• |
ide | kryesore

420 të vdekur në Shkurt/ Kush mban përgjegjësi për katastrofën shëndetësore

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Me 420 të vdekur nga covid-19, muaji shkurt rezultoi të jetë fatal, me shifrat më të rënda të pandemisë. Pritshmëritë për marsin janë mister, por flitet se ngrohja e motit do të sjellë një ulje të përhapjes së covid.


Parashikimet e të ashtuquajturve “ekspertë” nuk kanë më asnjë vlerë, duke parë keqmenaxhimin e deritanishëm të pandemisë. Nëse krahasojmë masat kufizuese me shifrat e përhapjes së virusit del qartë se Komiteti Teknik i “Ekspertëve” nuk ka arritur ta frenojë përhapjen e virusit me masat gjysmake që mori.


Dështoi me detyrimin për vendosjen e maskës në rrugë në tetor të vitit të kaluar, sepse përhapja e virusit u shtua në mënyrë të ndjeshme në muajt në vashdim. Dështoi edhe me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatës natës, sepse sërish virusi u përhap akoma më shumë se më parë.

Në datën 5 janar, kur hyri në fuqi ndalimi i qarkullimit pas orës 22:00 të mbrëmjes, u raportuan 11 të vdekur dhe 660 raste te reja. Pas kufizimit të lëvizjes, shifrat e infeksionit dhe të vdekjeve u rritën sërish.

Analiza/ 6300 vdekje më shumë në 2020, a u fshehën realisht shifrat e Covid

Komiteti Teknik i Ekspertëve shtoi me dy orë të tjera ndalimin e qarkullimit. Në 11 shkurt, kur hyri në fuqi ndalimi i qarkullimit nga ora 20:00 u raportua për 11 të vdekur dhe 1105 raste të reja.

Në këtë fillim marsi, kur diskutohet një kufizim i mëtejshëm i lëvizjes, numri i të vdekurve është dy herë më shumë, me një mesatare prej 20 humbjesh jete, ndërsa pacientët e shtruar në spitale janë dyfishuar.

Por e kujt është përgjegjesia për keqmenaxhimin e pandemisë?

Kryeministri Rama thotë se përgjegjësia është e ekspertëve. Në disa raste, Rama ka pohuar se vendimet për menaxhimin e pandemisë janë të ekspertëve dhe jo të politikanëve.

E bëri këtë në mars të vitit të kaluar, kur vendi ishte mbyllur në karantinë. Në debatin në RealStory me një prej analistëve, kryeministri shprehej:

“Ne nuk jemi të fushës. Jam shumë i bindur në strategjinë tonë. Nëse ndryshojmë e përcaktojnë ekspertët. Ne kemi ekspertë të kalibrit ndërkombëtar. Deri tani, sa i përket vdekjeve nuk duhet të biem në këtë kurth që të nxjerrim konkluzione pasi janë relative”.

“Politikë me vdekjen”/ Shqipëria me numrin më të lartë në Europë për humbjet e jetës gjatë pandemisë

Të njëjtën tezë e përcolli në replikë me deputetin Adriatik Alimadhi, që ankohej për menaxhimin e situatës kur u prek vetë nga Covid.

“I mirëkuptoj fjalët e tij të tepërta në kushtet në të cilat ndodhet, duke iu lutur të ndjekë këshillat e mjekëve e mos mbistresohet për strategjinë e luftës, të cilën e vendosin ekspertët e shkëlqyer që kemi jo ne politikanët!” shprehej Rama.

Ekspertët i përdori edhe kundër presidentit Meta, i cili pati kritika për menaxhimin e situatës në tetor të vitit të kaluar, kur i dërgoi një letër Ministrisë së Shëndetësisë lidhur me situatën e COVID-19. Rama u përgjigj me të njëjtin argument.

“Ekspertët janë ata që vendosin për hapat që duhen ndërmarrë çdo ditë në bazë të strategjisë së vjeshtë-dimrit. Rritja e numrave është brenda parashikimeve dhe ne duhet të shmangim me çdo kusht një mbyllje të re, prandaj secili, ti i pari, duhet të zbatojë rregullat e thjeshta!, ishte përgjigjia e kryeministrit.

Por sa më shumë kohë kalon, aq  më të rënda bëhen pasojat e pandemisë dhe zërat që denoncojnë keqmenaxhimin janë gjithnjë e më të fuqishëm. Mjeku Erion Dasho pak ditë më parë kërkoi procedim penal për Komitetin Teknik dhe nxjerrjen e tyre para drejtësisë për vendimet që kanë çuar në qindra apo mijëra të vdekur, të cilët sot mund të ishin shpëtuar. Në një status në rrjetet sociale, Dasho shkroi:

“Kemi arritur në pikën kur përgjegjësia e atyre që gatuan këtë çorbë nuk mund të jetë vetëm profesionale dhe morale, por edhe ligjore. Vdekshmëria nga COVID-i, e konfirmuar tashmë nga vdekjet shtesë, nuk mund të mbulohet sado që të vonohet publikimi i raportit të INSTAT-it. Vetëm vdekjet nuk fshihen dot. Ato mund t’i manipulosh në një regjistër morgu, por jo në një regjistër të gjendjes civile!
Pika e parë e kthesës në menaxhimin e epidemisë në Shqipëri është shkarkimi me ceremoni i drejtuesve politikë dhe teknikë të përgjigjes shqiptare ndaj pandemisë. Ministrja dhe ekipi i saj, të pasuar nga komiteti i të ashtuquajturve “ekspertë” duhet të largohen urgjentisht për t’u lënë vendin politikë-bërësve, menaxherëve dhe ekspertëve të vërtetë”

Por ndërsa zërat për keqmenaxhimin e pandemisë shtohen dita-ditës, një prej anëtarëve të Komitetit Teknik, Tritan Kalo këmbëngul se përgjegjësia për menaxhimin e pandemisë është e qeverisë dhe jo e ekspertëve. Kalo thotë se roli i Komitetit është këshillues dhe jo vendimmarrës, duke shfajësuar veten dhe kolegët për menaxhimin e pandemisë.

“Më 31.01.2020 me një Vendim të Ministres së MShMS, u krijua Komiteti prej 11 Anëtarësh të fushave të ndryshme të Shëndetit Publik të kryesuar nga Zv. Ministria e MShMS, për të debatuar e ndërmarë inisiativa në Mirëmenaxhimin e Pandemisë së Sars-Cov2/Covid-19…

Bëhet fjalë për një Komitet KËSHILLIMOR dhe jo VENDIM-MARËS sikundër pothuajse përditë abuzohet nga ekzekutivi dhe opozita…” shkruan Kalo në Facebook.

 

37 Comments

 1. Kerkoni te beni politike edhe me koronavirusin ne favore te bosit tuaj. Ajo dihet qe nuk eshte pergjegjesia e askujte porse zoti e dergoje kete semundje dhe kunder tij nuk delet. Edi Rama ka bere me shume se sa duhet kurse po te ishte bosi i juaj ne pushtet as sa gjysmen nuk do bente. Si perfundim Lapsi eshte bythelepires i familjes Berisha.

  1. O plehrat e Lapsit po pse nuk I mbyllni debatet në studiot televizive ku shkërdheheni në orgji trushpëlarje të masave ku shefat tuaj Shkullaku dhe Bushati marrin pjesë përnatë pa maska dhe asnjë lloj kufizimi, kur të vini ju turiçkën e qenit maskën në surrat, të mbyllni emisionet ndotëse televizive me anal-istë dhe të bëni vaksinën vrasëse atëhere ajde folim prapë.Jeni shumë të mjerë se shkalla e infektimit në rang botëror është 5 % nga ku kanë vdekur 0,05% ndërkohë vaksinat të mbrojnë gjithnjë sipas reklamës nga 60% deri në 90%.Pra Zoti dhe natyra na mbrojnë deri më 95% pa sëmundje dhe 5 % me infeksion që vdesin vetë 0,05% dhe ju plehra i bëni reklamë vaksinës vrasëse.Bëjani vetes, prindërve dhe fëmijëve tuaj dhe të shikojmë që kanë për të shkuar në pidh të Anetës, Ajolës, Rakacollit dhe Spiropalit.

   1. Pr shkerdhat, po pse krahasohesh me boten, krahasohu me Europon ose me Ballkanin. Po pse mor njeri plere Bushati ta ka fajin ty qe i ke kafet plot e perplot, qe jan ulur njerezit buth me byth, dhe ti thu pse nuk mban maske bushati ne studio ku jane nja 2 metra larg?!
    Une mendoj se sistemi une shendetesor eshte pergjegjes per te pakten 50% te vdekjeve, sigurist qe faji ktu nuk eshte vetem i Rames se kjo gjendje ka 30 vjet qe vazhdon, ppr ai ka pergjegjsine kryesore se ka 8 vite ne pishtet dhe ne vend qe shendetesia te bente hapa perpara ka bere disa hapa mbrapa. Une e njoh mir sistemin e shendetesise se punoj ne te, dhe them me bindje 100% qe Rama e ka perkeqsuar sistemin e shendetesise.

    1. O AS që nga anglishtja përkthehet BYTHË! Virusi nuk ngjitet nga bytha por nga fytyra që rri Bushati me anal-istët e tjerë në studio, po nga ta dini ju që keni Tiren, Piperon, Rakacollen , Bratajn si shefa! Ju që mjekoni me antibiotikë gripin dhe bëni që të hidhen të sëmurët nga ballkonet e të vetëvriten gjë që ska ndodhur as në kampet e përqendrimit.
     Ju i merrni frymën dhe lekët e fundit njerëzve.Bajga të shoqërisë njerëzore.

    2. Si paska faj Rama o njeri? Diten e diele p.sh. ne Shqiperi pati 21 persona qe nderruan jete ndersa ne Itali numri i personave qe nderruan jete ishte 192. Gati 10 here me pak se ne Itali. A nuk jemi pra 10 here me mire se Italia?

 2. Sali Berisha ka vendosur që të kandidojë vetë në Tiranë, pikërisht në qarkun kryesor të vendit ku vetë Lulzim Basha ka menduar të jetë në krye të listës.

  Por duke qënë se listat janë të hapura, askush nuk mund të mendojë se një demokrat i thekur i Kavajës, Kamzës e Bathores, Vorës apo dhe në Tiranë mund të dyzohet për të zgjedhur mes emrit tëe Bashës që është i pari në listë dhe Berishës që mund të jetë dhe i pesti, që të votojë për kreun e PD.

  Parë në këtë këndvështrim, Sali Berisha mund të “thithë” shumicën e votave të këtij qarku duke e zhvendosur Lulzim Bashën në vendin e dytë apo akoma më poshtë në renditjen përfundimtare të 36 kandidatëve për deputetë të qarkut të Tiranës.

  Dhe ky është një “demonstrim force” i Sali Berishës për të treguar se vijon të mbetet drejtuesi real i PD, me mbështetjen më të madhe në radhët e demokratëve e mbështetësve të kësaj partie.Ti i pari ke fan o shpellkare i lapsit pastaj te gjithe shpellkaret qe frekuentojne kafenete e vendit dhe shpellkaret e tjere qe marin pjese neper vdekje dasma ne takime me politiQenerit e pd qe ju mbledhin per tju thene ato qe i kane thene para 15 vjet

    1. O ti “fushok”, kaq te zgjut e di veten ti aman? Po ta shohesh PD-ne, eshte shume perfaqesuese e gjithperfshirese me “maloke”, “fushoke”, kodrinor e malor. E kunderta eshte kjo partia qe adhuron ti qe i ke 99% te gjithe “shkencetar” por dhe pak hajdute:) dhe mundeisht te gjithe nga nga Fieri e poshte. Partite e qeverite duhet te jene perfaqesuese e gjithperfshirese o shoku diskriminues.

     1. Edhe ti malok qenke o kar me nyje se nuk di të kuptosh 2 rrjeshta e jo më programin e Bashës.Ju të sojit tuaj jeni tamam për EdDrogën që ja fut kazani , tepsia tenxherja, timoni se kaq ju mban proçesori.

    2. O te qifsha robt, po ca te kuptosh ty dhe rrjeshtave te tua o rrot kari. Ti qe per partine dhe Edverin jep jeten, ste ben derman as kari me gunga as pa gunga. Yt te qifsha robt, fashist njeri.
     Ti dhe soji jot jeni per tju qire robt se ju vetem shqiptar nuk jeni.

 3. Mua s’ma ha mendja qe te mbaj pergjegjesi Raki copolli ,a Pipjerdhua,megjithate e shpiegon ky sufllaqja i ores 15 10 ,shko,shko dreq se je bere si zagari Petref Muskes nga Cfiri.

 4. Po c’eksperte kari mor burre? Ky eshte i vetmi vend ku ekspertet nuk guxojne te thone qe duhet ashpersim i masave edhe kur numrat dhjete fishohen, nderkohe qe e kane kerkuar kur numrat ishin te paperfillshem. Nuk te duhet shkolle per te kuptuar qe shkenca nuk vepron keshtu, keshtu vepron vetem politika mizore, vetem Edi Rama.

 5. E itali kane vdekur 40 mine kush mban pergjegjesi? Ne shba kane vdekur 500 000 njerez? Kush mban pergjegjesi? Po ca i keni kto pyetje idiote. Virusi po ben kerdine kudo ju beni pyetje skuthash. Yyyt njerez te ligj

  1. O Bled, ke pare apo degjuar ti ne Torino qe te jene hedh 5 veta spitali? Jo per gje,ne na kane thene qe kjo ndodh kudo ne bote dhe behen dhe filma mbase. Meqe ti je jashte shtetit thashe te te pyes ty meqe je jashte shteti dhe nese jane hedhur andej nga ty apo ke pare ndonje film.

   Tung!

   1. Kam pare qe njerezit ketu po kryejne vetevrasje ne shtepi nga stresi kovidit kshu qe mjafte bere si kompetent o shqiptar kokcepsh

    1. Po nuk te ofendoi njeri mor robqir. Te te thote kokeekzagoni kokecepsh, qr. Mesohu te flasesh e debatosh me argumente e jo me ofendime o rilinds Italie:)

    2. Kari te hyfte ne bythe e te dalte ne balle o pidhropsh. Na fal se sta shkruam emrin mire duke mos ta vene nje H:). Do e rregulloj gabimin duke ta vene nje K, o koke KARzagon.

 6. Kudo ne bote ekspertet jane mjeket me te mire qe kane vendet. Dhe kudo pa perjashtim lobojne fuqishem prane qeverive per ashpersim te masave.

  Qeverive u duhet te ndermjetesojne mes kerkeses se rrepte te eksperteve mjekesore dhe biznesit qe demtohet nga masat shtrenguese.

  Tek ne kush i ka verifikuar keta eksperte?

  Si ka mundesi qe s’kerkojne masa te rrepta!?

 7. Njerezit po vdesin dhe si paspje e protokollit te gabuar qe po ndiqet dhe jo vetem ne Shqiperi. Por ne Shqiperi ekziston dhe papergjegjshmeria e qeverise dhe matrapazlleku i mjekeve

 8. Komiteti Egzekutiv
  Komiteti Shpetimit Publik
  Komiteti Kovid
  Komiteti Tyteti
  Komiteti Maleve
  Komiteti Qendror I partise se Su..s Shqiperise
  Komiteti Terrci e Verrci

  A ka mundesi ta nderroni kete … emertim ju neoKomunista? Faleminderit!

 9. Është pjesë e planit për të lidhur Lulin me zinxhirin e Monikës, për llogari të Ilirit dhe Saliu dhe pastaj ose për të marrë pushtetin dhe për të shpërbërë reformën në drejtësi ose kokën e Lulit, a ka më thjeshtë se kaq dhe është shumë e qartë pse e duan Lulin para zgjedhjeve, por këtu problemit nuk është Meta, por Lulzim Basha që nuk ka këllqe, që nuk ka karakterin e një lideri që të mos fshihet as kur i tregojnë se çfarë do t’i bëjnë të nesërmen dhe as kur aleati i tij i madh thotë “unë amerikanët i kap për veshësh

 10. O plehrat e Lapsit po pse nuk I mbyllni debatet në studiot televizive ku shkërdheheni në orgji trushpëlarje të masave ku shefat tuaj Shkullaku dhe Bushati marrin pjesë përnatë pa maska dhe asnjë lloj kufizimi, kur të vini ju turiçkën e qenit maskën në surrat, të mbyllni emisionet ndotëse televizive me anal-istë dhe të bëni vaksinën vrasëse atëhere ajde folim prapë.Jeni shumë të mjerë se shkalla e infektimit në rang botëror është 5 % nga ku kanë vdekur 0,05% ndërkohë vaksinat të mbrojnë gjithnjë sipas reklamës nga 60% deri në 90%.Pra Zoti dhe natyra na mbrojnë deri më 95% pa sëmundje dhe 5 % me infeksion që vdesin vetëm 0,05% gjithsej dhe ju plehra i bëni reklamë vaksinës vrasëse.Bëjani vetes, prindërve dhe fëmijëve tuaj dhe të shikojmë që kanë për të shkuar në pidh të Anetës, Ajolës, Rakacollit dhe Spiropalit.

 11. Duke pare qe ketu se mban njeri masken me qejf dhe se respekton njeri ligjin se ci qi robt e do robi i kafe, dmth duke pare ca ribsh shpellar jemi qe seum me dit per shkenc apo rregulla une mendoj qe shume pak kane vdekur. Me shume duhet te kishin vdekur ketu

 12. Komunistet e Rilindjes rropen e zhvaten mbi 2 milione shqiptare per 8 vjet…. Nuk i ha palla fort per 400 te vdekur covid-i!

 13. Nderkohe qe numerohen te vdekurit nga Covid per muajin shkurt, ka dhe nje vdekje tjeter, ajo e Ekonomise shqiptare.
  Borxhi i Jashtem per vitin 2020 kapi shifren rekord te 30 viteve – 1 Miliard Euro!

 14. Në vitin 2017, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se nuk do të bashkohet më më Lëvizjen Socialiste për Integrim. Por sot, pas 4 viteve Lulzim Basha në një takim me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi u bashkuan në aleancë.Vazhdojne shpellkaret te Byrektores se pd ne katin e dyte duke ngreni corben e perditeshme qe gatuan salihu per ju o shpellkare

 15. Kjo kryetarja qysh nga surrati ndjell keq. Situata eshte katastrofe, 420 viktima u rregjistruan ne spitale por mund te jene edhe mbi nje mije neper shtepira qe mund te kene humbur jeten. E kane kthyer vendin ne spital fushor, oksigjen e serume ne shtepi, asnje mase e aprovuar nuk zbatohet, qeveria sikur e ka kene situaten ne renie te lire, efekt para zgjedhor.

 16. vëmendjen e kanë tërhequr komentet, në adresën e tij në rrjetin social.

  Ka qënë dhëndërri i tij Jamarbër Malltezi ai që e ka përshëndetur vjeherin e tij për “xhevahiret” që nxirrte në emision, me një dyzinë “emoji” me dy gishtat lart.

  Dhe ne e mirëkuptojmë këtë përshendetje të Jamarbër Malltezit, pasi jo vetëm që e ka vjehër, por e bëri dhe milioner, duke i dhënë kompleksin “Partizani” badihava dhe pasuri të tjera. E katapultoi milioner nga hiëi!

 17. Kur regjimi vret protestuesit paqësorë dhe pastaj ia del t’ua faturojë vrasjet vetë protestuesve, të fshijë regjistrimet filmike të ngjarjes nga kamerat e qeverisë, të pengojë arrestimin e ekzekutorëve të protestuesve dhe, më në fund, të mos dënojë askënd për vrasjet, përkundrazi t’iu thotë opozitarëve se “herën tjetër do ju ekzekutoj si banditë po iu afruat zyrave apo edhe një poste policie”, këtu s’kemi të bëjmë me diktaturë. Kjo është demokraci e shkallës më të lartë, e ideuar nga babai i demokracisë shqiptare, z. S. Berisha dhe e vënë në jetë nga biri i tij shpirtëror e moral, z. Basha.byrektorist shpellkare corben e salihut e keni gati elona meco ja u dergoje per sot,tani lo shohin i si hijenat neper portHalet e salihut të Qimit

 18. Kjo qeveri dhe te tjerat po ti hante meraku i rregullonin pensionet dhe rrogat se jemi per te qare hallin. Ju befshin mire vaksinat me shurre.
  Kujdes spiunet dhe veteranet e bythes qe keni ne shtepi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu