• |
ide | kryesore

Rama: PD, LSI dhe KÇK, 3 këmbët e të keqes që kërcënon reformën në drejtësi

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri, Edi Rama, këtë të mërkurë ka prezantuar programin “Drejtësia që duam”. Gjatë fjalës së tij Rama i konsideroi zgjedhjet e 25 prillit si zgjedhjet të cilat lidhen me fatin e drejtësisë në Shqipëri.


Rama, po ashtu, ka deklaruar ditën e sotme se PD dhe LSI dhe presidenti Ilir Meta pengojnë  reformën në drejtësi. Më tej kreu i qeverisë tha se PD, LSI, dhe KÇK sot janë 3 këmbët e së keqes së vettingut, të dy kokave presidentësh, që sipas tij nuk e duan reformën në drejtësi.


“Kush e ka menduar se vota për vettingun do të çonin njerëz në burg, ai është hallka e parë, fshesa e pastrimit të drejtësisë nga llumi i kalcifikuar 30 vite me radhë. Pastrimi i pallatit të drejtësisë nga ata që u pasuruan, duke e kthyer drejtësinë në biznes dhe të drejtën e çdo njeriu që shitet e blihet sot e gjithë ditën. Presidenti i republikës dhe ish-presidenti i kësaj republike, mbështeten nga kasta e korruptuar, deri kur t’ju vijë dita e fshesës së vettingut. PD, LSI, dhe KÇK sot janë 3 këmbët e së keqes së vettingut. Për inat të qeverisë, apo për inatin tim, ju nuk votoni fare, atëherë do të bëni një prej atyre gabimeve fatale në jetën e një vendi që i bën një gjeneratë dhe i paguan gjenerata tjetër. Unë nuk dua t’ju them se ju nuk keni asnjë arsye se pse të jeni të inatosur me mua apo me qeverinë, por përkundrazi mund të keni.”, tha Rama.

 

17 Comments

  1. Ti mbyturi ne mut duhet te jesh ndonje 15 vjecar, ne hapat e para te kuptuarit te politikes. Para 8 vitesh ke qen 7 vjec keshtu qe nuk i mban mend historit me hajdut. Nese gabohem dhe nuk je 15 vjec, ateher ke problem te madh me memorien.

   1. Kurse ti duhet te jesh o Cendri Fuga o vete Kumandari I pergjithshem Kristaqian!
    Ju qifshin qente e Rusise i kelyshe bolshevike!
    Fare e qelbur stepash!

   2. E ke gabim,i mbyturi ne breket me mut te Berishes eshte nje nostalgjik i sistemit komunist pasi gjithnje komenton duke perdorur citate te realizmit socialist,pra eshte nga ata qe u kaloi zemra nga majtas djathtas,kuptohet per nje ideal me te madh,per idealin e xhepave se keshtu i mesoi plaku matuf,ish sekretari i partise,vidhni sa te mundni ne emer te demokracise dhe shoreson ti kthehen ditet e ”arta”te shtetit pa shtet,por kot e ka se plehrat nuk do riciklohen,jane hedhur ne kosh perfundimisht…

 1. Vazhdon diversioni per te hutuar ndonje te trullosur qe akoma meket para kesaj propagande te peshtire. Tipike e hajdutit te kapur gafil qe flet per cdo gje tjeter vetem per bemat e veta jo. Pra na duhet te besojme qe per kriminelet ne qeverisje, grabitjen e pashembullt te cdo te mire publike, drejtesine e kapur, drogen e shtrire kudo dhe shendetesine qe vret, e paska fajin opozita. Dikush duhet ti kujtoje ketij demagogu qe ka 8 vite qe eshte ne pushtet absolut.

  1. “Demagog” sot eshte titull, dmth vleresim.
   Do te thote qe ti thjesht merresh me llogje dhe nuk ben shume dëme.
   Shembull – Majko mund te jete demagog!
   Etj….

   Po ky narcizisti me citjane eshte minimlaisht kriminel!

 2. Po ta mendosh holl e ka mire ky i gjati.
  Kete radh me nje te goditur na zhduken 90% e ndysirave. 13 parti te vogla dhe pa asnje funksion qe mendjen e kan vetem te placka. Pra na zhduken njeher e mire partit e vogla. Kurse pd do rinivohet.
  Ps,n e zhdukim ne 2025 qe te rinivohet dhe ajo. Dhe fillon nje epok e re.
  Kurse ne te kundert na del keq hesapi.
  I bie qe 90% e plerave qe kemi sot te rinovohen e ti kemi per shume vite akoma. Dhe na iken vetem 10% qe me shume ngjasa na vin me fuqishem ne 2025.

 3. USA/BE, veçanerisht Donald Lu e beri refomen ne drejtesi. E rreshtoi politiken per te votuar me 140 votat e Kuvendit ku vlera e shtuar ishin PD LSI. Rama kishte 66 mandate te pamjaftueshme per te ndryshuar Kushtetuten. Makinacionet per vonesa ne krijimin e institucioneve e funksionimin e tyre si dhe devijimet ligjore jane merite e tij personale.
  Ngjyren e ka marre por formen akoma.. Nje shprehje thote se kush i ka ngritur kurthin tjerit bie vete brenda..Mbase si perjashtim nuk eshte rasti..

 4. Kur veseshumti shan të tjerët.Kot sthotë populli që i shari të shan.I dhjerë deri në fyt e nuk di çtë bëjë.Vetëm shan e shan.Kur nuk di tjetër të bësh,shan e ofendon.

 5. Po deri dje ti o gomar e kishe drejtesine ne dore, bere cdeshe, vure ke deshe dhe tani qe edhe te tjeret duan te fusin doren ne drejtesi ti nuk do. Si cdo gje qe e keni vjedhur, shkaterruar, perdhunuara se bashku edhe drejtesine e drejtoni se bashku. He mo gomar se te gjithe te lare do te dilni, nuk do ju preket asnje. Akullore, Akullore si Vangjush Daka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu