• |
ide | kryesore

Studiuesit e FMN/ Pandemia pasohet nga protesta dhe rrëzime qeverish

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pandemitë mund të përfundojnë me turbullira të forta sociale, ose, në shtetet më të dobëta edhe me rrëzimin e qeverive. Fakti se ato luajnë një rrol të spikatur në thellimin e pabarazive, mes shtresve të pasura dhe atyre të varfra, mes sektorëve të ekonomisë që ndalojnë, si psh turizmi dhe atyre që mirë apo keq vazhdojnë punën, mes atyre që kanë një pagë fikse dhe të tjerëve që kanë të ardhura ditore të pasigurta, mes atyre që kanë mundësi vaksinimi dhe atyre që nuk e kanë, ndikon së tepërmi në përplasjet shoqërore.


Duke u nisur nga principi se mësimet e të shkkuarës mund të na shërbejnë për të kuptuar të ardhmen, tre ekonomistë të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Philip Barrett, Sophia Chen dhe Nan Li, kanë bërë një studim mbi këtë temë. “Një epidemi mund të nxjerrë në pah pikat më tëdobëta të shoqërisë si paaftësinë për mbrojte sociale, mungesën e besimit te institucionet dhe zemërimin ndaj një qeverie të korruptuar” shkruhet në studimin e lexuar nga Lapsi.al.


Për të vërtetuar tezat e tyre ata kanë shqyrtuar artikujt e shtypit në 130 vende që prej vitit 1985, dhe ky studim kuantitativ i ka shpënë në përfundimin se venddet e prekura nga epidemitë kanë rënë pre e zemërimit social dhe protestave më shumë se të tjerët.

Por vëren studimi, këto turbullira zakonisht nuk shpërthejnë gjatë pandemisë dhe as menjëherë pas saj. Sidomos në vendet ku masat mbrojtëse pengojnë tëdrejtën për të protestuar dhe në ato ku “rregjimet kanë shfrytëzuar urgjencën për të rritur pushtetin dhe për të goditur kundërshtarët”, duhet më shumë kohë që të kanalizohet zemërimi. 

Por kur kjo ndodh protestat janë të forta dhe shpesh ato përfundojnë me rrëzimin e qeverive shkruhet në studimin e lexuar nga Lapsi.al.

Për të zbutur këtë mundësi, e vetmja këshillë që jep Këshilli Europian për Marëdhënie Ndërkombëtare (ECFR) është që qeveritë duhet të japin një ndihmë sa më të madhe, sidomos për më të pambrojturit, për të rinjtë, gratë dhe ata me të ardhura të pasigurta.

©Lapsi.al

19 Comments

 1. Aman ore se mos na rrezohet qeveria jone!e ku te shkojme ne te mjeret,si mund tja bejme ne pa Mamicen ,Belen ,Manastarliun ,Tao Taone, etj ooooo cna gjeti edhe keto parashikime na duhen.

 2. Po ca po thoni,te rrezohet qeveria tone do permbyset bota .E kush mund ra zvendesoje liderrin global ka tjeter ,as qe behet fjale.

  1. Ke te drejte ti i oreve 10:50 dhe 11:00
   Ne Mutin e Kristaqit ku ke rene po dole te pret muti i katunareve Berishe dhe Meta.

 3. Po ti komento mendimet e tua c’ke qe e kruan sumen se cfar shkruaj une,pse e kthen personale dhe na tregon mutin,kur ti vete je deri ne gryke i zhytur ne mutin e ripjerdhjes,te pakten tregohu pak qytetar dhe mos i ngatero njerezit me vehten tende.

 4. Verini nje emer vetes o te paemer se na bete corap. S’kam asgje kunder komenteve por te pakten lerjani te pa emrin langove te Ram rrumpalles, keshtu do marrim vesh kush thote cfare.

 5. Mjeku shkruan gjithashtu se ata që na mbajtën në komunizëm për 45 vite nuk ndryshuan si me magji në fillim të viteve ’90 dhe se janë të njëjtit edhe sot.

  “Mos mendoni se “ish-brekëgrisurit” e djeshëm, u fisnikëruan pas zgjedhjeve të para pluraliste të 31 Marsit 1991”, shkruan Kalo.Dy kambere të kane qire dy dylbere,je kenaqur dere me dere me dy dylbere,Byrektorja ju mblodhi sot o dy kambere Elona meco dhe Erioni ju median per sot,vazhdoni hani mut të vaksinuar të salihut

 6. @14:39 E kush pret me shume nga ju morrat e kuq. Lexo ndonje veper te Ram rrumpalles te na shkruash poezi me te ndjera.

 7. O prodhim brigadieri i ores 14 39 po si s’u ngope me sallator Divjeke ,e bere si puna e gjyetarit ciftja bam dhe ti ham,s’ke pune tjeter vetem te beshe gojore ,dhe nje pyetje e kreve incestin sot?Ik te pakten bej vaksinen e terbimit,lere kovidin se ti je race qeni dhe te ka kapur terbimi,je si puna e qeneve te gjuetise se Dulles.

 8. Çfarë do të ndodhë kur organet e reja të Drejtësisë do të trokasin në portën e presidentit të Republikës (që është thuajse lider edhe për opozitën)? Si do të reagojë ‘shumësia’? A do të preket stabiliteti i vendit për shkak të humbjes në zgjedhje dhe për shkak të arrestimeve të SPAK?

  Shumësia ‘guacë’ e partive në opozitë ka misionin e një çasti: manifestimin përballë Drejtësisë së Re. Nëse përballë Drejtësisë ndodhen 13 parti politike, atëherë kush mund të besojë se ‘shqiptarët e duan Drejtësinë’?.

  Liderët kryesorë të Opozitës, zoti Meta e Berisha, në çdo kthesë rruge kanë lëshuar sinjalin kundër Reformës. Partitë ‘guaska’ sa më shumë të jenë, aq më tepër bëjnë siç bën partia e madhe.

  A do të ketë trazira ditën që do të ndodhë?…

  Kjo është çështja që ecën paralel edhe me prezencën e ushtrisë amerikane në stërviten që nis në orët e para pas mbylljes së kutive të zgjedhjeve. Tani të gjitha palët dinë ta lexojnë këtë libër.Ja ku jane dy kamberet dhe lalaj qe po i bejne njeri tjetrit karelepirje shpellkari zigur po Xhiron video per tja dhene lulzimes ta perdore per fushate e tij

 9. @ i paemer 18:42 Edhe morr i kuq edhe analist. Vertete shurraman me vlera ne rradhet e ripjerdhes. Aman, shkruaj edhe ca medime te vyera se do na mbushesh mendjen te votojme per sektin e Ram rrumpalles.

 10. Opozita çuditet kur publiku thotë që qeveria ka përballuar mirë tërmetin dhe ka menaxhuar me aq sa ka mundur pandeminë.

  Opozita çuditet që populli shqiptar nuk mendon si Sali Berisha, që numëron vetëm të vdekurit, apo si Tritan Shehu që kërkon ato masa që ndihmojnë biznesin e tij në mjekësi.

  Opozita çuditet kur shikon se populli shqiptar nuk mendon si Lulzim Basha për ekonominë, apo nuk mendon si Ilir Meta për reformën në drejtësi.

  Dhe ky është problemi real i tyre, pasi ata kanë krijuar një realitet virtual të tyre, dhe jetojnë me gënjeshtart e tyre, duke e marrë popullin për budalla.

  Një opozitë që shpreson të fitojë vetëm se në Shqipëri ka rënë tërmet dhe pandemia, është një opozitë që e konsideron shoqërinë si një masë injorante, që mund të besojë se tërmetin dhe pandeminë i solli Edi Rama.
  O dy kambere loqe qihesh me dy dylbere,luften e ke me salihun dhe lulzimen sepse ate te kane mare ne qafe,o dykambere shpellkare,kujdes nga byrektorja e elona meco

 11. U shofshi e u helmofshin byrekt me gjiz o rrac karakurvash der ne fund mutin e lali fikut do hani , qorra dalshi nga bodrumi

 12. “Vendos rripin ooooo rryp! Nuk je ndryshe nga mileti ti edhe pse zgjohesh ne dreke. Ligji nuk ndroshon se je ti”Dhe ti NRW duhet te jesh dylberi qe i shkon ne dere dy kambere,por kujdes me perdorimin e haloperdolit se ke filluar rendimin psikologjik ti dylber i salihut

 13. @ i paemer 18:42 je komplet i rrjedhur, jo vetem i rrjedhur poer edhe lavire e Ram rrumpalles. Shko futi nje masurbim para fotos se Elizes, do ndjehesh me mire. Suksese ne jete.

 14. Harrojnë që janë një faturë tragjike, të puthitur njëri pas tjetrit nën presionit të së ardhmes, për t’u lënë në harresë. Dua të ndaj një rast, nuk mendoj se ata janë demokrat, janë njerëz që për 30 vite i janë turrur çdo kazani.

  Ky është fundi i shpresave, të votosh PD merr Monën, Dulen, Idrizin, Nokën, Dukën, i kuptoj si ndihen në PD, ka me siguri shumë burra e gra që kanë bërë 8 vjet fushatë kundër tyre, kanë besuar se PD do pastrohej nga servilët e shushunjat”Dy kambere nuk të kenaqen dy Dylbere shko merr dhe dy byrektoret stalin e zigur si shpellkare të devotshem të salihut o loqja e majte e salihut dy kambere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu