• |
ide | kryesore

Varianti brazilian i COVID-19 më ngjitësi, dyshohet se prek edhe ata që janë vaksinuar

-Instant, Lajme, Planet

Pas variantit britanik dhe afrikano-jugor të koronavirusit të ri, vëmendja tani është përqendruar në variantin brazilian P.1, i cili sipas të dhënave është 2.2 herë më ngjitës se variantet e tjera.

Varianti brazilian ka shqetësuar të gjithë ekspertët shëndetësore, pasi vaksinat nuk janë shumë efektivë kundër tij duke mos siguruar mbrojtje imune, dhe duke ri-infektuar personat që  janë rikuperuar nga Covid në të kaluarën.


Ky është përfundimi i hulumtimit të ri nga shkencëtarët nga Brazili dhe Shtetet e Bashkuara, të cilët konsiderojnë nevojën urgjente për të testuar efektivitetin e vaksinave aktuale kundër këtij varianti.

Studimi: Varianti brazilian i Covid “i shpëton” imunitetit natyror

schedule10:26 – 2 Mars, 2021

Pas variantit britanik dhe afrikano-jugor të koronavirusit të ri, vëmendja tani është përqendruar në variantin brazilian P.1, i cili sipas të dhënave është 2.2 herë më ngjitës se variantet e tjera.

Varianti brazilian ka shqetësuar të gjithë ekspertët shëndetësore, pasi vaksinat nuk janë shumë efektivë kundër tij duke mos siguruar mbrojtje imune, dhe duke ri-infektuar personat që  janë rikuperuar nga Covid në të kaluarën.

Ky është përfundimi i hulumtimit të ri nga shkencëtarët nga Brazili dhe Shtetet e Bashkuara, të cilët konsiderojnë nevojën urgjente për të testuar efektivitetin e vaksinave aktuale kundër këtij varianti.

Varianti P.1 u identifikua për herë të parë në nëntor në Brazil. Hulumtimi i ri nga shkencëtarë nga shumë universitete (Oxford, London Imperial, Sao Paulo, etj.), i udhëhequr nga Profesor i Asociuar i Virologjisë Nuno Faria, i cili nuk është botuar ende në një revistë shkencore, sipas “Financial Times” dhe New York Times vlerëson se ky variant “është i aftë të shpëtojë nga 26% në 61% të imunitetit mbrojtës pas një infeksioni të mëparshëm me një variant tjetër të Covid”.

Kjo është, një përqindje e madhe pasi personat që janë rikuperuar mund të infektohen përsëri nga varianti i ri. Ky mund të jetë një tregues se vaksinat ekzistuese (kryesisht vaksinat kineze  që përdoren në Brazil) janë më pak efektive kundër tij, gjë që mbetet për t’u hetuar për të parë nëse janë efektive.

Sidoqoftë, Dr. Faria tha: “Ne nuk kemi asnjë indikacion që deri më tani P.1 nuk do t’i përgjigjet vaksinave, të paktën për të parandaluar simptomat më të rënda”.

P.1 po përhapet me shpejtësi dhe për shembull, në qytetin Brazilian të Manaus në Amazon, ky variant nga zero raste arriti 87% në vetëm shtatë javë në fillim të janarit, ndërsa sot është përhapur 100%.

Përveç kësaj, sipas studimit të ri, rastet e reja kanë 10% deri 80% më shumë gjasa të shkaktojnë vdekje në Manaus pas përhapjes së  P.1.

Mbetet ende e paqartë, sipas studiuesve, nëse kjo është për shkak të variantit të ri që është më vdekjeprurës ose nëse vdekjet në rritje janë për shkak të sistemit shëndetësor pothuajse në kolaps, i cili është nën presion nga rritja e incidencës.

P.1 ka një total prej më shumë se 17 mutacionesh krahasuar me llojin origjinal të koronavirusit të zbuluar në Wuhan. Tre nga mutacionet përfshijnë proteinën – spike përmes së cilës virusi SARS-CoV-2 depërton në qelizat njerëzore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.