• |
ide | kryesore

Orsato e pranon pas 3 vjetësh: “Mungesa e kartonit të kuq të Pjanic, në Inter-Juve, ishte gabimi i imi”

-Instant, Sport

“Faullin e Pjanic në Inter-Juve nuk ka nevojë të shkoj dhe ta shoh përsëri tre vjet më vonë, sigurisht që është një gabim, e pashë menjëherë në TV”. Arbitri Daniele Orsato kujtoi episodin kur nuk i dha kartonin e dytë të verdhë mesfushorit të Juventusit. “Afërsia nuk më bëri të shoh atë që TV më pas tregoi – shtoi ai -. Unë e pashë atë në një mënyrë tjetër dhe e vlerësova keq. VAR nuk ishte në gjendje të ndërhynte, kështu që gabimi mbeti”.


Linja e re e kërkuar nga presidenti i ri i arbitrave Alfredo Trentalange bën që një arbitër të jetë i ftuar në TV çdo javë: “Një mundësi e shkëlqyer për të gjithë – komentoi Daniele Orsato për Novantesimo Minuto -, na mbetet ne dhe ekspertët të sigurojmë që të bëhet një gjë e zakonshme duke shmangur që ballafaqimi të përqendrohet në polemika, përndryshe nuk zgjidhim asgjë. Ne bëjmë gabime dhe kurrë nuk kemi pasur probleme ta pranojmë këtë. Do të përmirësohemi duke u përpjekur të bëjmë gjithnjë e më pak “.


Për ta bërë këtë, është futur edhe Var: “Var nuk është i vështirë për t’u menaxhuar, bekuar qoftë Var. Ne që vijmë nga një brez i vjetër gjithmonë kemi marrë vendime. Zbresim në fushë duke mos menduar se kemi Varin, se nëse bëjmë një gabim kemi këtë që na shpëton”. Në lidhje me episodin e Cristiano Ronaldo që tentoi të shihte orën e gol-jo-gol arbitri shtoi: “Më thoshte se topi kishte hyrë e unë i thashë që ora do të ma sinjalizonte nëse. E ai më pyeti: mund ta shoh si funksionon ora?”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu