• |
ide | kryesore

Rama nxjerr videon nga projekti i hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës: Do të nisë nga ndërtimi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
hekurudhat .jpg

ri Edi Rama ka publikuar sot një video nga plani për ndërtimin e hekurudhës së re Tiranë-Rinas-Durrës.


Përmes një postimi në ‘Facebook’ ai theksoi se në fund do të nisë puna për ndërtimin e hekurudhës pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, falë investimit 90.45 milionë euro.


MESAZHI I RAMËS
MIRËMËNGJES 😊
dhe me hekurudhën e re Tiranë-Rinas-Durrës, që më në fund do të nisë nga ndërtimi pas finalizimit të një pune disavjeçare me Bankën Europiane për Rindërtim e Zhvillim, ju uroj një javë të mbarë😍

15 Comments

  1. Houuu !
   Ti po komenton thjesht per te thene ate qe shkruan ne rreshtin e pare , apo po i jep mend qeverise se si duhet te veproje me investimet e BERZH ( ne rreshtinh e dyte) ?
   Nese do thjesht te shash Ramen.. te kuptoj . Nuk kalon dita pa share Ramen. Keshtuqe lehtesoshesh dhe nga frustrimi i dites qe kaloi , dhe kafja e mengjesit te dites se sotme pihet me kendshem.
   Ndersa per ate qe ke shkruar ne rreshtin e dyte… do thoja qe kur te vish ti ne qeveri , caktoji ti prioritetet se ku do shkojne eurot e BERZHit.
   Byrekxhijte e Shqupit paskan uri sot.

 1. ? “si lum ti qe e ke ne terezi, siduket I paske zgjidh problemet shendetsore. Mos harroni se jane 2.8miljon shqiptare qe vuajne per tu kuruar e jo per te udhetuar. Kur e prishen stacionin e treni nuk e cane by..se si do te udhetojne njerzia, tani qe na pllamos pandemia na u dashka me doemos hekurudha.

  1. O ti shqupist..
   Ato 90 miljon eurot , nuk shkojne dot ne shendetsi … ooooo fik i pa bere. BERZHI e ka caktuar ate fond per rruget – hekurudhat. Nese ti nuk con nje plan se si do investohet ai fond ne RRUGE DHE HEKURUDHA, ai fond humbet. Nuk e cakton ti se si planifikon ato 90 miljon eurot Berzhi.

 2. Pasi shkatëroi Tiranën, të vetmin metropol që ka Shqipëri me ndërtime kaotike e një trafik tepër të rënduar që është e pamundur tani që ta zgjidhësh problemin, del me projekte për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Rinas-Durrës, me paratë e BERZH.
  “Luli që fle” sipas tij, mbrenda vitit të parë që u zgjodh si kryetar bashkie, realizoi e miratoi me transparencë publike, planin e përgjithshëm urbanistik të kryeqytetit, që Rama as tentoi ta bëjë në 11 vite në ate detyrë.
  Basha jo vetëm projektoi, por edhe siguroi fondet e pati përzgjedhur edhe firmën franceze për të ndërtuar linjën e parë të tranvajit në Tiranë.
  Kur do të fillonte ndërtimi i saj, “kalorësi i legjionit të nderit” të socialistit francez Hollande, shkoi në Paris dhe duke e quajtur këtë projekt të panevojshëm, qeveria franceze e ndërpreu ate.
  Sigurisht që është e domosdoshme të rindërtohet me parametra moderne bashkëkohore kjo hekurudhë duke e lidhur edhe me aeroportin e vetëm ndërkombëtar të Rinasit, një projekt ky i kahershëm. Por Tirana është mbipopulluar me gati një milion banorë, e me ndërtimet kaotike të Ramës e tani të Veliajt, veçanërisht me kullat shumëkatëshe, është bërë thuajse e pamundur ndërtimi i linjave të tramvajeve e pse jo edhe metrove, që do ta përgjysmonin trafikun e Tiranës me makina private.

 3. 1. Sa i shpejte paske qene.

  Ike ne shtepi ore hajvan se te mbaroi turni per te mbrojtur kryeministrin. Lere turnin tjeter te Departamentit te Komentuesve/Propogandes te Keshillit te Ministrave.

  2. Pas 8 vjetesh NUK ka perfunduar asnje Spital i qeskes.

  3. Jane spitalet e komunizmit, jane lyer me boje dhe nderruar pllakat dhe disa ndyresira Koncesionare.

  4. Rrotull spitaleve si shushunja ke klinoka private qe ofrojne analiza dhe skaner.

  Skanerit si gjithmone i digjet llsmpa dhe NUK ka skaner rezerve. Nqs spitali do ti ofronte keto sherbime,
  Pas 8 vjetesh pacientet nuk shkonin dhe rripen rrotull spitaleve.

  5. Spitalet NUK i keni patur prioritet dhe NUK ju mjaftuan keto 8 vjet, por do kujtoheni 4 vjetet e ardhshem se NUK ishte prioritet 8 keto vjet.

  Fakt. I keni lene rrogat e mjekeve dhe infermierve qesharake dhe NUK ju ka plasur fare keto 8 vjet. Vetem KONCESIONE dhe borxhe.

  Me 90 milion euro ndertohet spital modern.

  Sa 90 milion euro kane ikur ne projekte te rilindjes urbane? dhe nuk u be nje spital?

 4. Rama ka premtuar qe do shkojme ne Mars, perpara NASA-s. Por termeti dhe pandemia kane ndikuar per keq. Une do tja jap voten .!. qe projekti te vazhdoj.

 5. Nisi e burr i dheut, nisi ta haj dreqi se u lodhem nder vite me projekte ne letra.
  Ta dha lejen me ne fund oligarku qe ta nisesh nje projekt ?
  Nis dicka se je kryeminister, mjaft ju jargavite oligarkut

 6. HAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. ……………. GJIGANT I MASHTRIMIT VIRTUAL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu