• |
ide | kryesore

Numërohen të gjitha votat në Kosovë/ Zbulohet sa deputetë do marrë Vetëvendosje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Qendra e Numërimit të Votave ka njoftuar se janë numëruar të gjitha votat e dërguara me postë.


Duke marrë parasysh të gjitha votat e numëruara, fituesja e këtyre zgjedhjeve, Lëvizja Vetëvendosje do të përfaqësohet në Kuvend me 58 mandate deputetësh nga 120 që janë gjithsej.


E dyta në zgjedhje renditet, Partia Demokratike e Kosovës që mori 19 mandate në Kuvend.

Pas PDK-së, vjen Lidhja Demokratike e Kosovës me vetëm 15 mandate.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të ketë 8 mandate deputetësh.

Lista Serbe do të ketë 10 mandate ndërsa komunitetet joserbe marrin 10 mandate të tjerë.

Këto të dhëna janë publikuar nga matematikani Bleron Baraliu, pas numërimit final të votave ndërsa pritet që KQZ të bëjë ndarjen zyrtare të tyre. ©LAPSI.al

May be an image of text that says 'w PDK LDK AAK Me kusht Diaspora TOTAL Votat rregullta % 14.2 47.84% 378,550 17.40% 137,722 13.08% 103,507 7.42% 58,743 2.60% 20,535 11.66% 92,231 Pergind 14,939 4,997 2,944 2,167 44,252 5,032 4,287 1,112 Total 437,741 147,751 110,738 62,022 20,535 98,359 49.9% 16.8% 12.6% 7.1% 2.3% 11.2% 4,443 791,288 1,685 29,490 56,368 877,146 vV PDK LDK AAK Tjere Deputete Perqind 58 49.9% 19 16.8% 15 12.6% 8 7.1% 20 13.6% Shperndarja e Deputeteve 20 8 15 58 19 .vV -PDK .LDK AAK Tjere'

2 Comments

 1. Ec aty, shqipe, kija birlil nonen! U mbush kupa, nuk mbahet shteti me lgbt b.thlipirse te amerikes, evropes, rusise, serbise dhe dreqit e shejtanit.
  Ky shqipja KURTI, i tregoji gishtin e mesit, pederastit amerikan richard grevell, pederastet nderkombetar u zemeruan shume por kur te mbeshtet populli yt, ata vetem te hane ate gjene qe nuk thuhet!
  Ec aty shqipe, me mire 1 dite si luan sesa 1000 vjet, duke u zvarritur si krimb!
  Shqiptaret autoktone (jo pakicat bastarde qe kane ardhur sebashku me pushtuesit nder shekuj; jevgjito/greko/llacifaco/sllave) jane populli me fisnik, geni me i paster, kombi me i perkryer, kush nuk e beson kete fakt historik, lete shfletoj pak se c’thone nga Homeri i lashtesise tek Humboldi?!

 2. Ec aty, shqipe, “kija birbil nonen, me mallot”!
  U mbush kupa, nuk mbahet shteti me lgbt b.thlipirse te amerikes, evropes, rusise, serbise dhe dreqit e shejtanit.
  Ky shqipja KURTI, i tregoji gishtin e mesit, pederastit amerikan richard grevell, pederastet nderkombetar u zemeruan shume por kur te mbeshtet populli yt, ata vetem te hane ate gjene qe nuk thuhet!
  Ec aty shqipe, me mire 1 dite si luan sesa 1000 vjet, duke u zvarritur si krimb!
  Shqiptaret autoktone (jo pakicat bastarde qe kane ardhur sebashku me pushtuesit nder shekuj; jevgjito/greko/llacifaco/sllave) jane populli me fisnik, geni me i paster, kombi me i perkryer, kush nuk e beson kete fakt historik, lete shfletoj pak se c’thone nga Homeri i lashtesise tek Humboldi?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *