• |
ide | kryesore

Dënohet me 3 vite burg ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Dënohet me 3 vite burg ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy.


Nicolas Sarkozy është shpallur fajtor mbi akuzat e përpjekjes për të korruptuar një gjyqtar. Përveç 3 viteve burg, Gjykata ka dënuar Sarkozy-n me 2 vjet pezullim nga postet publike.


Gjykatësja Christine Mee duke dhënë vendimin deklaroi se ish-Presidenti 66-vjeçar kishte “përdorur statusin e tij si ish-president francez” në një akt “veçanërisht serioz” të keqbërjes.

Hetimi po shqyrtonte disa akuza se Sarkozy dhe partia e tij kishin marrë pagesa të paligjshme nga biznesmenja Liliane Bettencourt gjatë fushatës së tij të suksesshme presidenciale në 2007.

4 Comments

  1. Po me Ilir Kokeshqopen c’do te behet!?
    Sarkozi 3 vite burg se perdori fonde te palgjshme per partine qe perfaqeson. Po Iliri qe vjedh fonde publike per familjen e tij, shfrytezon postin shteteror per partine e tij etj., etj., sa vite burg meriton?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu