• |
ide | kryesore

Video/ Juventus nuk mund dot as Veronën: dy barazime me verdheblutë nuk ndodhnin nga 1972/73.

-Instant, F1, Sport, Video

Juventus përplaset tek Verona në një mbrëmje të ftohtë dhe me erë. Në Bentegodi përfundoi 1-1: Ronaldo prishi ekuilibrin në minutën e 49-të me golin e 19 në kampionat, Barak nënshkroi barazimin në minutën e 77. Afrimi i bardhezinjve tek Inter dhe Milan ngadalësohet (edhe pse Juve gjithmonë ka një ndeshje më pak): tani Milani është tre pikë larg dhe Interi 7. Ndërsa Ronaldo, me golin e tij të katërt në 4 ndeshjet e fundit të kampionatit, është vetëm një larg mitit Pele. Përfundon si në ndeshjen e parë: të dy ekipet nuk barazonin të dy ndeshjet sezonale në të njëjtin kampionat të Serie A që nga viti 1972/73.Një Juventus kaq i dëmtuar nga mungesat nuk ishte parë kurrë: 7 të padisponueshëm, përfshirë Danilo të skualifikuar dhe gjashtë të dëmtuar (Bonucci, Chiellini, Cuadrado, Arthur, Dybala dhe Morata). Nëntë lojtarë nga ekipi i dytë ishin në stol, me vetëm Frabotta tashmë i rregullt në të parin. Bardhezinjtë e nisën mirë, me Ramsey të gatshëm për të provuar vëmendjen e Silvestrit, ndërsa Verona u detyrua të zmbrapset përballë presionit të lartë të Juves, protagoniste e 7 goditjeve në 15 minutat e para (deri më tani nuk kishte shkuar kurrë përtej 4). Skuadra e Pirlos insistoi, por ishte e pasaktë dhe efekti në këtë mënyrë nuk zgjati shumë: Verona reagoi dhe thirri Szczesny në një ndërhyrje vendimtare ndaj Faraonit.

Nga shtylla e në vazhdim Verona iu përgjigjet goditje për goditje kundërshtarëve prestigjiozë, duke dhuruar një ndeshje të luftuar, mes dy skuadrave që mbyllin hapësirat pa hequr dorë nga presingu. Loja futet shpesh në tentativa driblimesh të pasuksesshëm. Pas një pjese të parë të ashpër dhe të ashpër, shpesh të ndërprerë nga gjyqtari Maresca, mendon Ronaldo ta zhbllokojë: 4 minuta pas startit të pjesës së dytë dhe portugezi shënon 1-0 në favor të Juves, në një asist të Chiesa. Juventus gati dyfishoi me Ramsey, por në minutën e 77 Barak kërceu mbi Alex Sandro dhe gjeti rrugën e golit në krosimin e Lazovic.

ITALY – SERIE A
Spezia 2 – 2 Parma Calcio 1913
Bologna 2 – 0 Lazio
Hellas Verona 1 – 1 Juventus

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu