion se do te jete mesuar trupi vetem me SUFLLAQE.

 1. Prej kohesh amerikanet kane shkuar per lesh, perderisa sulmojne parlamentin tregon qe ka nje zemerim te madh ne popull.

  Sa per vleresim te kunderten thane amerikanet per Tom Doshin, Rucin apo Gjushin por ky Rama nuk beri asnje reagim, perkundrazi I mban afer

 2. Bravo Dvoran. Nje keshill komentuesve. Jo deri tek amerika. Informacionet i ka me te sakta sec do donit ju. max mbajeni tek rama dhe luli

 3. Sa fat te madh qe kete Kryeminister.

  Gjithe te ndershmit i afrohen ketij.

  Ka rrezik ta kete derguar ZOTI.

  Lum si ne, per keta Rilindas, qe me koncesionet dhe PPP-te e tyre, vetem per te grabitur nuk u shkon mendja.

  Sa burre i mire, ky kryeministri yne.

  Gjithmone ne anen e drejte.

 4. Perkundrazi. Kjo tregon se e keqja eshte shume me e madhe se duket. Komisioni Europoian per

  Demokraci Nepermjet Ligjit ( Komisioni i Venecias) ne opinionin e tij pas perplasjes se Presidentit

  dhe Parlamentit per zgjedhjen e anetareve te Gjykates Kushtetuese i jep plotesisht te drejte

  presidentit dhe kritikon zbatimin e deritanishem te reformes ne drejtesi dhe ne menyre te vecante

  veprimet e KED te drejtuar nga Dovrani. Ja cfare thote mes te tjerash Komisioni i Venecias :

  “KED ishte nje institusion jofunksional qe nga fillimi…. Mungesa e anetareve te vetuar e privoi (KED)

  nga besueshmeria e tij, keshtu qe pershtaateshmeria e tij per te renditur kandidatet u vu ne dyshim”

  Per me teper Komisioni shprehet se KED nen drejtimin e Dovranit “veproi ne menyre jo transparente”

  duke perjashtuar ne menyre jo kushtetuese Avokatin e Popullit nga veprimtaria e tij.

  Komisioni i Venecias eshte organ konsultativ i keshillit te Europes, dhe institucioni me i specializuar

  per te asistuar nga pikpamja juridike ne tranzicionin e demokracise si nje shkalle e reflektimit te pavarur

  juridik por te pranuar nga te gjithe pra edhe nga ne. Ky Komision sic u spjegua me lart e nxorri Dovranin

  “me barre”. Kurse tani na del jo vetem i :virgjer” por edhe kalores i luftes kunder korrupsionit.

  O tempora o mores- do thoshte Ciceroni.

 5. I vetmi qe ka mbete, n’autokracin shqiptare,me i’u marre mendimi asht Kryeshkerdhata Edvin.
  DASH-nuk mund te prese propizime nga te tjere.Ne kena Edivinin e ripjerdhesise si ma’ i “mencuri” i shqiptareve.
  Dhe doli ky fytyreqenefi me na diftu’se sa asht vleresu nji ish sherbetore i PPSH-se dhe sigurimit.
  Ma vone edhe Gramut RRushi, Spurdhjak Braho kane me u shpall “Pishtare te demokracise shqiptare”!
  Per 46 vjet, a e cau bithen Amerika per ne eahh.Asaj i duhet vetem status-quo.

 6. Sot doli në kombinat me pesë a gjashtë ‘çerra’ që protestonte kundër Amerikës pse ngriti lart gjykatësin Dvorani i cili nuk është pajtuar me korrupsionin e Metës. Këtij i ka ngelur shpirti te mizerrabiliteti, dhe është tjetër lloj.

  Tjetër lloj është edhe Lul Basha. Këtij nuk i ndahet shpirti nga mashtrimi, nga ‘futja kot’ nëpër takime me njerëz, nga paturpësia që premton ça t’i vijë në mendjen mashtruese. Një nëne që iu ankua se i ka vdekur burri, i tha: ‘e di, e di, po hajde në 25 prill’. U duk se do t’i ngjallte burrin atë ditë prilli. Ky është fare, nuk i ndahet shpirti nga modeli ‘Lul komiku…’.Shpellkare komentuesa te cecenit salih ne urdherat e elones se byrektores se pd nuk e keni mare urdherin per te sulmuar ameriken,prasin mbaje i ne bythe

 7. Pesonalisht do isha i lumtur qe te shihnja sikur edhe nje shembull te denimit per korrupsion te cdo politikani cfaredo niveli ka apo ka patur ai aq me teper Meten. Por me duket tejet qesharake qe Dovrani te shpallet kampion imagjinar i antikorrupsionit i nje vendi te superkorruptuar dhe pa asnje pushtetar te denuar. Mire disa ambasadore jane bere langaraqe por te besh kaq qesharak edhe DASH-in kjo ishte e paimagjinueshme.

 8. Nese Ato qe thuhen ne emer te SHBA-se jane vertete te 🇺🇸 atehere kjo e fundit ka kaluar ne afrike…
  Nese ai eshte “ashtu” atehere kthejani edhe ekipin e punes ne grup qe ka pas atje ku ka punuar…
  Mos harro qe KLGJ-ja (te fortet e Ril…) e trajtoi si jo Kushtetuese dhe jo ligjore qenien e Tij si gjyqtar i Larte pas mbarimit te mandatit dhe, ne kete qasje Ai nuk ishte me gjyqtar dhe jo me per t’a çuar perseri ku deshte Ai (turpi…) ….
  Gjeni rrugen ligjore per te rishikuar te gjitha vendimet (me se paku aty ku vota e tij ka qene determinante) e dhena prej Tij ne Gjykaten e Larte pa mandat…
  Gjeni rrugen ligjore per te legalizuar qenien e Tij gjyqtar sot…. pasi, eshte nje emerim pa ligj…
  Kjo eshte e drejta USA 🇺🇸 dhe, jo Ajo, per t’i dhene mbeshtetje ER-se nepermjet formules se vjeter “perçaj e sundo”…
  Mjerim pa fund
  🤦‍♂️

 9. Ore ky Dvorani qe qenka kampion i luftes kundra korrupit, nuk i justifikoi 100,000 USD dhe e kaloi pa laguar. Kurse te tjereve jua bene llogarite dhe per diferenca 20,000 dollareshe i cuan per lesh (dhe mire jua bene).
  Tani puna eshte ai mund te mare dekorata nga USA e nga Afrika por puna eshte se ne rastin e ketij ka pasur standard te dyfishte- dhe kjo eshte KORRUPSION.

  Ramazon, ps enuk dole ti jepje noj medalje dhe Doshit , Dakos e kompani se dhe ato moren “dekorata” nga DASH.

 10. Per rolin determinant qe ka patur dhe ka SHBA-te per Shqiperine qe nga Presidenti Woodrow Willson

  qe nuk lejoj copetimin e kufijve te Shqiperise e deri te clirimi i Kosoves martire nga zgjedha serbe, populli

  shqiptar duhet dhe do t’u jete gjithmone mirenjohes dhe per mendimin tim ne se ata kerkojne dicka qe

  ne mundemi duhet tua japim pa hezitim, por ata nuk mund te na kerkojne qe ne te rrime duarkryq e te

  gjunjezuar nen nje regjim autokratik, hajdutokratik e te kthehemi 30 vite pas ku nje njeri i vetem vendos

  per fatin e n je populli te tere.

 11. Ishte Komisioni i Venecias ai që hodhi poshtë makinacionet korruptive të Dvoranit për të mbushur Gjykatën Kushtetuese me komunistë.
  Sekretari amerikan i shtetit duket se nuk ka informacione të sakta për këtë qëndrim

 12. Po, çfare Venecia dhe Calabrie ka ketu more Aman….
  Ishte marreveshja Ra….-Me…. qe po funksiononte dhe Ai ishte limoni i shtrydhur i rradhes….
  Luajti marreveshja, lujaten edhe gjerat e tjera….
  Ketu po bejne kerdine dhe, te Urtet Nderkombetare i shkojne pas….
  Venecia i mbajti te dy sponsorizuesit…
  Heren tjeter per kodin zgjedhor kishte vetem nje sponsor…
  Ku kane dhene ndonje here Drejtesi te pa Udhet e Drejtesise…
  Kjo eshte e verteta…
  Mos kujtoje njeri se M-ja ishte ne krah te ligjit… apo per me teper qe e paska thene Venecia….
  Pffffffffffffffffffffffffffffff
  Keto nuk njohin ligje vlla….
  Drejtesia per Venecia & CO eshte horoskopi i politikes.. (kaq e thjeshte eshte)
  Po te kete Drejtesi nuk ka nevoj per politike (mjafton precedenti dhe nuk ka nevoj per rregullimet “ligjore” te politikes)…
  🤦‍♂️

 13. Kampion Dvorani!!!!Ore këta Amerikanët me ça syze i shofin këto gjera.Me syzet e rilindjes.Po si mund të quhet kampion hetuesi i komunizmit!!!Apo që kaloi vetingun duke patur pasuri të pa justifikuara.Apo që mandati i tij kishte vite që kishte mbaruar.Apo që vendosi gjithë hetuesit e komunizmit në gjithë hallkat e drejtësisë se “re”.Ore këta amerikanët e dinë që në Shqipëri ka pasur një diktaturë komuniste e që Ps është pjellë e Pp dhe Pk.Apo dhe Amerika më duket me Biden po rëshqet tepër majtas!!!

 14. Gabove Hile!
  Pas zgjedhjeve te manipuluara ne Amerike
  si kurre me pare tani na jepet nje raport i DASH ku na hedh hi syve a thua se nuk e shohim ne, se pas komplotit masonik e te iluminatit fshihet kurthi qe duan ti bejne shqipetareve.
  Amerike tani je me ne gremine se kurre, se planet ti ben djalli por megjithese nje vend i vogel i pshurrun prej zagareve te vet,edhe pse nji popull i lidhun per buken e gojes prej djajve komuniste,ka
  aq kjartesi e guxim sa ti thote kesaj demokracie te shpervjelun tani ne kohen bajden : shikoni punen tuaj DASH se ky vend ka Zot!
  Kete edhe E-DI juaj i shpervjelun e di!
  Kesaj radhe vertet ju themi na çate koken, pisa te DASH kushdo qe ju paguan!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu