• |
ide | kryesore

Ditë pas dite/ Mungesat e Erion Veliajt në detyrë, për të mbajtur fjalime mbi “punën”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ndodh që mëngjesi e gjen në Zall-Herr, dreka në Rrogozhinë dhe darka në ndonjë studio televizive, por në zyrën e kryetarit të Bashkisë së Tiranës vështirë ta gjesh Erion Veliajn këto ditë të ethshme të fushatës elektorale. Nëse nuk të ndjek kudo nga kutia e televizorit, mjafton një vëzhgim i shpejtë në profilin e tij në rrjetet sociale për të kuptuar se zyrën e ka braktisur prej javësh dhe kthehet aty, veç kur i shërben si sfond për takimet e fushatës.E hënë, 15 shkurt. Paraditja e gjeti para gotës së rakisë në shtëpinë e një banori të fshatit Qinam në Zall-Herr, teksa i dorëzoi në transmetim live çelsat e shtëpisë së rindërtuar. (foto lart).

Ndoshta pasi ka mbaruar vizitën, mund të jetë kthyer në zyrë, por nga sa dëshmojnë “qokat” e fushatës në ditët në vazhdim koha për t’u kthyer në bashki nuk mjafton.

E martë, 16 shkurt. Dreka e gjeti në Kryevidh të Rrogozhinës, duke i shpjeguar elektoratit arritjet e qeverisë dhe se përse i duhet PS-së mandati i tretë. E gjithë dita i shkoi në Rrogozhinë në fakt, në takime të tjera si angazhim për fushatën e PS-së. (Foto lart)

E mërkurë, 17 shkurt. Ditë e re, avazi i vjetër. Sërish para një gotë rakie, kësaj radhe në Farkë, për t’i dhënë çelsat e shtëpisë së rindërtuar dy familjeve. Kësaj radhe si shoqërues i kryeministrit Rama.

E mërkura e 17 shkurtit ishte një ditë e ngarkuar. Jo për bashkinë, por për partinë. Rreth orës 12:30 u shfaq në një takim me socialistët e njësisë 11 në Tiranë, i shoqëruar nga Ulsi Manja.

Dy orë më pas, sërish me Ulsi Manjën dhe Ervin Bushatin në një takim tjetër me të rinj, që i përshkroi si “entuziastë”, në një takim në kufijtë e absurdit. Sepse të rinjve që takoi kryebashkiaku u foli për punën, ndërkohë që vetë kishte braktisur punën, për të cilën paguhet. Ndiqni videon më poshtë:

Të njëjtën temë, atë të përkushtimit ndaj punës, e preku në një takim tjetër, në të njëjtën ditë. Ndërsa vetë mungonte në detyrën për të cilën paguhet, edhe duke qenë në orar zyrtar, shkroi në Facebook, se sa besonte tek “puna”. “Të anëtarësohesh në familjen e madhe socialiste është t’i bashkohesh mendjeve e zemrave, që besojnë te puna konkrete dhe të bërit të gjërave me përkushtim” ishte mesazhi që shpërndau për ndjekësit në rrjetet sociale.

E enjte, 18 shkurt. Njësoj, mungoi kryetari i Bashkisë së Tiranës në detyrë. Gjatë orarit zyrtar të punës së tij shtetërore, u mor me fushatën e PS-së në takimet që pati në njësinë nr.7 bashkë me Etilda Gjonajn. (foto lart)

E premte, 19 shkurt. Veliaj shfaqet më në fund në zyrë. (VIDEO LART) Por familjeve që firmosën kontratë-porositë për shtëpitë që do t’u ndërtohen në të ardhmen, kryebashkiaku u foli për kandidatët e Partisë Socialiste në Tiranë, Arben Ahmetaj dhe Belinda Balluku. Zyra ngjante me një zgjatim të ambjenteve të ndonjë organizate socialiste.

E hënë, 22 shkurt. Njësoj nisi kjo javë me angazhimin ekskluziv për fushatën e Partisë Socialiste fillimisht në një qendër shëndetësore, bashkë me Ogerta Manastirliun dhe Blerina Gjylametin, për të vazhduar me takimin me socialistët tek Unaza e Re.

E martë, 23 shkurt. Edhe kjo paradite nuk e gjen në punë për bashkinë, por në fushatë për partinë. Tashmë në njësinë 5 me dy takime me socialistët, i shoqëruar nga Pandeli Majko.

E mërkurë, 24 shkurt. Takimet e fushatës ia kanë marrë sërish kohën, kur duhet të ishte duke punuar. Sërish duke folur për “punën”, me Ogerta Manastirliun dhe me socialistët e njësisë nr.9. Katër takime në njësinë nr.9, të gjitha të transmetuara live në rrjetet sociale.

E enjte, 25 shkurt. Dita iu dedikua takimeve të tjera në njësinë nr.4 në Tiranë, herë duke dëgjuar Ervin Bushatin, e herë duke folur për punën, sërish gjatë orarit zyrtar të detyrës në bashki.

Fushata ka ende shumë javë përpara. Lufta politike pritet të intensifikohet dhe Veliaj ka mbi supe një barrë të rëndë për Partinë Socialiste, siç është rezultati në Tiranë.

Por kur mori detyrën e Drejtuesit Politik të fushatës së Partisë Socialiste në kryeqytet, ai u pyet se si do ta koordinonte kohën për partinë dhe kohën për bashkinë, për të cilën edhe paguhet? Përgjigjia për gazetarin Endri Xhafo në abc ishte: “Po tani jemi në orën 18:10 jashtë orarit zyrtar. Nuk i ngatërroj punët e bashkisë me të partisë. U kam kërkuar bashkëpunëtorëve, edhe atyre që u liruan nga detyra, të më ndihmojnë me fushatën, por pa lënë punët. Pasi mbaron orari zyrtar, është një punë që e bëj me pasion”.

Në mungesë të kohës së mjaftueshme për të qenë edhe në bashki, edhe në parti, Veliaj i është përkushtuar totalisht partisë. Nuk mbetet veçse të shohim anën pozitive. Duke u marrë me mbledhjen e votave për PS, ndoshta do të japë një tender më pak apo do të firmosë një leje ndërtimi më pak.©Lapsi.al

45 Comments

 1. keta e kane perdorur dhe po e perdorin shtetin si mjet per te mbajtur pushtetin. keta jane

  shperndare ne terren dhe kane persosur metodat per ti blere votat ne shkembim te favoreve

  apo te parave. Ketu nuk eshte nje perballje platformash apo atternativash ketu eshte perballja

  me partine-shtet qe e merr fuqine jo nga perkrahja e popullit por nga forca e shtetit qe e kane

  pervetesuar dhe e perdorin si nje loder per interesat e tyre. Ndaj ketyre duhet te kete vetem

  perballje me te gjitha menyrat dhe me cdo cmim. Nje popull qe vendos te jete i lire nuk pyet per

  cmimin e saje.

  1. Veri mungese, o Laps, dhe mbaji rrogen.
   P. somet. Kush i duron kta. Deri 2025 Ramuti kryeminister .
   Pas 2025 Erjoni.
   Popull rrot budall.

    1. Edhe sikur KM me te mire ne bote te kishit perballe Rames, lejini sofizmat se ju Ramen do votoni o plena se e ken ne gen kamunizmin:).

 2. Mos u beni merak se per te firmosur per kulla e tendera e gjen kohen ky. Eshte e vetmja “pune” qe di te beje, pjesen tjeter e ka vec demagogji te shemtuar qe nuk ja durojne dot as vete socialistet

 3. Nje neveri e vertete fushata e partise ne pushtet kjo eshte parti reklamash e nje malli te skaduar qe nuk vlen nje lek e ky mall i skaduar eshte genjeshtra qe paraqitet si e vertete kaq te shkeputur jane nga realiteti sa nuk e kuptojne humneren qe i ndan me qytetaret.O popull mos e shitni voten tuaj mos e shitni shpirtin tuaj se po tu ble shpirti edhe ajrin qe thith do ta paguash me leke

  1. Na pelqen me shume fushate e Lulit.
   Mua me eshte mbushur mendja qe po fitoi Luli, do ham me luge floriri.
   Dhe mos u cudisni fare se ku do e gjej floririn. E ka rregullu me grun e Likes, se ajo mban llogarin e shpis.

 4. Pse nuk eshte pjese e punes se tij qe paguhet me taksa?

  Se pervecse me dhene leje pyllit orbital dhe bojes rrugeve te Tiranes, kryebashkiaku e menaxhon kohen duke bere spote propagandistike me departamentin gjigand te Medias ne Bashki, dhe punetoret e bashkise e kalojne 8 orareshin duke bere share dhe komente lidereva.

  Eshte ne vend te 2 pas Rames per ket propagande.

 5. E teksa në Shqipëri ka prirje për ta politizuar situatën duke ua faturuar këto vdekje të shtuara teorive se po fshihet numri real i viktimave të Covid, në kontinent situata është edhe më alarmante.

  Bashkimi Evropian ka regjistruar mbi 450 mijë vdekje shtesë nga marsi deri në nëntor të 2020, krahasuar me mesataren e viteve të mëparshme, sipas të dhënave të BE.

  Rritja prej 40% mbi mesataren arriti kulmin në nëntor, sipas të dhënave të Eurostat. Byrektorja e pd me elona mecon dhe Erioni po furnizojne shpellkaret me ushqim nga bytha e salihut te vaksinuar,shpellkaret ne vije ne pare te sulmit por sondazhet lulzimen e duan 25% e shpellkareve

 6. Keta te PS ta shpifin por dhe ata te PDse dihen ca malli jane, mezi po presin pushtetin t’i hyjne vjedhjeve me koke plus jane dhe arrogante, te vrasin etj. Mona sikur s’me bind, te tjeret shume dobet! Keq puna, nuk kemi njerez persembari..

 7. I paemer ! Fantazine e Lulzim Bashes gjeje te programi i PD-se. Qeveria e tepsise dhe timonit ngelet ne doren e fantazise se KM dhe shteti e populli ne dore te marrezise se pushtetit pa program. Prandaj partite politike votohen per programin. Qeverisja nuk eshte me te pare e me te bere.
  E ke pare KM pas shpalosjes se programit te PD- se se sa hapa mbrapa eshte, vetem belbezon dhe nuk di cthote.
  Ka humbur koherencen vetebesimin dhe nuk flet me ne ajer per te kenaqur vetem te keqperdorurat e rilindjes.
  Tani e ka ulur te abuzuaren ne karrige dhe po studion tezat e provimit te madh qe i ka vene Lulzim Basha perpara.
  Kjo eshte fantazi . Shahisti yt ka nevoje te studioje skemat si Ilo Pincit….
  Shah dhe se shpejti mat.

  Lali Eri punon vs Rama prandaj duhet ne fushate. E ka tradite rrezimin e kryetareve te PS qe me Nanon…
  Ky po qe ka fantazi…fjalimet e ketij te bejne me krahe. 8 deputete i siguron ne Qarkun e Tiranes…dhe vete fap si me magji kryetar i PS-se.
  Nje me te gjitha se u lodha…

 8. Po mire ky po lulen e pate ndonjehere ne bashki kur u zgjodh????? Po te perballej ndonjehere me ata te bulevardit te ri si kryetar e pate ndonjehere????? Luli eshte cun i mire sma heq njeri nga mendja por kam frike se sdi ca te bej me pushtetin dhe pse e kerkon.

  1. Problemi i Lulit eshte se nuk u be kurr burre. Perderi sa nuk mumdi te shkeputej nga Berisha. Eshte nje kukull e drejtuar prej Berishes. Prandaj dhe nuk bind. E kishte ne dore qe keto 8 vjet te shkeputej. Po te gjith e din se nuk e ka ai ne dore partin.

 9. Lali Dhjeri e ndien vehten mire mes deputeteve maloke si Ulls Manja, Xhem Qefalia. Ato jane te vetmit qe ja hane rrenat se pastaj Pandush Mamajkua ka thene vete – Ate historine e shitjes fiqve, me thene te drejten nuk e besoj!
  Ndaj dhe Pandushi nuk ve as masken kur ka Lal Dhjerin afer, qe ta kete kollaj kur ti vije per te vjelle nga rrenat e Lalkes

 10. “Miq, ka ndodhur nje krim i tmerrhem! Bandite te pushtetit Berishes kane rrembyer dhe abortuar foshnjen Griseldes se Artur Roshit, Kavajes! Kush vjedh vota, vjedh dhe foshnja…”

  Mire eshte qe mos harrohet kjo rrena e Velo partizanit vogel, jo me kot Ajola e tij (qe ja merr hakun mire me ca rrena me te medha) gjithmone kur futet ne godinen e Bashkise pyet –
  – Ku eshte ai rrenacaku im?

 11. Mjafton te lexosh vetem kete lajm per te kuptuar se ne cfare mjerimi ka perfunduar ai popull.
  Ndersa Erioni i ben yzmet punes duke punuar c’do dite nga mengjesi deri ne darke, (sipas tekstit te lajmit tuaj), ju angazhoni kalece per te monitoruar levizjet e tij. Pa dashur i beni nje reklame punes tij per ata qe kane llogjike nga njera ane, dhe nga ana tjeter nderseni injorantet qe si zagare dhe hijena te lehin dhe jargaviten me shprese se do ti bien bolet dashit.

 12. Ka perveshur menget brigada e lal Ndagehtes. Morrat e kuq dallohen qe larg esge kur hiqen si neutral. Jo vetem lal Ndragheta harxhon taksat e Tiranes per fushaten e Ram rrumpalles por ato taksa paguajne edhe kopene e qenve qe lehin e jargaviten pro tij.

 13. Si mundet që presidenti Topi të lidhte koalicion me Lulzim Bashën, kur ai është autor i librit “Nocturn” (Kur arsyeja errësohet nga pushteti), libër i cili i bën një skanim të të gjitha veprimeve kriminale që ndërmori dyshja Berisha-Basha për të fshehur krimin e 21 janarit?

  Në atë libër del në pah se si Berisha e Basha janë pengje të njëri- tjetrit, sepse veprimtaria kriminale që kanë konsumuar ka qenë e dyanshme, me dijeni të të dyve dhe po ra njëri, digjet edhe tjetri.Pas mledhjet te Byrektorja e pd qe elona meco beri me shpellkaret e port haleve qe i financon zeni salihu meta shpellkaret jane leshuar ne sulm frontal si komunistet e salihut,vazhdoni hani mut te vaksinuar te salihut dhe ti o dy kambere qe i ngele ne dere dylberit lulzime

 14. Cudi e madhe jane ca ketu qe komentojne sikur kane mbaruar shkollen e ppsh Vladimir Ilic Lenin,po shkruani more te uruar c’far behet ne Shqiperi qe i griu covidi njerezit.

 15. Fill pas presionit amerikan, Basha e ka hequr nga koalicioni opozitar këtë parti, duke dorëzuar në KQZ një listë me 13 parti, koalicion të cilin e kanë pagëzuar me emrin ‘Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim’.

  Mustafa Lici është babai i Ibrahim Licit.ti dylber pa emer i byrektores se pd nje karelepires klasik i ores16:08 vazhdo shkollen me mesuesen elona mecon dhe mer dipllome si dy kamberet e pd

 16. Keq puna me sondazhet me duket:). Jua kuptoj hallin se eshte e veshtire te humbesh nje pozicion pune kaq komod prej “trolli” . Ironia eshte se ka 8 vjet qe ju paguajme te na cani rakun o sufllaqe.

 17. Ethem Lalaj katunari enverist i ores 16:18 na sjell si gjithmone kopjet e Mender bythes te TemA.
  Dhe atje Menderi flet per presion amerikan nga ambasadorja Yuri Kim per te mos futur ne lista te inkriminuarit…

  …por harron Mender bythqiri dhe Ethem kopjaci pas tij se ambasadorja Yuri Kim permendi me emer dhe mbiemer TOM DOSHIN qe Rama e postoi tek PSD, e nuk ka permendur Mustafa Licin o Ethemoooo matufi kopjac i bythshkordhyerit Mender Baze!

 18. Në fakt nuk është asgjë tjetër, veçse Çeta Plakë e Lulzim Bashës, një trashëgimi politike nga pararendësi i tij, që, edhe atë çka po lodhet të paraqesë këto ditë, si një lider modern, i qetë, i kohës, “i vetmi” që nuk ka studiuar në kohën e komunizmit, por është diplomuar në Holandë, që gatuan me shumë piper, ndihmon plakat në rrugë për t’u mbajtë domatet, lexon libra për fëmijët nën moshën tre vjeç, do ia heqin pjesëtarët e kësaj çete, që, secili veç e veç e të gjithë bashkë, janë vetëm “buka“ e vjetër e opozitës, e thyer dhe e ngjitur, e revoltuar dhe e rikthyer, mallkuese dhe lutëse.

  Asnjëri prej tyre nuk i duhet Lulzim Bashës. Te asnjëri prej tyre nuk gjendet frymë e re, mendim i ri apo vizion i ri politik. Secili është provuar dhe secili ka lënë pas vetes dëshmi dështimi.o TT ti paske shkuar te byrektorja e pd mbasdite per mesi in e rradhes me reta Elona mecon dhe xhaxhi erionin e lulzimes,paradite je i zene me karelepirset e rast it ate qe ti di me mire te besh ne keto o shpellkare i salihut

  1. Ke goje e flet ti per shpellkare mor kurve katunar nga katundi Mehmet Shehut
   Ti ketu kopjo gjithe glasat qe lesho Mender Baze e ke goje e flet per byrektore moj rrospi pa pagese

 19. Ngado qe te shkoje, me bythe te shpuar shkon. Vetem genjen, asgje ska bere. Vetem vjedh taksat tona. Monster. Burgun e ka pak.

 20. U cmend dhe po ulerin ky i ores 17 56 i ka futur rakiun ne thyb Stalini dhe spo e duron dot ,pasi te mbaroj Stalini do ja fus une qe te qendroj takuar per vazhdimin e te njejtit koment,me gjithe keta raka qe ha i eshte bere thyba pusete.

 21. Si ka mundesi qe jeni kaq te lumtur ne budallallekun tuaj dhe shani te tjeret si tu vije ? Ju ka demtuar keq propaganda dhe sjellja e keqe e tutoreve tuaj.

  Pas dates 25 prill besoj do intensifikoni sharjet por pa pagese te shtetit. Do te keni shok vetem urrejtjen, mallkimin per vetveten per kohen e humbur pas rilindjes dhe ndonjeri prej jush pretendimet per kushte me te mira burgu.

  Behuni te dobishem te pakten njehere se i beni mire vetes dhe te tjereve. Mesoni se duhet te punojme e jetojme ne kete vend qofte edhe me sakrifica te medha se ketu na ka perplasur fati.

 22. Ndërsa Monika Kryemadhi iu vetë në shtëpi njerëzve dhe iu shërben bukën, Lulzim Basha i merr në telefon dhe iu dërgon lule për ditëlindjen.

  Kështu ka ndodhur sot me një grua të quajtur Drita, të cilës Basha i ka mësuar ditën e lindjes dhe i ka dërguar një buqetë me lule, bashkë me kamaramanin që e filmonte, ndërsa Basha e merrte në telefon.

  “Sot me rrodhën lot gëzimi!Ta gezoni enverin o shpellkaret e salihut me ne krye MeteH me karelepirsin nder jush ta tregoje byrektorja Elona meco se cfare te shkruash se dhe ajo karin ne goje e ka gjithe diten,MeteH shko tani qini motren vajzen dhe mamin kenaqi kurvat e shtepise se shpellkaret nuk i kenaqen mire

 23. PD mblodhi një tren me 40 parti, në pamje të parë inekzistente, por që i sollën asaj rreth 110 mijë vota në finale, të gjitha në favor të PD. Kështu arriti të maksimalizojë një rezultat që nuk ishte politik, por taktik.

  Dhe PD, bashkë me LSI që zboi Edi Rama, ja dolën të bëjnë Qeverinë bashkë.

  Kjo histori mori fund më 30 korrik të këtij viti. Parlamenti, falë bojkotit të Lulzim Bashës, miratoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor, që bashkë me marrëveshjen e 5 qershorit, i heqin mundësinë partive të vogla të prodhojnë mandate për partitë e mëdha. Secila prodhon mandate për vete, ose hynë në një listë me partinë e madhe.

  Lulzim Bashës duhet t’ia sqarojë dkush këtë. Koalicioni i tij fiktiv me parti inekzistente dhe persona të inkriminuar, që u detyrua t’i heqë pasi u thirr në Ambasadën amerikane, nuk funksionon më.

 24. Semundja ose ne kohe kovidi rilindasIPAEMER, qe eshte si i kudo ndodhuri ne komente porose keqes, eshte i gatshem tu kundervihet kundershtareve te mendimit apo bindjes se tije servile ndaj sektit te qelbesirave, nga i cili ka dale edhe ky kodosh i pagur me drogen e padroneve te tije.Ne permbajtjet e komenteve te tua, ore qelbesire, dukesh si dore sigurimi i rraces nga na vjen, e qe nuk ke lidhje fare me demokracine por me boten kriminale te origjines se genit tend kodosh i bijeve te kua qe jeni rilindur e po mashtroni nje popull.Ti, i pa fytre, e pa emer sigurisht, je simboli i tinezise e te zezave qe ka ne kurriz ky popull nga dora, e mendja tuaj barbare, por ti zgjyre nuk jeto me kohen por me bindjet e trashegimerise kriminale qe ke ne gjakun e prishur te shperdoruar e tjetersuar, nga soc,,,,ne rilindas te origjines kriminale, andaj ju e fara hibride tuaja duhet te zhduket qe koha e demokracise te gjeje rrugen e zhvillimin e saja. Mjaft me me mashtrime, mjaft me me krime, mjaft me o te pa ngopur ne vjedhje, mjaft me me drogen qe na nxite faqen ketij vendi, genjeshtrat e hipokrizite kane arritur kulmin, nuk mund me ti besohet nje te cmenduri, e zorraxhinjeve te tije qe i mba per rreth, por kushdo qe te vije, me mire, e me paster do punojne per kete popull. E mos guxo te me ofendosh me banalitetin tend te barakes rilindase, se vjen nje dite qe te ha gurrmazin. Ne je , apo ke pak mend, jep argumentet e kundershto komentin, me vokobolarin tend une e kam te varur ne hale, dhe di ti se cgbej me mendimet e tua.Desh e harrova,,,,shikoje vehten se ke nuanca klasifikimi rracor e krahinor, e mos te ze ligji andaj thirri mendjes e mos u shit per nje sufllaqe tek ky ylberi i fiqeve.

 25. A e gjeni dot se kush është ai politikan fantazmë, që në të njjtën orë të një dite mund ta gjesh me tre video të shpërndara në televizione, në njerën duke mbjellë pemë në kodrat e Dajtit, në tjetrën në Londër në ndonjë hotel lluksoz e në të tretën duke ecur me një fëmijë rom kalapuç në qafë në rrugët e Tiranës ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu