• |
ide | kryesore

Lazio-Torino do të shtyhet, Lega e Futbollit paralajmëron: “Peshon precedenti Juve-Napoli”

-Instant, Sport

Lazio-Torino, në program të martën në 18.30, do të shtyhet: mungon ende zyrtarizimi, por duke përjashtuar surprizat, ndeshja nuk do të luhet. Paolo Dal Pino, presidenti i Lega Calcio, vuri në dukje pozicionin e ASL të Torinos, që nuk heq dorë nga afati i përfundimit të karantinës (e vendosur për mesnatën e së martës) në lidhje me lojtarët granata të prekur nga varianti anglez i Covid-19: “Për ne ndeshja është për të luajtur, por nëse ASL ka një qëndrim të ashpër dhe kufizues, ne duhet të vlerësojmë gjithçka, duke marrë parasysh edhe precedentin e Juve-Napoli”.


Lega së shpejti do të japë një zgjidhje për rebusin. Pesëmbëdhjetë raste pozitiviteti ndaj Covid-19 në shoqërinë granata, tetë prej të cilave kanë të bëjnë me lojtarët. Nga 23 shkurt, ASL Città di Torino ka urdhëruar karantinë në shtëpi për të gjithë grupin e ekipit për të paktën shtatë ditë, që do të skadojë në mesnatën e 2 marsit. Karantina, që mund të ndërpritet nëse nuk ka pozitivë të tjerë në raundin e dytë të tamponeve pas atyre të kryer të shtunën pasdite.


Ndërkohë, lojtarët e Torinos kanë rinisur stërvitjen në Filadelfia, megjithëse individualisht, në fushë me grupe të vogla dhe pa qenë në gjendje të bëjnë kontraste lojë, pas lejes për të rihapur qendrën sportive.

ASL: “PËR NE, PREVALON SHËNDETI PUBLIK”
Departamenti i Parandalimit të ASL i qytetit të Torinos specifikon për Ansa: “ASL nuk hyn në procedurat për kryerjen e ndeshjeve, por merr vendime ekskluzivisht në lidhje me mbrojtjen e shëndetit publik”. Burime nga i njëjti departament bëjnë të ditur se një komunikim “me mirësjellje” mbi karantinën e lojtarëve të Torinos do të dërgohet në Lega Serie A në orët e ardhshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu