• |
ide | kryesore

“Është me fat që është gjallë”: Tiger Woods aksidentohet rëndë, Obama i jep kurajë

-Instant, Sport

Fraktura në tibian dhe fibulën e këmbës së djathtë, një pllakë metalike në tibia, vidë dhe kunja në kavilje: këto janë pasojat e aksidentit në të cilin Tiger Woods u përfshi një ditë më parë. Sipas autoriteteve të Los Anxhelos, golfisti nuk është në rrezik për jetën, por “ai ishte me shumë fat që mbijetoi” ndaj aksidentit të pësuar me makinën e tij në një rrugë në periferi të qytetit, tha sherifi që foli në vendin e përplasjes.


AKSIDENTI – Woods ishte në rrugën e tij për në redaksinë e një TV për një takim, kur makina e tij u përplas me ndarës trafiku, u përmbys dhe përfundoi pranë një rruge të pjerrët. Ish-kampioni u nxorr nga xhami i përparmë. Fondacioni Woods tha se Tiger është i vetëdijshëm dhe reaktiv pas operacionit. Dr Anish Mahajan, mjeku kryesor i Qendrës Mjekësore Harbour-Ucla tha se Woods ka copëtuar kockat e tibias dhe fibulës në këmbën e tij të djathtë. Lëndime të tjera në kockat e këmbës dhe kaviljes kërkonin vida dhe kunja, tha Mahajan në një deklaratë të lëshuar në llogarinë e Woods në Twitter mbrëmjen e së martës vonë.


PUSHIMET — Tiger ishte duke pritur të kthehej në stërvitje pas operacionit të tij të fundit Në shpinë më 23 dhjetor. Ai për herë të fundit luajti më 20 dhjetor në kampionatin PNC në Orlando, Florida me djalin e tij 12-vjeçar, Charlie. Woods gjithashtu ka një vajzë 13-vjeçare, Samantha.

PRECEDENTËT — Kjo është hera e tretë që Tiger Woods është viktimë e aksidenteve rrugore. Më e njohura ndodhi në agimin e Ditës së Falenderimeve në 2009, kur u përplas me një pemë. Në maj 2017, policia e Floridas e gjeti atë në gjumë pas timonit të një makine të dëmtuar të parkuar në anë të rrugës. Ai u arrestua me akuzat e drejtimit në gjendje të dehur, por më vonë u shfajësua sepse ai provoi se ishte një reagim i papritur ndaj ilaçeve të dhimbjes së shpinës. Ëoods më vonë u deklarua fajtor për drejtim të pakujdesshëm dhe u kthye në një klinikë për ndihmë me varësinë nga ilacet dhe çrregullimet e gjumit.

OBAMA — “Kurrë mos e quani të mbaruar Tiger!” shkroi Barack Obama, ish-presidenti i SHBA, në Tëitter, pasi e quajti Woods “më i madhi i të gjitha kohërave në golf”, e i uroi “një shërim të shpejtë”. Të shumtë janë VIP-as që i kanë shkruar golfistit: Jack Nicklaus dhe Michael Jordan, Mike Tyson dhe Donald Trump, që ka luajtur golf me Woods dhe i dha atij Medaljen Presidenciale të Lirisë në 2019. Lajmi ka tronditur turneun që po zhvillohet në Florida, ku Woods mund të kishte luajtur. “Sa keq,” tha Justin Thomas, numri 3 në botë dhe një nga lojtarët e cirkuitit më afër Tiger. “Më dhemb kur shikon një nga miqtë e mi më të ngushtë të pësojë aksident. Shpresoj vetëm të jetë mirë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu