• |
ide | kryesore

Manastirliu: Në 10-ditëshin e parë të marsit pritet të vijnë vaksina nga COVAX

-Instant, Lajme, Të fundit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga stadiumi “Air Albania” ku edhe po vijon vaksinimi i personelit shëndetësor tha se deri më tani janë realizuar mbi 11 mijë në të gjithë vendit.


Gjithashtu ajo theksoi se në dhjetëditëshin e parë të marsit pritet një ngarkesë dozash nga kontrata me Covax, ndërsa theksoi se prioritetet do të jenë grupet më të riskuara.


“Vijon vaksinimi i personelit mjekësor të spitaleve universitare dhe mjekë e infermierë të kujdesit parësor, ndërsa janë mbi 11 mijë vaksinime të kryera në të gjithë vendin. Shumë shpejt do të mbërrijë sasia tjetër e vaksinave të Pfizer dhe dërgesa e parë nëpërmjet kontratës me COVAX”, shprehet Manastirliu.

9 Comments

  1. O Zot, si ka mundesi qe na drejtojne keto mostra, keto qe dalin ne aeroport per 2 mije apo 8 doza , ne vend qe te rrijne nate e dite on line me shtepite farmaceutike e tu kerkojne ti blejne me para’ ne dore per te ndihmuar kete popull qe cdo dite qan 10 deri 20 te vdekur nga pandemia. Ju rafte e ju fshifte familjarisht KRIMINEL.

  2. Kjo Idjotja bashke me Km mbeten duke genjyer perdite per numurin e vaksinave.Por si Unike ne llojin e tyre prape vazhdojne te tallen me popullin e tyre. Dhe ate qe mund t’a bejne fare lehte, blerjen e testeve,shtimin e tyre ,dhe sidomos nxjerjen e rezultatit brenda 24 oreve nuk e realizojne. Soot we flasim ne Vlore(nga pervoja ime) duhet 6 dite ne rradhe per tamponin dhe pergjigja erdhi per 10 dite. N.q.s gjendja perkeqesohet keta paciente me kete vonese me e pakta jane per terapi in tesive..Por dalin edhe negative pasi virusi nuk ekziston me ne tampon pas 10 ditesh. Dhe kane kohe gjithe diten te bredhin duke bere propagande .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu