• |
ide | kryesore

Nisin fazat e para të eksperimentit të vaksinës italiane

-Instant, Lajme, Planet

Nis faza e parë e eksperimentit të vaksinës krejt italiane nga Rottapharm Takis, e cila është dhënë një vullnetari 21-vjeçar në spitalin San Gerardo në Monza. Produkti do të testohet gjithashtu në Spallanzani në Romë dhe në Institutin Pascale në Napoli pas autorizimit të marrë nga Aifa dhe Komiteti Etik i Spallanzanit. Një djalë 21 vjeç do të jetë vullnetari i parë të cilit do t’i jepet një dozë 0,5 mg ‘e-Vax’ sot.


Pas vaksinimit të parë do të pritet dy ditë për të parë nëse ka ndonjë efekt anësor. Më pas dy vullnetarë të tjerë do të vaksinohen dhe pas dy ditësh, tre të tjerë. Njëzet vetë gjithsej.


Ndërkohë, shumë rajone në Itali ndryshojnë ngjyrën, me Lombardinë, Marche dhe Piemonte në portokalli dhe Basilicata dhe Molise me të kuqe. Dhe Ministri italian i  Shëndetësisë Roberto Speranza paralajmëron, kurba e infektimeve po rritet ndjeshëm.

Ndërkohë AstraZeneca është e gatshme të “heqë dorë nga licencat e prodhimit për vaksinën anti-Covid në mënyrë që të mund të përshpejtohet. Kjo është ajo që ne kemi bërë në muajt e fundit: 20 impiantet e prodhimit nuk janë vetëm tonat”, deklaron Lorenzo Ëittum, CEO i AstraZeneca në Itali.

“Ne kemi nevojë për një partner të aftë për të menaxhuar këtë proces prodhimi – shtoi ai – sepse transferimi i teknologjisë nuk është aspak i lehtë dhe që të ketë kapacitete prodhimi prej dhjetëra miliona në muaj”.

Speranza: Javët e ardhshme nuk do të jenë të lehta

“Kurba e infektimit po rritet ndjeshëm dhe ne ende duhet të luftojmë. Javët e ardhshme nuk do të jenë të lehta: është detyra e politikës dhe institucioneve të thonë të vërtetën”. Kështu deklaroi Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza duke folur në prezantimin e Planit Kombëtar të Rezultateve (vlerësimi dhe monitorimi i ndihmës klinike) të Agenas (Agjencia Kombëtare e Shërbimeve Rajonale të Shëndetit). “Duhet t’u kërkojmë sërish qytetarëve rigorozitet, respekt, vëmendje ndaj rregullave. Ky virus është tinëzar dhe i ndërlikuar dhe nuk mund të mposhtet me urdhëresa ose dekrete. Ne duhet të ndiejmë sensin e një sfide kolektive”, tha ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu