• |
ide | kryesore

Kultivonte bimë narkotike: ish-lojtari i Juve e Inter nuk përfundon në burg

-Instant, Sport

Gigi Sartor u dënua me një vit, dy muaj dhe njëzet ditë (prokurori kishte kërkuar për dy vjet). Ish-futbollisti i Serie A, 46-vjeç, u arrestua në flagrancë ditët e fundit ndërsa po kultivonte një serë marijuane në një vilë të izoluar në malin e parë parmens. Së bashku me një mik, edhe ai u dënua por duke qenë i pacensuruar mori pezullimin e dënimit, ai u arrestua nga agjentët e Policisë së Financave disa ditë më parë në një shtëpi të braktisur në Lesignano Palmia (Parma) në mes të qindra bimëve (106 për të qenë të saktë) gati të prodhonin mbi dy kilogramë lëndë narkotike.


Sartor, ish-mbrojtësi i Juventusit, Romës, Parmës, Interit dhe Veronës, u dënua me një gjykim të shkurtuar. Gjykatësi, raporton Gazzetta di Parma, i dha 46-vjeçarit rrethanat zbutëse të përgjithshme dhe përjashtoi recidivizmin (ish-lojtari ka një histori të shkeljes së detyrimeve të ndihmës familjare dhe keqtrajtimit) por anuloi pezullimin në lidhje me dënimin e mëparshëm.


Nëse dënimi aktual për drogë do të bëhet përfundimtar, Sartor duhet gjithashtu të vuajë nëntë muajt e dënimit të mëparshëm. Luigi Sartor do të mbetet në arrest shtëpiak tani për tani edhe pse avokati i tij ka kërkuar dhe ka siguruar punë vullnetare në një komunitet rehabilitimi të varësisë nga droga.

Parabolë e trishtueshme ajo e Sartor, i cili në moshën 17 vjeçare, në verën e vitit 1992, u shit nga Padova tek Juve për një miliard lireta, për atë që ishte në atë kohë shuma më e lartë e paguar ndonjëherë për një futbollist të mitur. Pastaj një karrierë që, megjithë uljet dhe ngritjet, e solli atë në majën e futbollit italian deri në 19 dhjetor 2011, kur u arrestua në Parma pas hetimit për bastet në futboll. Sipas aktakuzës, ish-mbrojtësi ishte ndërmjetësi midis dy grupeve që administronin paratë për bastet e kampionatit të futbollit, por ai gjithmonë i ka mohuar dhe në vitin 2019 u shpall i pafajshëm.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu