• |
ide | kryesore

Video/ Tottenham i pari i kualifikuar në 1/8 e Europa League: poker edhe në kthim

-Instant, F1, Sport, Video

Pas 4-1 të fiksuar në tokën austriake, Tottenham përfundimisht arkivon Wolfsberger dhe fluturon në raundin e 1/8 të Europa League. Në New White Hart Lane përfundoi 4-0 për njerëzit e Mourinhos, të cilët kaluan në epërsi në minutën e 11 me një goditje fantastike me rovjeshatë nga Dele Alli. Në minutën e 50-të, Carlos Vinicius dyfishoi me kokë, në sugjerimin e autorit të golit të parë; Bale nënshkruan trisin e Vinicius me dygolëshin personal, nënshkruan pokerin.
Tottenham nuk pati asnjë problem për të hequr qafe Wolfsberger edhe në kthimin e 1/16 të Europa League me një tjetër poker. As 11 minuta lojë nuk kaluan përpara se Spurs të zhbllokonin situatën në New White Hart Lane: pas një aksioni këmbëngulës, Doherty krosoi për Dele Alli, i cili kontrolloi topin dhe, me shpinë nga porta, shënoi me një rovjeshatë të jashtëzakonshme që përfundoi ngjitur me shtyllën, absolutisht e pandalshme për Kuttin.


Skuadra e stërvitur nga Mourinho shtypi edhe një herë (edhe pse në mënyrë të butë) pedalin e gazit dhe dyfishoi në fillim të pjesës së dytë: krosim nga e majta i Dele Alli dhe një goditje me kokë nga Vinicius në shtyllën e afërt. Sidoqoftë, trisi i Spurs arriti në minutën e 73, kur Bale ktheu, një tjetër asist të Dele Alli, në një gol me topin që kaloi në kryqëzimin shtyllave. Me 7 minuta nga fundi, dygolëshi i Vinicius përcaktoi 4-0 përfundimtar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu