• |
ide | kryesore

Shtohen kufizimet/ Rreziku i pandemisë, shtetrrethimi do fillojë që pas orës 18 00

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Numri konstant i vdekjeve, i cili po vazhdon me nga 20 viktima në ditë duket se do ta çojë bendin drejt masave më të forta kufizuese dhe drejt zgjarjes së orarit të shtetrrethimit. Shqipëria vazhdon të mbetet nga vendet e fundit në botë për numrin e lartë të viktimave dhe kurba e tyre që nuk po njeh dot uljeje po e çon qeverinë drejt marrjes së masave që rëndojnë ekonominë, ndonëse arka e shtetit është bosh për të përballuar këtë lloj goditjeje të bizneseve.


Por megjithëatë shpëtimi i jetëve po bëhet prioritet në një kohë që numri i viktimave vetëm për shkurtin i ka kaluar 300 vetë.


Lajmin se mund të ketë zgjerim të orarit të shtetrrethimit e dha fillimisht Skënder Brataj, drejtor i Urgjencës Kombëtare gjatë takimit me mjeket e diasporës. Ai tha se mund të këtë kufizime të tjera, për shkak të situatës së pandemisë.

Ndërsa sot shefja e Insitutit të Shëndetit Publik, Silva Bino që e cilësoi situatën si shumë shqetësuese konfrimoi nga qyteti i Kukësit, ku nisi procesi i vaksinimit, se ngushtimi i fashës orare dha një efekt të vogël në uljen e shifrave të personave të prekur nga COVID. Ajo shtoi se të hënën e ardhshme do të rishikohet si po ecën situata dhe do të merren masa përkatëse sipas llojit të evoulimit të pandemisë.

Shqipëria në situatë kritike nga pandemia, mjekët kërkojnë mbylljen e shkollave, lokaleve dhe urbanëve për 1 muaj

Sipas burimeve të Lapsi.al, kryeministri Rama, me gjithë hezitimin e gjatë ka vendosur ta ngushtojë edhe me dy orë kohn e ndalim-kalimit. Pas komitetit teknik të së hënës ai pritet të fillojë pas orës 18 00, ku nuk do të ketë më lokale, dyqane dhe restorante hapur duke ndaluar njëkojësisht edhe qarkullimin në rrugë. Të vetmet aktivitete që do të vazhdojnë të lejohen janë shërbimet delivery dhe taksitë, por gjithnjë nëse klientët e tyre kanë justifikim të fortë për të lëvizur pas orarit.

©Lapsi.al

19 Comments

 1. Kur e thone Brataj dhe Bino i vene piçken muhabetit. Strategjia e vetme e ketyre qelbesirave eshte kufizimi, mbyllja etj. Per njerezit dhe per biznesin vari lesht. Nese e mbyllin le te paguajne vetem ate pjese te administrates qe do jete fizikisht ne pune, pjeses tjeter mos ti paguhet rroga nese nuk shkojne ne pune dhe ta shohin pastaj.

 2. Shtet rrethimet nuk kane asnje vlere fare se nuk bejne tjeter por dyndin njerezit ne ato ore liridalje . Ne dyqane, lokale, bankomate e kudo!
  O ju i famshmi “Komiteti Teknik” i qeverise famshme – Mos rendni te gjobisni ato qe nuk kane maska ne rruge por gjobisni ato qe deklarohen te infektuar perdite dhe te nesermen dalin e futen mes nesh!
  Sa kohe te infektuarit nuk karantinohen, Covid mbetet mes nesh me a pa oraret e shtetrrethimeve.
  Gjobitini te infektuarit qe nuk karantinohen, eshte e vetmja zgjidhje. Tjerat jane dokrra pa vlere.

  1. Eshte e pamundur te gjurmosh te infektuarit sepse shumica as nuk identifikohet. Ato shkojne ne spital me simptoma dhe nuk i orienton apo detyron njeri te bejne testin. Si mund t’i izolosh ne keto kushte? E vetmja zgjidhje sic thote komentuesi lart eshte mbyllja totale por kam frike se fisqiri do ta perdori per te luajtur me zgjedhjet. Te pakten te mbylli kafet, restorantet se la nam.

 3. E paska vendos Rama dhe do e deklarojnë profesionistat me integritet të hënën.

  Po blindat me mitraloza do dalin të bëjnë patrullim në bulevard? Se sa i sheh virusi trembet dhe iken.

  Këto janë pasojat kur të gjitha paratë vidhen dhe shkojnë për PPP.
  Nuk kanë bërë as testim-gjurmim e as kan ofru lehtësira për mjekim dhe analiza.
  Nuk i kanë mbyllur baret dhe qendrat tregtare me ambjent masiv të mbyllur se skanë me çfarë ti paguajnë dhe kompensojnë. As urbanet nuk i kanë shpeshtuar.

  Të vetëm gjë që dinë këta primitivët është ngjeshje orari duke shkaktuar rrëmujë dhe mbajtje biznesi gjysëm hapur vetëm për të mos ta paguar, pa harruar policat me gjoba parkingu për mungese maskë jashtë ambjenteve të bareve.

 4. Ndërsa Monika Kryemadhi iu vetë në shtëpi njerëzve dhe iu shërben bukën, Lulzim Basha i merr në telefon dhe iu dërgon lule për ditëlindjen.

  Kështu ka ndodhur sot me një grua të quajtur Drita, të cilës Basha i ka mësuar ditën e lindjes dhe i ka dërguar një buqetë me lule, bashkë me kamaramanin që e filmonte, ndërsa Basha e merrte në telefon.

  “Sot me rrodhën lot gëzimi!Polli me fund shqiperia dhe nje enver tjeter,trashigimtari i jashteligjshem i enver hoxhes me e nxorri koken sot,mbajeni shpellkare të cecenit salih

  1. Ne emer te atyre qe i drejtohesh per dite me vjelljet e tua te ndyra prej qyrrashi te kuq, te uroj qe qe shpella e karit te mamit ose e gruas te te behet tunel me dy kalime.

 5. PD mblodhi një tren me 40 parti, në pamje të parë inekzistente, por që i sollën asaj rreth 110 mijë vota në finale, të gjitha në favor të PD. Kështu arriti të maksimalizojë një rezultat që nuk ishte politik, por taktik.

  Dhe PD, bashkë me LSI që zboi Edi Rama, ja dolën të bëjnë Qeverinë bashkë.

  Kjo histori mori fund më 30 korrik të këtij viti. Parlamenti, falë bojkotit të Lulzim Bashës, miratoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor, që bashkë me marrëveshjen e 5 qershorit, i heqin mundësinë partive të vogla të prodhojnë mandate për partitë e mëdha. Secila prodhon mandate për vete, ose hynë në një listë me partinë e madhe.

  Lulzim Bashës duhet t’ia sqarojë dkush këtë. Koalicioni i tij fiktiv me parti inekzistente dhe persona të inkriminuar, që u detyrua t’i heqë pasi u thirr në Ambasadën amerikane, nuk funksionon më.

 6. Miri ai qe gjithmone permend shpellkaret eshte ish oficeri nga Mallakastra Ethem Lalaj qe ska ngel njeri pa e sha dhe mallku po ai eshte bythqir mavi dhe si ben pershtypje. Ate qe ta marresh vesh ti e kame perdhunu policet e Saliut ne 96 dhe i kane fut shkopin e gomes ne bythe prandaj dhe ai se heq nga goja Saliun dhe ata qe jane bene bythen si shpelle i quan shpellkare

 7. Populli liridashes besnik trim dhe pak… do mbyllet me heret nga nje bythqim? Hallall. Kelyshet e bunkerave nuk dine ndryshe. Te rroje shoqja gramoz vasilika peleshaka pepicke!

 8. Vjet 50 infektime ne dite u mbyll. Si vjet 20 vdekje ne dite nuk mbyllet.Bravo Rilindja i meriton edhe 4 vjet te tjera.Vendi nuk mbyllet,pakete ndihme ekonomike nuk ka,vaksinat jane vec per vipat, kurse populli fu(kar)a ha grosh shikon telenovela dhe gajaset me batutat e Rames.

 9. Mjeku shkruan gjithashtu se ata që na mbajtën në komunizëm për 45 vite nuk ndryshuan si me magji në fillim të viteve ’90 dhe se janë të njëjtit edhe sot.

  “Mos mendoni se “ish-brekëgrisurit” e djeshëm, u fisnikëruan pas zgjedhjeve të para pluraliste të 31 Marsit 1991”, shkruan Kalo.Ja dhe byrektoristet e elona me is shkruajne kur ajo ja u dergon me sms dhe keta si karelepirsa shembullore i shkruaj neper porthalet e salihut dhe ilirit,pastaj Qimi i rregullon

 10. Mbyllen baret e restorantet dhe autobuzet plot
  Ndaloni moshen mbi 65 te dali ne rruge
  Njerezit do punojne te hane kjo qeveri nuk ka dhene dhe nuk jep ndihma per bizneset
  Do paguaj koncesionet dhe PPP

 11. Eshte mbyllur ter evropa do mbyllemi dhe ne. Ca ka ktu per mos u kuptuar. Si bejn shqiptaret ter si kompetenta race e nemur

 12. “Vendos rripin ooooo rryp! Nuk je ndryshe nga mileti ti edhe pse zgjohesh ne dreke. Ligji nuk ndroshon se je ti”Miu kiu meri dhe shpellkaret te byrektorja e pd takoni elona mecon qe tju thote cfare të beni per kete jave

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu