• |
ide | kryesore

Berisha bën thirrje për një Komitet Kombëtar të drejtuar nga Meta për menaxhimin e pandemisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sali Berisha kërkon shkrirjen e komitetit aktual të ekspertëve dhe krijimin e një “Komiteti Kombëtar” të drejtuar nga Presidenti Ilir Meta për menaxhimin e pandemisë dhe një tjetër komitet me ekspertë e “specialistë të shquar” që do ta këshillojë.


Berisha akuzon Edi Ramën për qëndrim, siç thotë ai, kriminal, teksa thekson se shkurti kishte numrin më të lartë të vdekjeve që nga fillimi i pandemisë, ndërsa ditën e djeshme e konsideron më të zezën.


Në “Facebook”, Berisha shkruan se “megjithëqë këto të dhëna tejet dramatike që dëshmojnë se vdekja nga COVID-19 po bën kërdinë në Shqipëri, Xhahili i Surrelit nuk mori asnjë masë shtesë dje për mbrojtjen e qytetarëve shqiptarë dhe për uljen e vdekshmërisë dhe përhapjes së infeksionit”.

Reagimi 
Një qëndrim sa paradoksal aq edhe kriminal!
Dje ishte dita më e zezë e pandemisë!
21 por në fakt 5.2 herë më shumë, pra së paku 100 të sëmurë vdiqën dhe në spirale dhe në shtëpi.
Xhahili i Surrelit në një akt kriminal bllokoi masat anticovid.

Pse Edvini ditën më të zezë të pandemisë nuk ndërmori asnjë masë shtesë antikovid?
Miq, dy ditët e fundit sipas shifrave zyrtare për shkak të keqmenaxhimit ekstrem të pandemisë ka pasur dy vdekje më shumë se sa vdekjet e njoftuara zyrtarisht nga data 10 Mars -31 maj 2020 kurse muaji shkurt gjer tani është sipas statistikave zyrtare, që fshehin 80% të vdekjeve, ka pasur numrin më të madh të fataliteteve që nga fillimi i pandemisë.

Vetëm dje sipas komunikatës zyrtare në spitalet Covid të Tiranës pati 21 vdekje. Në të vërtetë po të kemi parasysh se të dhënat zyrtare të INSTAT treguan se vdekjet e tepërta gjatë vitit 2020 në Shqipëri ishin 5.2 herë më të larta se sa ato që deklaroheshin zyrtarisht si vdekje nga COVID-19 dje në spitalet covid, spitalet e rretheve dhe në Shqipërinë spital ka vdekur se paku 100 të sëmurë. Po kështu Shqipëria me gjithë numrin tejet të kufizuar të testimeve vazhdon të qëndrojë në nivelet më të larta botërore për numrin ditor të rasteve me COVID-19.

Këto zhvillime dramatike të pandemisë për shkak të keqmenaxhimit ekstrem të saj kanë tronditur thellë mbarë shoqërinë shqiptare.

Por megjithëqë këto të dhëna tejet dramatike që dëshmojnë se vdekja nga COVID 19 po bën kërdinë në Shqipëri, Xhahili i Surrelit nuk mori asnjë masë shtesë dje për mbrojtjen e qytetarëve shqiptarë dhe për uljen e vdekshmërisë dhe përhapjes së infeksionit nga COVID-19.

Me të drejte shtrohet pyetja pse ai mban këtë qëndrim indiferent dhe kriminal në këto momente tejet të rënda për kombin dhe vendin.
Arsyet kryesore të këtij qëndrimi çnjerëzor të tij janë:

1- Ai me indiferencën e tij kriminale duke u hequr sikur nuk ka ndodhur gjë, për të marrë masa shtesë kërkon të mbuloje në prag të zgjedhjeve dështimin e tij të tmerrshëm në menaxhimin e pandemisë që iu kushtoi shqiptarëve vdekje më shumë se të gjitha kombeve tjera pas Meksikës dhe Perusë.

Por kësaj i thonë le të të vdesin sa më shumë shqiptarë sepse këtë ata meritojnë ose sepse mua më duhet për shkak të zgjedhjeve t’i mashtrojë ata sikur gjithçka po shkon mirë.

2- Arsyeja tjetër po kaq çnjerëzore e këtij qëndrimi të Xhahilit të Surrelit është se çdo masë mbrojtëse shtesë kërkon mbështetje buxhetore kurse ai është i vendosur që paratë e buxhetit të mos i përdorë për mbrojtjen e jetëve dhe shëndetit të qytetarëve por t’i ndajë deri ditën e fundit me klientelën e tij gjakpirëse.

Mirëpo kësaj i thonë të pasurohesh duke u bërë aleat me COVID-19 dhe marrësh jetë të pafajshme shqiptarësh.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këto qëndrime të papërgjegjshme të Xhahilit të Surrelit, Ndrikull Hajnisë dhe kupolës së tij të konfliktit të interesit kërkoj dhe njëherë:

1- Shkrirjen e menjëhershme të kupolës së konfliktit të interesit që përdor menaxhimin e pandemisë në funksion të suksesit imagjinar të Xhahilit të Surrelit dhe krijimin me urgjencë të,

2- Komitetit Kombëtar për menaxhimin e pandemisë se Covid-19 të kryesuar nga Presidenti i Republikës.

3- Krijimin e Komitetit të Ekspertëve me specialistë të shquar, vendas dhe të huaj jashtë çdo konflikti të interesit që do këshillojë Komitetin Kombëtar.

4- Kërkesën nga Avokati i Popullit të një hetimi ndërkombëtar për përgjegjësit e keqmenaxhimit ekstrem të pandemisë Covid-19 në Shqipëri. sb

10 Comments

 1. IK O MALOK BYTHQIR DO TE NA MBYLLESH NE BURG PRAPE SHKERDHATE PLAK! SE TI NA E BERE PESHQESH EDVIN DROGEN DHE LULUSHIN QE PO I SHKERDHEJNE NENEN KETIJ VENDI!PSE SE BEN TI VAKSINEN O PLEHRE! PO SI DOKTOR E DI SHUME MIRE SE CFARE PERFAQESON AJO VAKSINE E LLOJIT “mRNA”.
  VDEKSH DHE TU SEKUSTROFSHIN PASURITE DERI NE 7 BREZA O MALOK GJAKPIRES QE TE ESHTE BERE SURRATI SI DRAKULA!

  1. O MALOK TROPOJE PO PSE NUK THUA QE NUK I KENI BERE HOLLUES GJAKU JA KAQ E THJESHTE ESHTE! OKSIGJENI NE TRUP NEPERMJET ENEVE TE GJAKUT QE JANE NE MUSHKERI FURNIZOHET DHE NQS GJAKU MPIKSET NGA KORONA CFARE KARIN TE TRANSPORTOJE NE KOHE OPTIMALE SEPSE QARKULLIMI I GJAKUT SIDOMOS NE MUSHKERI NGADALESOHET DHE JU I FUSNI OKSIGJEN ME TUB DHE JA DIGJNI ME KEQ MUSHKERITE SEPSE NUK E ABSORBON DOT SASINE E OKSIGJENIT PER SHKAK TE BLLOKIMIT TE ENEVE TE GJAKUT NE MUSHKERI! ME ASPIRINA 400 C, HOLLUES GJAKU, VITAMINA D3+ZINK DHE FRUTA AGRUME, KIWI DHE CAJRA NATYRALE LUFTOHET KORONA O KRIMINELA INJORANTE ME BLUZA TE BARDHA QE MOS BEFSHI HAJER NE JETE TE JETEVE!

  2. O shoku ke te drejtë! Fatkeqësisht neve demokratëve, Saliu na ka zhgënjyer shumë. Nje Azem ishte, që nuk vjen më. Ai i binte kokës tamam të kuqve.

   P.S. Më shkrive me krahasimin … “… I ESHTE BERE SURRATI SI DRAKULA!” 🙂

 2. Aty ku fiton ndonje cik simpati basha. Del vampiri dhe ja dhjet gjith punen e ber lulit.
  Dhe pastaj merziten simpatizantet e lulit kur u thone qe ai eshte nje kukull ne duart e vampirit.

 3. E pabesueshme kjo qe po ndodh me pandemine. Te mbash lokalet, parukerite etj. akoma hap me keto shifra infektimesh dhe vdekjesh eshte kriminale dhe behet vetem per efekt elektoral. Ne Europe shifrat jane 10-20 here me te uleta dhe cdo gje qejfi eshte e mbyllur. Katastrofe afrikane menaxhimi ne mes te Europes. Cudi qe nuk reagon fare Bashkimi Europian

 4. Ou?! Pse paska dale nga tepsia keshtu?!hahaha… kur te bejn injorantet per budall titullohet kjo kengaa e re.Do jet hit per 100 vitet e ardhshme.Shqipo vdesin per hite tallava..

 5. Gjithe jeten ke prodhuar poshtersi deri ne marjen e dhjetra mijra jetesh te atij vendi dhe gjithmone je munduar se si kopilin tia lesh ne dere te tjereve.
  Duke qene me profesionin mjek dhe duke punuar ne administraten e larte shteterore, perse nuk vihesh ti ne balle te kesaj fatkeqsie dhe menexhoje situaten ashtu sic kane bere tere homologet e tu te ndershem neper bote!?
  Perse edhe ne kete rast qe eshte detyra jotja me shume se kujtdo tjeter kerkon tia lesh kopilin dikujt tjeter qe vec injorances fshatareske s’ka asnje dhunti tjeter!?
  Cfare kontributi si mjek i cili me shume se kushdo tjeter duhet jape ke dhene ti!?
  Ti nuk je gje tjeter vecse nje krijese qe trashegon instiktet e kafshes qe per interesat e vetes dhe diskut te familjes tende mendon dhe krijon vetem hile dhe krime.
  Funderrine e kombit!

 6. Si mundet që presidenti Topi të lidhte koalicion me Lulzim Bashën, kur ai është autor i librit “Nocturn” (Kur arsyeja errësohet nga pushteti), libër i cili i bën një skanim të të gjitha veprimeve kriminale që ndërmori dyshja Berisha-Basha për të fshehur krimin e 21 janarit?

  Në atë libër del në pah se si Berisha e Basha janë pengje të njëri- tjetrit, sepse veprimtaria kriminale që kanë konsumuar ka qenë e dyanshme, me dijeni të të dyve dhe po ra njëri, digjet edhe tjetri.O neri dylberi pse nuk thua kafenete restorantet qe nuk respektojne distancen kurse te berberi nje dy veta jane dhe parukerite njelloj,pse nuk thua qe shpellkaret politik mbledhin 20 veta pa maska dhe hajne mut te vaksinuar,kaq dylber je sa te keqen te parukieret e shikon,shko takohu me elonen dhe erionin e byrektores se pd ne katin e dyte dhe te tregojne ata se cfare te shkruash

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.