• |
ide | kryesore

PD mbyll marrëveshjen me aleatët, LSI jashtë

-Instant, Kryesore, Lajme

Partia Demokratike ia ka arritur të grumbullojë nën çadrën e saj të gjithë aleatët e vegjël opozitarë, përfshi dhe partinë e armikut të betuar të Berishës, Bamir Topit, po pa mundur të bëjë një koalicion edhe me LSIN-ë . Në listën e partive që do të marrin pjesë të bashkuara në zgjedhje me PD-në, mungon emri i Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila ka vendosur të garojë e vetme duke e arsyetuar zyrtarisht këtë vendim me maksimalizimin e votës opozitare.


Më në fund edhe rpublikanët e Fatmir Mediut dhe çamët e Shpqëtim Idrizit, që për një kohë të gjatë i rrefuzuan ofertat e PD-së kanë vendosur të jenë pjesë e koalicionit me 16 parti, që do të mabjë emrin: “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”. Udhëheqëse e tij është zgjedhur Partia Demokratike, ndërsa listat shumë emërore të kandidatëve për deputet do të paraqiten në KQZ prej liderit të saj, Lulzim Basha.


Lexo me tej:

Andi Bushati: Opozita e përçarë (me arsye) në zgjedhje

“Vendosëm që të formojmë një koalicion për të konkurruar së bashku në zgjedhjet për Kuvendin të datës 25 prill 2021. Partia udhëheqëse është Partia Demokratike.  Autorizojmë z. Lulzim Basha që të paraqesë pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) listat shumëemërore të kandidatëve për deputet, si dhe çdo dokumentacion tjetër të nevojshëm për regjistrimin e koalicionit dhe kandidatëve deri në përfundim të procesit zgjedhor”, shkruhet në dokument.

Sa i përket numrit të kandidatëve që do të përfaqësojnë secilën parti dhe vendosjes së tyre në listë sipas rendit, kjo do të varet prej rezultateve të mëparshme zgjedhore.

“Numri përkatës i kandidatëve që do të propozojë çdo parti brenda koalicionit do të specifikohet në momentin e depozitmit të listët shumëemërore të kandidatëve të koalicionit, sipas modelit ë përcaktuar në aneksin e Udhëzimit nr. 1 dt. 23.12.2020 të KQZ. Në listën shumëemërore të koalicionit zgjedhor do të përfshihen, për çdo parti të koalicionit, numri i kandidatëve dhe renditja e tyre, bazuar në peshën elektorale që rezulton për secilën parti. Kandidatët në listat shumëemërore të koalicionit, pavarësisht se cilës parti i përkasin, do të konsiderohen dhe vlerësohen si kandidatë vetëm të koalicionit, duke shmangur trajtimin e tyre sipas përkatësve partiake”, shpjegohet në dokument.

Si argument qëndror në këtë bashkim mes partive opozitare përdoret ndryshimi që i duhet sjellë Shqipërisë.

“Ne bashkohemi që të garantojmë fitoren në zgjedhjet e ardhshme dhe t’i sjellim ndryshim vendit tone”, shkruhet aty.

Rikthimi i Partisë së Bamir Topit FRD-së, në koalicion me PD-në ra në sy, pas aleancës së tij në zgjedhjet e fundit me Partinë Socialiste, që surprizoi jo pak. Po ashtu bëri përshtypje marrëveshja me kreun e Ballit Kombëtar, i cili pranoi mandatin e deputetit pas djegies së tyre nga PD dhe LSI.

Partitë që nënshkruan marrëveshjen për krijimin e koalicionit me Partinë Demokratike janë:

PARTIA REPUBLIKANE

PARTIA PËR DREJTËSI INTEGRIM DHE UNITET

PARTIA LËVIZJA PËR ZHVILLIM KOMBËTAR

PARTIA BASHKIMI PËR TË DREJTAT E NJERIUT

PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE

PARTIA DEMOKRISTIANE

PARTIA FRYMA E RE DEMOKRATIKE

PARTIA BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT

PARTIA BALLI KOMBËTAR DEMOKRAT

PARTIA BASHKIMI DEMOKRAT

PARTIA MENDIMI DJATHTË LIBERAL

PARTIA LËVIZJA E LEGALITETIT

PARTIA KRISTIAN DEMOKRATE

35 Comments

   1. Ti Muti i Kristaqit je aq idiot sa qe nganjehere nuk dua ta besoj me justifikimin se ke ndonje hall te madh qe nuk i ndahesh budallallekut dhe ketij portali.

    1. Cdi gje per te rrezuar Ramiçin dobiçin e Kristaqit, më beso!!!
     Po ju komunistet kjo fare e keqe jeni – nuk i kuptoni keto gjera!

     1. Shkencërisht kam kuptuar që kurrsesi nuk mund të shohësh një ëndërr, që sheh dikush tjetër”, shprehej Bamir Topi në vitin 2017 për Lulzim Bashën.

  1. Shpetim Idrizin Vangjel Dule ne nje kolicjone o Nene o Nene Qfare na shohim sure se mir Mustafa Lici nje kriminel shume i rrezikshem thotë:

   Mire se Lulzim Basha e Saliu kane future ne kolicjone trafikant droge dhe femrash dhe kriminel dhe familje mafjoze siqe eshte Mustafa Lici dhe Mark Frroku se ket Ka ber Sali Berisha Ter jeten e ti politike se ilir Meta Puno me fsheuarz dhe i takone naten … Dhe keta horra kane 8 vjet qe na lodhen veshet Jo Edi Rama Ka futur kriminela ne palamen e bashki ja Ku Jane tani…. Por me e forta eshte Shpetim Idrizin Erdogani ne nje kolicjone me Vangjel Dule Jaullati o Nene o Nene nje parti Qame me nje parti Grek ne nje kolicjone ket te dy pa tjeter Ka program te njet a op Jo???? Kjo na tregone se te ne politika nuk eshte kurve por putane me fale putane se te ofendova keta nuk Jane Qe tjeter veq nje tufe hajduteshe dhe kriminelesh

 1. Ec aty, edhe Bamiri me kap noj kocke se nuk i qenka shit libri ku i bonte lecke dhe Doktorin dhe Lulin, plus kjo dyshja Shpetim çomi dhe Dule greku bashke shkojne qamet. Duka kap nji mandat qe nuk e ka per gjo qe me nje kthese te vogel te kunotit te vet Ter Kokes ta kalojne nga Rama ne rast emergjence. Imagjinoni pastaj Nardi… Kalofshi mire dhe nja 4 vjet.

 2. Të dy këta politikanë kanë histori personale me Ardian Dvoranin. Sali Berisha, i biri i të cilit qëndron pas biznesit vdekjeprurës të Gërdecit, bëri një betejë të gjatë për ta larguar Dovranin nga sistemi i drejtësisë, pasi biznesi i të birit mes 26 viktimave në Gërdec, vrau dhe vëllain e Adrian Dvoranit, një punonjës i ushtrisë, që ishte aty si pjesë e Forcave të Armatosura.

  Me llogjikën kanunore të Sali Berishës, i vëllai i tij duhet të merrte hak ndaj Shkëlzenit për vdekjen e vëllait, dhe për këtë shkak nuk la gur pa lëvizur dhe baltë pa hedhur mbi të, ta largonte nga sistemi.

  Ilir Meta po ashtu e ka pasur Dvoranin në trupën gjykuese ndaj videos së famshme të tij dhe bëri ç’është e mundur ta bënte pis

 3. Hajde kualicion hajde,tamam si poema ”Shporta me karavidhe”çfare nuk ben interesi,puçisti B.Topi behet pjese e ndryshimit te madh hahahahahaha…o çu kenaqem!!!

 4. Po pse e theksoni partia “Came”i Idrizit ju kurvat e portalit ,Camet nuk jane Shqiptar ?apo vazhdon urrejta nga baballaret te bijte.Partia nuk eshte e Idrizit po eshte e atyre qe e quajne veten Shqiptar.Sa per bushtrat e kuqe qe shkruajne ketu, i them vazhdoni dhe beni gojore.

 5. Kto jane palaco duke fillu qe nga Basha.

  Legaliteti ne aleance me Republikanet.
  Camet ne aleance me Dule grekun.
  Partia agrare me Duken e krimit ne aleance…
  Nar traktoristi qe se voto as gruja vet ne aleance…..

  …dhe e gjithe kjo aleance e “forcave te djathta” do beje aleance mbas zgjedhore me LSI.

  Republika e re:
  President Ilir Meta
  Kryetar kuvendi Sali Berisha

  Kminister Lulzim Basha
  Zv kminister Monika Kryemadhi
  Min i mbrojtjes Fatmir Mediu
  Min i ekonomise Petrit Vasili

 6. Nga fitorja ne fitore te reja…
  L-ja ka nje aleance me E-ne qe e ka para buke dhe, nje aleance me M-ne qe e ka pas buke [ka dy muaj a me shume qe ka nxjerre dy M-te (bashke me ate tjetrin tre Mu…a) ne fushate] dhe, ne finale votat e popullit demokrat shkojne ne ha..e te gomareve…
  Jepni kontekstin e vertete te “gjese” dhe, thoni edhe ndonje te vertete se boll jane tallur me kete popull te shkrete ne shekuj…
  A se kuptoni se Ai ka frike me ba edhe nje levizje sado te vockel jashte kuadratit….
  🤦‍♂️

 7. Luli bën gjetjen e radhës, do krijoj bursën shqiptare të energjisë! Siç duket ka qenē në gjumë ditën që Bursa Shqiptare e Energjisë u themelua. Shpellkare dhe byrektore te pd ky eshte loqja e majte salihut qe ju ka bere dhe ju loqe duke ju dhene byrek nga byrektorja e pd te Elba meco dhe Erioni

 8. “Ne bashkohemi që të garantojmë fitoren në zgjedhjet e ardhshme dhe t’i sjellim ndryshim vendit tone”

  Nuk ka shpreheje me cinike sesa kjo . Per vete mbajten statusquone , stanjacionin ndersa ne na premtojne ndryshimin . Po si do ta sillni ndryshimin ju(PS+PD+LSI) , kur nuk ndryshuat dhe nuk deshet te ndryshonit asgje ?
  Nuk di nese duhet te qesh nga halli apo te qaje nga marazi . Perdorja e fjales “ndryshim” vend e pa vend nga nga keta lidera qe vetem ndryshime nuk pranuan , eshte njesoj sikur ne shtepine e te varurit te permendesh litarin .
  Beni çfare te doni derisa ky popull tju duroj , por na kurseni te pakten talljen hashiqare te menderes tuaj me hallet e shqiptareve dhe me fatin e shqiperise . Jeni nje film i perseritr , fundi dihet . Do ndryshojne xhepat e perfituesve , do shkembejne vendet e punes militantet dhe populli do ngelet perseri me gisht ne goje .
  Thjesht nje rrotacion per interesat tuaja dhe nje stanjacion i perseritur per te disaten here per popullin fukara .

 9. Me ket sistem zgjedhor te gjymtuar per ti dhene avantazh Rames, PD nuk besoj pati zgjidhje tjeter por ti veje te gjitha partite e vogla ne nje liste me te per te mos djegur vota ne favor te PS.

  Nga nje ane aleanca e PD me partite e vogla dhe ne anen tjeter aleanca e PS me G99 dhe bandat. LSI ka bazen e vet te votuesve.
  Interesant si do te dali rezultati ne fund.

 10. Ti Muti i Kristaqit je aq idiot sa qe nganjehere nuk dua ta besoj me justifikimin se ke ndonje hall te madh qe nuk i ndahesh budallallekut dhe ketij portali.

  1. Ti i paemer ketu larte ti have m… Edi Rames. Ne 25 prill populli do zgjodhi perseri ne krye te vendit ate per te vazhduar dhe pefunduar reformat e lene pergjysem ne mandatin e dyte. Sali Berisha dhe Ilir Meta sa me shpejte para drejtesise kurse Bashen dhe Mona fallxhoren po i falim dhe po i çojme barinj derrash

 11. Ca habie ka ketu?????Luli u be kryetar bashkie me votat e komunisteve. Perpara dhe urime koalicionit. Nuk ka asnje qelbesire aty brenda.

 12. Ti ja paske gjet tamem emrin vetes megjithese e ke shkruar gabmi. Ramazoni ka 8 vjet ne pushtet dhe ti thua te vazhdoj reformat ne nje shtet qe ska forme. Bari dhish e delesh kisha degjuar po per derra jo po si duket si GOMAR Mavi qe je duhet ta dish me mire

 13. Lulzim Basha nënshkruan koalicionin me kristiandemokratët e Mark Frrokut, i gëlltiti akuzat për inkriminim në politikë?!Ja shpellkare te tredhur nga salihu e shikoni me cilen parti lulzimja ben marveshje,ate qe e peshtyne per tre vjet sot e moren dhe po lepijne nga poshte lart partine e mark frrokut

 14. O sa mire me kene Ridhjeres qe lexon edhe Lapsin,dhe jo vetem Tema-gogjine.
  Edvin shkerdhata asht i destinum me’u pjerdhe me 25 Prill 2021.
  Edhe njihere urime ju koqeve te rishkerdhjerjes qe keni ba’ komente ma siper.Kuptohet qe keni fillu’ me e ndi’ preshin n’bithen tuaj.
  Zoti u’a shtofte preshin n’bithe!!!

 15. Shkencërisht kam kuptuar që kurrsesi nuk mund të shohësh një ëndërr, që sheh dikush tjetër”, shprehej Bamir Topi në vitin 2017 për Lulzim Bashën.

 16. Është koalicioni më paradoksal dhe i çuditshëm në historinë e zgjedhjeve në Shqipëri. Nën ‘çadrën’ e Partisë Demokratike janë mbledhur ‘armiqtë’ e përbetuar historikë, personazhe të politikës që mbrojnë kauza krejtësisht të kundërta, parti pa asnjë pikëtakim programor dhe ideor me njëra-tjetrën, por edhe parti pas të cilave qëndrojnë njerëz problematikë në raport me ligjin. Pas përfshirjes së Shpëtim Idrizit, që mban flamurin e çështjes çame, në një listë kandidatësh për deputetë me Vangjel Dulen që përfaqëson linjën e kundërt të çështjes çame, ka befasuar Bamir Topi, i cili është në tratativa për t’u rikthyet në familjen e vjetër politike.

  Bamir Topi ka firmosur në minutat e fundit një marrëveshje me Lulzim Bashën,per shpellkarin lab qe e detyrojne nga byrektorja e pd elona meco dhe Erioni te shkruaj ate qe dhe vete nuk e beson

 17. Basha ne fushate me Bamke Qyrollarin

  Rama ne fushate me Tao Ball Katundarin

  me mire me nje qytetar sado te jete zullap

  se me Derr Katundar Ballen, at kokerr Trap!

 18. Lapraks apo katunari Mallakastres i ores 13:29, mor “esht sinesht esht cun tirone” qe ke hik per lesh sa nuk di te shkruash shqip dhe emrin e kryeqytetit me germe te madhe
  Ma kap kete ketu poshte dhe kenaqu me maloket rreth e rrotull Rames –

  Ulluk Manja – Kryetar i komisionit ligjeve ne parlament
  Xhemal Qefallia – Kryetar i sigurise kombetare ne parlament
  Taulant Balla – nen kryetar partie, kryetar grupi parlamentar

  ja pra or qefliu i malokeve ku i ke ato maloket, e po nuk te dolen ka edhe me –
  Mark Frroku, Armando Prenga, Arben Ndoka deputete me precedent penal te Ram petlles
  pastaj Valdrin Pjerdhi, Gim Kajmaku maloket kryetar bashkish po te Ram petlles

  ngopu ca pra me maloket e Rames pa harru malokun Llesh qe e bone Lleshaj kur e vune minister te brendeshem

 19. sna ha fare as per keta as per liken e as per palloshin …keta jane tu qish motrat te gjitheve nje nga nje pa asnje perjashtim .rrace e qelbur

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu