• |
ide | kryesore

Moldavia, shteti i vetëm në Evropë që nuk ka vaksinuar asnjë person kundër Covid-19

-Instant, Lajme, Planet

Republika e Moldavisë është shteti i vetëm në Europë ku askush nuk ka marrë asnjë dozë të vaksinës anti-COVID. Ndërsa në pjesën më të madhe të BE-së, fushata e vaksinimit është duke u zhvilluar dhe shumë janë planifikuar tashmë të marrin dozën e dytë, ndërkohë disa vende jo-anëtare të BE-së ende nuk kanë marrë vaksina të mjaftueshme. Megjithatë, nëse Moldavia nuk ka marrë ndonjë vaksinë, vendet e tjera jo-anëtare të BE-së kanë fituar të paktën disa doza, shkruan Cristian Gherasim.


Deri më 24 shkurt, Moldavia mbeti i vetmi vend në Evropë që ende nuk kishte filluar vaksinimin e koronavirusit. Sipas të dhënave të publikuara në portalin Bota jonë, e cila mbledh të dhëna për vaksinimet në të gjithë botën, procesi i imunizimit ka filluar në të gjitha vendet e kontinentit Evropian, por portali nuk ka të dhëna vetëm për tre vende të Ballkanit: Maqedonia Veriore, Bosnja dhe Hercegovinën dhe Kosovën. Republika e Moldavisë është vendi më i varfër i Evropës dhe vendi nuk priste të merrte ndonjë vaksinë para fundit të shkurtit sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga ministri i Shëndetësisë.


 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu