• |
ide | kryesore

Nominohen 366 filma për çmimet Oscar

-Instant, F1, Paparazzi

Janë kualifikuar plot 366 filma për një nominim të mundshëm në kategorinë e Filmit më të Mirë për çmimin “Oscar”. Ky është njoftimi që ka bërë Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit. Ndër filmat më të përmendur për çmim janë përmendur; “News of the World” me protagonistë Tom Hanks dhe Helena Zengel, “Mank” i Herman J. Mankiewicz dhe drama daneze “Druk”.


Sipas të dhënave të Akademisë së Filmit, filmat duhet të jenë më shumë se 40 minuta të gjatë dhe gjithashtu duhet të jenë shfaqur në një kinema, të paktën në një prej gjashtë qyteteve kryesore në SHBA, para fundit të shkurtit.


Ndonëse kinematë janë mbyllur për shkak të pandemisë, Shoqata e Filmit Akademik, me mbi 9.000 anëtarë, ka bërë disa tolerime edhe sa u përket rregullave dhe kërkesave të vendosura për këta filma.
Ceremonia e çmimeve do të mbahet më 25 prill 2021.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu