• |
ide | kryesore

Goditje me bërryl në sy nga kundërshtari: arbitri nuk jep penallti, rrahje në fushë

-Instant, Sport

Sirineasa u kualifikua në gjysmëfinale të Kupës së Rumanisë, pasi mundi Universitatea Cluj në çerekfinale, duke fituar 3-1. Fundi i ndeshjes ishte jashtëzakonisht i tensionuar dhe vendimet e arbitrit Andrei Antonie shpëthyen një sherr masiv në fushë.


Në minutën e 73-të, me rezultatin 1-1 në një çerekfinale shumë të ekuilibruar të kupës së Rumanisë, “studentët” vendas të Universitatea Cluj duhet të fitonin një goditje prej 11 metrash kur Alin Buleică goditi kundërshtarin e tij në kokë: goditja kapi plotësisht syrin, faull i dukshëm e madje potencialisht shumë i rrezikshëm për retinën e lojtarit viktimë e ndërhyrjes. Sidoqoftë, gjyqtari qëndroi i palëkundur dhe nuk akordoi penalltinë. Menjëherë pas kësaj, për shkak të këtij episodi, një përleshje u zhvillua midis lojtarëve në të dy anët dhe Luchin u përjashtua, duke lënë Univ. Cluj me dhjetë lojtarë.


Pas ndeshjes, Universiteti i Cluj lëshoi një deklaratë të ashpër për shtyp në Facebook: “Kupa e Rumanisë është një garë surprizash dhe, për klubin tonë, kujtimesh të këndshme, qoftë duke folur për trofeun e vitit 1965 apo, më afër nesh, për finalen e vitit 2015. Sonte kompeticioni na dhuroi, një surprizë të vështirë për tu kapërcyer në futbollin normal, por e lehtë për t’u fshehur nën rrogoz. Arbitrimi sonte ishte një fyerje për turneun dhe gjyqtarët që e bëjnë punën e tyre me ndershmëri, por edhe një ofendim ndaj inteligjencës së atyre që e duan dhe e kuptojnë këtë sport. Ishte sikur gjyqtari kishte një detyrë krejt tjetër nga ajo që të fishkëllente me drejtësi. Në një klimë kaq të prishur, është e pamundur që një klub si FC Universitatea Cluj të ‘marrë frymë’ dhe të veprojë sikur asgjë nuk kishte ndodhur “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu