• |
ide | kryesore

Lazio-Torino objektivi është të shmanget 3-0 në tavolinë, Tare: “mund të them shumë gjëra, por i mbaj për vete”

-Instant, F1, Sport


Siç pritej për ditë me radhë, Lazio-Torino nuk u luajt. Tani topi shkon tek Gjykatësi Sportiv i cili, sipas të dhënave, mund të mos caktojë 3-0 në tavolinë për kryeqytetasit, siç ndodhi në Juve-Napoli, duke vendosur të kërkojë shtyrjen e ndeshjes dhe rikalendarizimin e saj në Liga. Një mënyrë për të dribluar procesin e ankimimeve që, duke pasur parasysh precedentin, do të çonte në të njëjtin rezultat.

Granatat, me dispozicionin e autoriteteve shëndetësore, nuk ishin në gjendje të largoheshin nga qyteti për shkak të shpërthimit të Covid brenda grupit të ekipit, Lega nuk sanksionoi shtyrjen e ndeshjes dhe bardhekaltrit janë prezantuar rregullisht në stadiumin Olimpico, duke lajmëruar formacionin e nisjes e duke pritur fërshëllimen e gjyqtarit Piccinini.

Pasditja surreale e djemve të Inzaghi filloi me një Këshill të Legas të thirrur urgjentisht, në të cilin u vendos unanimisht se takimi duhej të mbahej në mënyrë që të mos shembeshin bazat e protokollit, pavarësisht nga fakti se ishte mjaft e qartë që mund të kurrë në të vërtetë nuk mund të luhej.

Presidenti Cairo i habitur tha se vendimi “flet vetë”, duke nënvizuar se “kalendari i Serisë A nuk mbron veten duke injoruar realitetet objektive”. Disa minuta para fillimit ndërhyri edhe Igli Tare: “Unë mund të them shumë gjëra, por i mbaj ato për vete – u pozicionua drejtori sportiv i Lazios -. Respektuam rregullat, erdhëm në stadium dhe pritëm 45 minuta. Pastaj ia lëmë gjithçka organeve kompetente. A do të kisha dashur të luaja? Absolutisht po, do të kishte qenë më mirë edhe për ne të mos e luanim, por mendojmë që kampionati duhet të respektohet “.

Duke patur parasysh atë që ndodhi me Juve-Napoli, Gjykatësi sportiv mund të provojë të përshpejtojë kohët, edhe pse është ende herët për të folur për data të mundshme për shtyrjen. Në 17 mars do të zhvillohet Torino-Sassuolo, e shtyrë për të njëjtin motiv, pastaj gjithcka do të varet nga ecuria europiane e Lazios, që edhe pse duket e shënuar (pas 1-4 së pësuar nga Bayern), mbetet pengesa kryesore.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *