• |
ide | kryesore

Golden Globes/ Kush triumfoi këtë vit?

F1, Paparazzi

“Golden Globes 2021” ka qenë një triumf absolut për sezonin e katërt të “The Croën”.
Në edicionin e 78-të të çmimeve, saga televizive për familjen mbretërore fitoi serinë më të mirë dramatike, ndërsa interpretimi i Josh O’Connor dhe Emma Corrin i Princit Charles dhe Lady Diana i dha atyre çmimin për aktorin dhe aktoren më të mirë në rolin kryesor.


Ndërkohë, Gillian Anderson mori çmimin e aktores më të mirë për “versionin” e saj të Margaret Thatcher.
Seriali më i mirë komedi / muzikor u shpall sezoni i gjashtë dhe i fundit i shfaqjes i konceptuar nga Daniel Levy.
“Shpresojmë që vitin e ardhshëm kjo ceremoni të përfshijë më shumë larmi”, tha Dan Levy, krijuesi i serialit.
Si aktori më i mirë në një seri dramatike, fitoi Mark Ruffal për interpretimin e tij në filmin “Një fytyrë e dy fateve”, ku ai luan dy vëllezër binjakë.
Lista e plotë e fituesve të Golden Globes 2021
Aktori më i mirë dytësor në një film
Sacha Baron Cohen, Gjyqi i Çikagos 7
Daniel Kaluuya, Judas and the Black Mesiah – FITUESI
Jared Leto, The Little Things
Bill Murray, On the Rocks
Leslie Odom, Jr, One Night in Miami
Aktori më i mirë dytësor në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv
John Boyega, Axe i Vogël – FITUESI
Brendan Gleeson, The Comey Rule
Dan Levy, Schik’s Creek
Jim Parsons, Hollywood
Donald Sutherland, The Undoing
Aktorja më e mirë në një seri televizive – muzikore ose komedi
Lily Collins, Emily në Paris
Kaley Cuoco, Shoqëruesi i fluturimit
Elle Fanning, The Great
Jane Levy, Playlist i jashtëzakonshëm i Zoey,
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek – FITUES
Filmi më i mirë i animuar
The Croods – FITUES
Wolfwalkers
Aktori më i mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv
Bryan Cranston, Nderimi juaj
Jeff Daniels, The Comey Rule
Hugh Grant, The Undoing
Ethan Hawke, The Good Lord Bird
Mark Ruffalo – FITUES
Skenari më i mire
Grua e Re Premtuese, Emerald Fennell
Mank, Jack Fincher
Gjyqi i Çikagos 7, Aaron Sorkin – FITUESI
The Father, Florian Zeller dhe Christopher Hampton
Nomadland, Chloé Zhao
Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë
Olivia Colman, The Crown
Jodie Comer, Killing Eve
Emma Corrin , The Crown – FITUESI
Laura Linney, Ozark
Sarah Paulson, Ratched
Kënga më e mirë origjinale
Luftoni për Ju, Juda dhe Mesia i Zi
Dëgjoni Zërin Tim, Gjyqi i Çikagos 7
Io Si Seen, Jeta Përpara – FITUESI
Flisni Tani, Një Natë në Miami
Tigress & Tweed, Shtetet e Bashkuara kundër Billie Holliday
Rezultati më i mirë – film
Sky Midnight (Alexandre Desplat)
Tenet (Ludwig Göransson)
Lajmi i Botës (James Newton Howard)
Mank (Trent Reznor, Atticus Ross)
Shpirti (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste) – FITUES
Aktori më i mirë në një seri televizive – muzikor ose komedi
Don Cheadle, E hëna e Zezë
Nicholas Hoult, The Great
Eugene Levy, Creek i Schitt
Jason Sudeikis, Ted Lasso – FITUES
Ramy Youssef, Ramy
Seriali më i mirë televiziv – muzikor ose komedi
Emily në Paris
Shoqëruesi i fluturimit
The Great
Schitt’s Creek – FITUES
Ted Lasso


Aktorja më e mirë në një film – muzikor ose komedi
Maria Bakalova, Borat Moviefilm pasues
Kate Hudson, Muzikë
Michelle Pfeiffer, French Exit
Rosamund Pike, I Care a Lot – FITUESI
Anya Taylor-Joy, Emma
Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë
Jason Bateman, Ozark
Josh O’Connor , The Crown – FITUES
Bob Odenkirk, Call Better Saul
Al Pacino, Hunters
Matthew Rhys, Perry Mason
Filmi më i mirë – gjuhë e huaj
Një tjetër Raund
La Llorona
Jeta përpara
Minarit – FITUESI
Dy prej nesh
Seriali më i mirë televiziv – drama
Crown – Fituesi
Lovecraft Country
Mandalorian
Ozark
Ratched
Aktorja më e mirë dytësore në një film
Glenn Close, Hillbilly Elegy
Olivia Colman, The Father
Jodie Foster, The Mauritanian – FITUESI
Amanda Seyfried, Mank
Helena Zengel, News of the World
Aktorja më e mirë dytësore në një serial televiziv, serial të kufizuar ose film televiziv
Gillian Anderson, The Crown – FITUESI
Helena Bonham Carter, The Crown
Julia Garner, Ozark
Annie Murphy, Schitt’s Creek
Cynthia Nixon, Ratched
Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar ose film televiziv
Cate Blanchett, zonja America
Daisy Edgar-Jones, Njerëzit Normal
Shira Haas, Unorthodox
Nicole Kidman, The Undoing
Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit – FITUES
Seriali ose filmi televiziv më i mirë i kufizuar
Normal People
The Queen’s Gambit – FITUES
Small Axe
The Undoing
Unorthodox
Aktori më i mirë në një film – dramë
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Bota e Zezë e Ma Rainey – FITUESI
Anthony Hopkins, The Father
Gary Oldman, Mank
Tahar Rahim, The Mauritanian
Regjisori më i mirë – film
Emerald Fennell, Grua e Re Premtuese
David Fincher, Mank
Regina King, Një Natë në Miami
Aaron Sorkin, Gjyqi i Çikagos 7
Chloé Zhao, Nomadland – FITUES
Filmi më i mirë – muzikor ose komedi
Borat Moviefilm Pasues – FITUESI
Hamilton
Palm Springs
Music
The Prom
Aktori më i mirë në një film – muzikor ose komedi
Sacha Baron Cohen , Borat Moviefilm pasues – FITUESI
James Corden, Prom
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Dev Patel, Historia Personale e David Copperfield
Andy Samberg, Palm Springs
Aktorja më e mirë në një film – dramë
Viola Davis,
Dita e Bardhës së Zezë të Ma Rainey Andra, Shtetet e Bashkuara vs Billie Holiday – FITUESI
Vanessa Kirby, Pjesë të një gruaje
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Grua e Re Premtuese
Filmi më i mirë – drama
The Father
Mank
Nomadland – FITUES
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu