• |
ide | kryesore

Agjencia Europiane e Barnave teston vaksinën ruse Sputnik V

-Instant, Lajme, Planet

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) po fillon një procedurë të përshpejtuar për të testuar vaksinën ruse të koronavirusit Sputnik V.
“Ky vendim u bazua në rezultatet e testeve laboratorike dhe provave klinike tek të rriturit”, njoftoi EMA.


Sipas studimeve, Sputnik V stimulon formimin e antitrupave kundër virusit dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjes së frymëmarrjes që shkakton, Covid-19.
Ekspertët e EMA do të vlerësojnë efikasitetin e vaksinës sipas procedurës së shpejtë.


Kjo do të thotë që rezultatet e testit tashmë janë duke u shqyrtuar, edhe nëse jo të gjitha rezultatet janë ende në dispozicion dhe asnjë kërkesë për autorizimin e marketingut nuk është paraqitur.

Nuk është e qartë se sa kohë do të zgjasë procesi i miratimit.

 

 

Vaksina ruse tashmë po përdoret në disa vende jashtë Rusisë.

Disa vende të BE-së kanë thënë se duan ta përdorin atë edhe nëse nuk ka miratim zyrtar të saj.

Deri tani, tre vaksina të koronavirusit janë miratuar në BE.

Ato vijnë nga prodhuesit Pfizer/BioNtech, Moderna dhe AstraZeneca.

Më 11 mars, EMA pritet gjithashtu të rekomandojë aprovimin e vaksinës nga prodhuesit amerikanë Johnson dhe Johnson.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu