• |
ide | kryesore

Falë Anglisë, Euro2020 nuk do të jetë i gjithi me dyer të mbyllura: fiksohet data e kthimit të tifozëve

-Instant, Sport

Tifozët anglezë do të jenë të parët në Europë që do të kthehen të shohin drejtpërdrejt në stadium ndeshjet e ekipit të tyre të preferuar. “Kthesat e stadiumeve tona sportive do të kthehen të zhurmojnë edhe një herë”, njoftoi Kryeministri Boris Johnson me rastin e prezantimit në Dhomën e Komunave të rrugës që duhet përshkuar për tu kthyer gradualisht në normalitet (një plan që përfshin katër faza, të bëra të mundshme nga plani i vaksinimit anti-covid që nisi më 8 dhjetor 2020 dhe që tashmë ka tejkaluar 17.5 milion doza). Duke filluar nga 17 maji i ardhshëm, Premier League dhe stadiumet e kampionateve të tjera do të presin përsëri publikun, megjithëse me disa kufizime.


Në stadiumet më të mëdha, të tilla si Ëembley dhe ato të klubeve elitare në Premier League, do të pranohen deri në 10,000 njerëz ose 25% të kapacitetit, në varësi të objektit. Rihapja nuk do të ketë të bëjë me finalen e FA Cup – që do të luhet më 15 maj – ndërsa mund të përfshijë, përveç kampionateve të futbollit, edhe ngjarje të mëdha të verës angleze si Ëimbledon, Royal Ascot dhe Botërori i Rugby.


Dhe, sigurisht, rihapja do të kishte gjithashtu pasoja të rëndësishme edhe mbi Kampionatin Evropian (shtatë ndeshje janë planifikuar në Wembley: tre në fazën e grupeve, një për 1/8, dy gjysmëfinalet dhe finalja). Sipas The Sun, mund të jetë gjithashtu mundësinë e finales së korrikut me stadiumin plot. Në fakt, në planet qeveritare në shqyrtim, një rihapje totale për tifozët supozohet nga mesi i qershorit. Deri në atë datë, e gjithë popullata e rritur duhet të vaksinohet dhe një përqindje e mirë do të ketë marrë edhe dozën e dytë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu