• |
ide | kryesore

Rakacolli për autobusët e mbipopulluar: Është zgjedhje personale e gjithësecilit

-Instant, Lajme, Të fundit

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, njëherësh kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve teksa iu bëri thirrje qytetarëve që të respektojnë masat, u pyet edhe në lidhje me situatën nëpër linjat e urbanit që janë të mbipopulluara dhe ku nuk ruhet distanca.


Ajo tha se hipja në autobusë është zgjedhje personale e gjithsecilit, ndërkohë që iu sugjeroi qytetarëve që të zgjedhin orare të përshtatshme.


Po ashtu ajo tha se ka fëmijë të shtruar me COVID në spital, por tashmë situata është më mirë krahasuar me dy javë më parë.

“Kemi fëmijë të shtruar, që paraqesin forma të rënda, por ka një përmirësim të lehtë sa i takon dy javëve më parë. Unë vazhdoj të mbetem tek fakti se kontrolle në terren bëhen, por duhet të kemi parasysh një gjë që të hipësh në autobus është zgjedhje personale. Suksesi arrihet me bindje. Nuk të detyron njeri që të hipësh në autobus, por zgjidhet dhe një orar i përshtatshëm për të mbrojtur veten dhe anëtarët e familjes. Ndaj, duhet të drejtohemi tek bindja dhe tek ajo që nuk duhet t’i shkelim dhe të respektojmë distancën. Në spitalet e tjetra të vendit janë ata pacientë postcovid, apo ata që presin në triazhim. Të sëmurët me covid trajtohen vetëm në ato spitale që janë shpallur si të tillë.”, tha ajo.


5 Comments

  1. Masat tuaja rriten vdekshmerine dhe numrin e te infektuarve tek te rinjte.

    Nuk e kane mundesine te gjithe te qarkullojne me makina personale, te vetmen alternative kane autobusin per te arritur oraret e vendosura nga ceta e drejtorave hajdute qe kane arritur deri aty sa vjedhin letra higjenike dhe detergjent me tendera.
    Turp qe mban graden profesor.

  2. O shemtire, o marsupial me bisht, c’thua moj vajza e Fantocit “sherbimi publik urban, qenka zgjidhje personale”, ato linjat kush i linceson, kush i kontrollon, si te veprojne mileti per te shkuar ne pune, shkolle, spital, kur ka halle dhe nevoja se per qef asnje nuk hypen per xhiro ne autobus, me cfare te shkoj nga Kinostudioja ne Kombinat, ne kembe?! Mileti nuk ka makine si ti te paguar nga taksatat tona ( makina, benzina, shoferi) apo si yt shoq drejtori i Sanaturiumit shefi i Tires, nese ky PALO SHTET ESHTE VETEM PER TE NA GJOBITUR, TAKSUAR DHE VJEDHUR, atehere u shofte kjo KARAKATINESHTET, qe ju i sherbeni me zell skllavi injorant, prandaj shqiptaret gjithemone kane qene ARMIQ te SHTETIT dhe SHTETI ka qene ARMIK i SHQIPTAREVE, historikisht, denbabaden!

  3. C’thua moj injorante, o shemtire, o marsupial me bisht, c’thua moj vajza e Fantocit; “sherbimi publik urban, qenka zgjidhje personale”, ato linjat kush i linceson, kush i kontrollon? Si te veprojne mileti, per te shkuar ne pune, shkolle, spital, kur ka halle dhe nevoja, se per qef asnje nuk hypen per te bere xhiro ne autobus! Me cfare te shkoj qytetari, nga Kinostudioja ne Kombinat, ne kembe?! Mileti nuk ka makine si ti te paguar nga taksatat tona (makina, benzina, shoferi) apo si yt shoq, drejtori i Sanaturiumit, shefi i Tires. Nese ky PALO SHTET, ESHTE VETEM PER TE NA GJOBITUR, TAKSUAR DHE VJEDHUR, atehere u shofte kjo KARAKATINESHTET, qe ju i sherbeni me zell skllavi injorant!
    Ndaj shqiptaret, gjithemone, kane qene ARMIQ te SHTETIT dhe SHTETI ka qene ARMIK i SHQIPTAREVE, historikisht, denbabaden!

  4. O idjote o è cperfytyruar autobuzat jane mjete udhetimi te vena nga bashkia. Duhet ti kerkosh hajdutit Veliaj qe te shtoje nr.e tyre e jo te thuash eshte zgjedhjet e secilit. Por se mos ke Tru ti te mendosh se si mund te ulet nr.i infektimeve. Pyet ate trapin burrin tend se ndoshta ka nje zgjidhje Une nje zgjidhje kam e po ta sygjeroj,vere foton tende me permasa 1×1.5metra, osé njerzit nuk do te hipin nga Frika, osé convid19 do te vdese nga tmerri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.