• |
ide | kryesore

Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak: Pres një takim Kurti-Vuçiç para verës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

I Dërguari Special i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak tha sonte se si Beogradi dhe Prishtina kanë vullnetin për dialog dhe “mirëkuptim absolut” se ai nuk ka asnjë alternativë, duke shtuar se ai pret që Presidenti Serb Aleksandar Vuçiç dhe udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje Albin të takohen para verës.


I Dërguari Special i BE për Dialogun Beograd-Prishtinë Miroslav Lajcak tha sonte se si Beogradi dhe Prishtina kanë vullnetin për dialog dhe “mirëkuptim absolut” se ai nuk ka asnjë alternativë.


Sllovaku gjithashtu ka shtuar se “pres që presidenti serb, Aleksandar Vuçiq dhe udhëheqësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin të takohen para verës”.

“Përfundimi kryesor i bisedimeve të mia në Prishtinë dhe Beograd është se ekziston një vullnet për dialog, se ekziston një mirëkuptim absolut se dialogu nuk ka alternativë dhe se dialogu është absolutisht thelbësor për normalizimin e marrëdhënieve dhe rrugën evropiane, por edhe për një atmosferë normale midis Kosovës dhe Serbisë”, tha Lajcak për N1.

I pyetur se cila do të jetë garancia se ata do të pranojnë atë që ishte rënë dakord më parë ose nëse do të kërkojnë një ndryshim në format, Lajcak tha se “nuk e vura re se Prishtina po kërkon një ndryshim në formatin e dialogut. Është e qartë për ta se dialogu drejtohet nga Kryeministri dhe kjo do të vazhdojë”.

Ai thotë se BE-ja nuk “kërkon asgjë tjetër përveçse të respektojë parimin e vjetër edhe në këtë proces – dhe kjo duhet të bihet dakord dhe të përmbushet, dhe se pas nënshkrimit të marrëveshjes gjithëpërfshirëse nuk ka çështje të pazgjidhura, sepse përndryshe ata nuk do të përmbush detyrën”.

Kujtojmë se Lajçak ka qëndruar tri ditë në vendin tonë para se të shkon në Beograd gjersa gjatë ditës së sotme po takon udhëheqësit shtetëror të Malit të Zi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu