• |
ide | kryesore

ShBA aprovon zyrtarisht një dozë të vaksinës J&J, Biden: Lufta nuk ka mbaruar

-Instant, Lajme, Planet

Rregullatorët e SHBA-ve kanë aprovuar zyrtarisht një dozë të vetme të vaksinës së Johnson & Johnson kundër koronavirusit, vaksina e tretë që autorizohet në vend.


Vaksina është vendosur të jetë një alternativë me kosto efektive ndaj vaksinave Pfizer dhe Moderna dhe mund të ruhet në një frigorifer të zakonshëm.


Provat zbuluan se ajo parandalonte sëmundje serioze por ishte 66% efektive në përgjithësi kur përfshiheshin raste të moderuara. Vaksina është bërë nga firma belge “Janssen”.

Kompania ka rënë dakord të sigurojë SHBA 100 milion doza deri në fund të qershorit. Dozat e para mund të jenë në dispozicion të publikut amerikan që nga java tjetër.

Mbretëria e Bashkuar, BE dhe Kanada gjithashtu kanë porositur doza, dhe 500 milion doza janë porositur gjithashtu përmes skemës Covax për të furnizuar kombet më të varfra.

Presidenti Joe Biden e përshëndeti atë si “një lajm emocionues për të gjithë amerikanët dhe një zhvillim inkurajues”, por paralajmëroi se “lufta nuk ka mbaruar”.

“Megjithëse ne festojmë lajmet, unë i nxis të gjithë amerikanët – vazhdoni të lani duart, qëndroni të distancuar nga shoqëria dhe vazhdoni të vini maska,” tha ai në një deklaratë.

“Siç e kam thënë shumë herë, gjërat ka të ngjarë të përkeqësohen përsëri ndërsa përhapen variante të reja, dhe përmirësimi aktual mund të ndryshojë.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu