• |
ide | kryesore

Covid-19 në Shqipëri/ Vijnë sot 15 mijë doza të tjera të vaksinës Pfizer

-Instant, Lajme, Të fundit

Nga sot, numri i vaksinave në dispozicion të autoriteteve shëndetësore do të zgjerohet me 15 mijë doza të tjera. Njoftimin e dha ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiruliu, sipas së cilës brenda 10 ditëve priten edhe 14 mijë e 400 doza të tjera të vaksinës Astrazeneca në kuadër të programit Covax.


“Duam që të përmbyllim në një kohë shumë të shpejtë vaksinimin e stafeve tona mjekësore, siç e kemi thënë, brenda dy javëve të para të muajit mars, duke ecur gjithashtu edhe me grupet prioritare të popullatës, siç janë të moshuarit +80 vjeç dhe më pas të vijojmë vaksinimin e grupeve të tjera”, tha Manastirliu.


Ndërkohë sot do të mblidhet sërish Komiteti Teknik i Ekpertëve për të diskutuar mbi rrezikun që kanoset nga prezenca e varianteve të reja.

4 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu