• |
ide | kryesore

U kapën me 23 kg drogë, policia gjen edhe një tjetër sasi kokaine të fshehur

-Instant, Lajme, Të fundit

Karabinierët e Veronës rikuperuan edhe 2.3 kg kokainë që i shtohet ngarkesës prej mbi 23 kg drogë të kapur më 17 shkurt kur u arrestuan dy vëllezër shqiptarë.


Njëri nga dy të dyshuarit u la i lirë pas marrjes në pyetje nën garanci. Vazhdimi i hetimeve bëri të mundur identifikimin e një makine tjetër të përdorur për lëvizjen e drogës.


Policia gjurmoi automjetin në një parking në Lazise ku u identifikua një nën-bazë në të cilën ishin fshehur dy pako kokainë. Automjeti dhe droga u sekuestruan dhe u vendosën në dispozicion të Autoritetit Gjyqësor të Veronas.

Sipas mediave italiane operacioni për arrestimin e vëllezërve shqiptarë 30 dhe 34 vjeç u zhvillua nga policia e Peschiera del Garda.

Fillimisht policia ndaloi një automjet të dyshimtë, pasi kishte shkelur rregullat anti-Covid, por nga një kontroll në automjet policia gjeti një zarf të vogël që përmbante rreth 1 gram kokainë. Ndërsa në bagazh shqiptarit iu gjet edhe një sasi tjetër prej 1 kg kokaine dhe 73500 euro.

Duke marrë në konsideratë sasitë e mëdha të drogës dhe parave, policia vendosi të kryejë një kontroll në banesën e 30-vjeçarit shqiptar, i cili jetonte bashkë me vëllain. Gjatë kontrollit u arrit të zbulohej edhe një sasi tjetër droge.

Dy vëllezërit shqiptarë u arrestuan dhe iu dorëzuan autoriteteve të drejtësisë për hetime të mëtejshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu